تکنولوژی

خورشید CME را به زمین پرتاب می کند، طوفان خورشیدی وحشتناک به زودی انتظار می رود. خطر را بشناسید

هفته گذشته، زمین متحمل ضربات متعددی از خورشید شد، از جمله دو طوفان خورشیدی جداگانه و چندین قطع رادیویی. این یکی از فعال ترین هفته ها برای فعالیت خورشیدی از آوریل بوده است و محققان معتقدند که با نزدیک شدن به اعتدال پاییزی (از نظر تاریخی، بالاترین دوره فعالیت خورشیدی، همراه با اعتدال بهاری) در سپتامبر، خورشید دوباره شدت می گیرد. به عنوان نشانه ای از این، پیش بینی می شود که طوفان خورشیدی دیگری در 27 ژوئیه، دو روز دیگر، در میان یک پرتاب جرم تاجی (CME) به زمین برسد.

در گزارش SpaceWeather.com آمده است: «طوفان‌های ژئومغناطیسی کلاس G1 در ساعات اولیه 27 جولای ممکن است، زمانی که انتظار می‌رود هاله ضعیف CME به میدان مغناطیسی زمین برخورد کند. ابر طوفانی در 23 ژوئیه توسط یک شعله پیچیده شامل یک شعله خورشیدی C5 در لکه خورشیدی AR3376 و پرتاب یک رشته مغناطیسی نسبتاً نزدیک به ما پرتاب شد.

فعالیت خورشیدی در حال افزایش است

طبق اطلاعات اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، انتظار می‌رود که اوج چرخه خورشیدی فعلی، حداکثر خورشیدی، در جولای 2025، یعنی دو سال آینده رخ دهد. این بدان معناست که فعالیت خورشیدی تا آن زمان به شدت ادامه خواهد داشت و احتمالاً شاهد فرکانس و شدت بیشتر طوفان های خورشیدی خواهیم بود.

اگرچه انتظار می رود طوفان ژئومغناطیسی که انتظار می رود در 27 جولای به زمین برسد، کوچک باشد، اما هنوز هم می تواند باعث ایجاد خسارت شود. چنین طوفان های خورشیدی ممکن است به اندازه کافی قوی نباشند که شبکه های سلولی را تحت تأثیر قرار دهند یا به ماهواره ها آسیب بزنند، اما همچنان می توانند باعث قطع رادیو و اختلال در سیگنال های GPS شوند. بنابراین هوانوردان، ملوانان و آماتورهای رادیویی ممکن است در طول دوره طوفان با چالش هایی روبرو شوند.

مطلب پیشنهادی:  تهدید ChatGPT مشاغل مراقبت های بهداشتی را امیدوارتر از امور مالی و فناوری می کند

اما این ممکن است تازه شروع کار باشد. در هفته‌ها و ماه‌های آینده، احتمالاً شاهد طوفان‌های خورشیدی وحشتناک از جمله رویدادهای احتمالی در سطح کارینگتون خواهیم بود. ما به طور قطع نمی دانیم که آیا این اتفاق می افتد یا خیر و هیچ راهی برای پیش بینی آن وجود ندارد. بنابراین در حال حاضر، محققان تنها می توانند فناوری فعلی را سخت کنند تا در برابر چنین انفجارهای قوی الکتریسیته ساکن و بار الکترومغناطیسی مقاوم شوند.

نقش ماهواره DSCOVR NOAA در رصد طوفان های خورشیدی

NOAA با استفاده از ماهواره DSCOVR خود که در سال 2016 عملیاتی شد، طوفان های خورشیدی و رفتار خورشید را رصد می کند. سپس داده های بازیابی شده از طریق مرکز پیش بینی هوای فضایی منتشر می شود و تجزیه و تحلیل نهایی آماده می شود. اندازه گیری های مختلفی از دما، سرعت، چگالی، درجه جهت گیری و فرکانس ذرات خورشیدی انجام می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا