تکنولوژی

دانشمندان تولد یک سیاره بیگانه را مشاهده کردند! آیا این یک همزاد زمینی خواهد بود؟

یک مطالعه جزئیات یک سیاره فراخورشیدی را که در مراحل اولیه شکل گیری است، نشان می دهد. این یک پدیده بسیار نادر است و دانشمندان بر این باورند که به آنها در درک چگونگی توسعه جو زمین کمک می کند. اما آیا می تواند زندگی را پشتیبانی کند؟ من میفهمم.

این یک فرصت فوق العاده نادر در نجوم مدرن است که می توانیم شاهد تولد یک جرم آسمانی باشیم. و این به این دلیل است که سیاره ما نسبتاً بسیار جوان است و بسیاری از اجرام آسمانی قبلاً در آنجا بودند که انسان فناوری رصد فضا را توسعه داد. اما به همین دلیل، بسیاری از چیزهایی که ما در مورد تولد زمین خودمان می دانیم، و مراحل مختلفی که باید طی کرده باشد تا سیاره حامی حیات امروزی باشد، در تئوری است. اما اکنون گروهی از دانشمندان موفق به رصد سیاره جوانی شده اند که هنوز هم در طبیعت گازی است. و اعتقاد بر این است که نه تنها مشاهده این سیاره فراخورشیدی در حال تکامل (سیاره خارج از منظومه شمسی) به ما در درک چگونگی ایجاد جو کمک می کند، بلکه به ما پاسخ می دهد که آیا این سیاره می تواند حیات را پشتیبانی کند یا خیر.

بر اساس مطالعه ای که در 27 جولای در Astrophysical Journal Letters منتشر شد، محققان سیاره ای را در نزدیکی ستاره AS-209 در صورت فلکی Ophiuchus کهکشان راه شیری مشاهده کردند. به نظر می رسد این سیاره فراخورشیدی در این نقطه قرصی از گاز با جرمی معادل مشتری باشد. مشاهدات با استفاده از آرایه میلی متری/زیر میلی متری بزرگ آتاکاما (ALMA) انجام شد.

مطلب پیشنهادی:  سردرگمی چون توییتر ایلان ماسک تیک های آبی را از آژانس ها بیرون می کشد

دانشمندان در حال رصد یک سیاره جدید هستند

این سیاره فراخورشیدی در فاصله 395 سال نوری به ما نسبتا نزدیک است. و از آنجایی که دانشمندان در این مرحله از شکل گیری این سیاره نزدیک به آن برخورد کرده اند، فرصت خوبی برای مشاهده آن از نزدیک و درک چگونگی ایجاد جو در یک منظومه سیاره ای فراهم می کند.

«بهترین راه برای مطالعه شکل‌گیری سیارات، مشاهده سیارات در زمان تشکیل آنها است. Jehan Bae، استاد نجوم در دانشگاه فلوریدا و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: ما در زمان بسیار هیجان انگیزی زندگی می کنیم که این به لطف تلسکوپ های قدرتمند اتفاق می افتد.

دانشمندان، در حالی که اعتراف می کنند که هنوز خیلی زود است، اما فکر می کنند که این سیاره فراخورشیدی بعید است که از حیات پشتیبانی کند. دلیل آن این است که بیش از حد بزرگ است و در محلی با گرد و غبار و گازهای زیادی قرار می گیرد. احتمال اینکه چنین اجرام آسمانی به غول گازی مانند مشتری تبدیل شوند، بیشتر از سیاره ای سنگی مانند زمین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا