تکنولوژی

خورشید با سرعت سرسام آوری لکه های خورشیدی تولید می کند! چرخه به سطح انفجار نزدیک می شود

با نزدیک شدن خورشید به حداکثر خورشیدی، دانشمندان هر روز در مورد آن اکتشافات جدیدی از جمله افزایش دما و تأثیر آن بر آب و هوای خورشیدی انجام می دهند. ما به خوبی وارد چرخه 25 خورشیدی هستیم و شرایط بسیار بدتر از حد انتظار است. بله، تغییرپذیری خورشید به طور تصاعدی افزایش یافته است و آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد کاملا غیرقابل پیش بینی به نظر می رسد.

دانشمندان اخیراً دریافتند که لکه‌های خورشیدی با سرعت بسیار بالایی متولد می‌شوند و در واقع به بالاترین میزان خود از سپتامبر 2002 رسیده است، زمانی که این عدد 187 بود. طبق Science.com، تعداد لکه‌های خورشیدی در ژوئن به 163.4 رسید. همچنین حدس زده می شود که این تعداد به 200 نفر برسد.

کیت استرانگ، فیزیکدان خورشیدی، روز یکشنبه در توییتی نوشت: «بالاترین میانگین ماهانه لکه خورشیدی از سپتامبر 2002!» “ژوئن 2023 [sunspot number] 163.4 بود که بالاترین میزان در 20 سال گذشته بود.

اما لکه های خورشیدی چیست و چگونه ظاهر می شوند؟

به گفته ناسا، لکه های خورشیدی نواحی تاریک روی سطح خورشید هستند. آنها تاریک هستند زیرا دمای آنها بسیار پایین تر از سایر قسمت های سطح خورشید است. این مناطق تاریک ناشی از میدان مغناطیسی خورشید است که به دلیل پیشرفت در چرخه خورشیدی تغییر می کند.

با توجه به حداکثر خورشیدی، تعداد این لکه های خورشیدی به طور چشمگیری افزایش می یابد و فعالیت خورشیدی شدیدتر است. این به نوبه خود باعث ایجاد شراره های خورشیدی مکرر می شود که آب و هوای خورشیدی را مختل می کند. این زنجیره زمانی ادامه می‌یابد که شراره‌های خورشیدی به جو زمین برخورد می‌کنند و طوفان‌های ژئومغناطیسی ایجاد می‌کنند که اگر به اندازه کافی قدرتمند باشند، می‌توانند ماهواره‌ها، اینترنت و شبکه‌های برق را نابود کنند.

مطلب پیشنهادی:  Rabbit R1 و Perplexity AI برای بهبود تجربه با کمک هوش مصنوعی متحد می شوند - رایگان است!

پیشرفت چرخه خورشیدی

بر اساس گزارش Live Science. با توجه به شمارش لکه های خورشیدی برای ژوئن، حداکثر خورشیدی آینده حتی فعال تر از آخرین خواهد بود. لازم به ذکر است که بیشترین تعداد لکه های خورشیدی ثبت شده مربوط به سال 2000 است. تعداد آنها 244 بوده و در زمان حداکثر خورشیدی رخ داده است!

اکنون ژوئن 2023 بیشترین تعداد لکه های خورشیدی را در چرخه خورشیدی 25 نشان می دهد. در 2 ژوئیه، این لکه تاریک عظیم یک شراره خورشیدی کلاس X (قوی ترین شکل خورشید) را ساطع کرد که به زمین برخورد کرد و باعث اختلال در رادیو در بر اساس گزارش Spaceweather.com، غرب ایالات متحده و شرق اقیانوس آرام. این فقط نشانه دیگری است که نشان می دهد حداکثر خورشیدی به سرعت با نیروی فوق العاده نزدیک می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا