تکنولوژی

دانشمندان خانه اصلی قدیمی ترین شهاب سنگ مریخ را کشف کردند

دانشمندان روز سه‌شنبه اعلام کردند که دهانه‌ای را کشف کرده‌اند که از آن قدیمی‌ترین شهاب سنگ مریخ به سمت زمین پرتاب شده است، کشفی که می‌تواند سرنخ‌هایی درباره چگونگی شکل‌گیری سیاره ما ارائه دهد. شهاب سنگ NWA 7034، ملقب به زیبایی سیاه، از زمانی که در صحرای صحرا در سال 2011 کشف شد، زمین شناسان را مجذوب خود کرده است.

به راحتی در دست قرار می گیرد، وزن آن کمی بیش از 300 گرم (10.6 اونس) است و حاوی ترکیبی از مواد، از جمله زیرکن هایی است که قدمت آنها به 4.5 میلیارد سال پیش می رسد.

سیلوین بولی، دانشمند سیاره‌شناسی در دانشگاه پاریس-ساکلیز فرانسه، به خبرگزاری فرانسه گفت: «این آن را به یکی از قدیمی‌ترین سنگ‌های مورد مطالعه در تاریخ زمین‌شناسی تبدیل می‌کند.

بولی، که یکی از نویسندگان مطالعه جدید این شهاب سنگ بود، گفت: سفر آن به روزهای اولیه منظومه شمسی، “حدود 80 میلیون سال پس از شروع شکل گیری سیارات” برمی گردد.

بولی گفت: تکتونیک صفحات از مدت ها قبل پوسته زمین باستانی را پوشانده است، به این معنی که “ما این تاریخ اولیه سیاره خود را از دست داده ایم.”

اما بلک بیوتی می‌تواند «کتابی باز درباره اولین لحظات یک سیاره» ارائه دهد.

برای باز کردن این کتاب، تیمی از محققان از دانشگاه کرتین استرالیا به دنبال یافتن خانه اصلی شهاب سنگ در مریخ هستند.

آنها می‌دانستند که احتمالاً سیارکی بوده که به سیاره سرخ برخورد کرده و بلک بیوتی را به فضا فرستاده است.

آنتونی لاگین، نویسنده ارشد این مطالعه در Nature Communications، گفت: این برخورد نیروی کافی برای پرتاب سنگ ها با سرعت بسیار بالا – بیش از پنج کیلومتر (سه مایل) در ثانیه – برای فرار از گرانش مریخ داشت. خبرگزاری فرانسه

مطلب پیشنهادی:  Foxconn متعهد به تولید الکترونیک جدید در هند است

چنین دهانه ای باید عظیم باشد – حداقل سه کیلومتر قطر دارد.

مشکل؟ سطح محدب مریخ حدود 80000 دهانه حداقل به این بزرگی دارد.

– دنبال کردن سرنخ ها –

اما محققان یک سرنخ داشتند: با اندازه گیری قرار گرفتن بلک بیوتی در برابر پرتوهای کیهانی، متوجه شدند که حدود پنج میلیون سال پیش از خانه اول خود جابجا شده است.

لاگین گفت: بنابراین ما به دنبال دهانه ای بودیم که بسیار جوان و بزرگ باشد.

سرنخ دیگر این بود که ترکیب آن نشان داد که حدود 1.5 میلیون سال پیش به طور ناگهانی گرم شده است – احتمالاً از برخورد یک سیارک دوم.

سپس تیم یک الگوریتم ایجاد کرد و از یک ابر رایانه برای جستجوی تصاویر 90 میلیون دهانه که توسط ماهواره ناسا گرفته شده بود استفاده کرد.

این آن را به 19 دهانه کاهش می دهد و به محققان این امکان را می دهد که سایر مظنونان را رد کنند.

آنها دریافتند که بلک بیوتی توسط سیارکی که حدود 1.5 میلیارد سال پیش با آن برخورد کرد، از خانه اول خود خارج شد و دهانه خجیر به طول 40 کیلومتر را تشکیل داد.

سپس، چند میلیون سال پیش، یک سیارک دیگر نه چندان دور برخورد کرد و دهانه 10 کیلومتری کاراتا را ایجاد کرد و بلک بیوتی را به سمت زمین پرتاب کرد.

منطقه نیمکره جنوبی مریخ مانند بلک بیوتی سرشار از عناصر پتاسیم و توریم است.

عامل دیگر این است که بلک بیوتی تنها شهاب سنگ مریخی است که به شدت مغناطیسی شده است.

لاگین گفت: «منطقه ای که کاراتا در آن یافت شد، بیشترین مغناطیسی را در مریخ دارد.

مطلب پیشنهادی:  نهمین سیاره منظومه شمسی؟ Super Earth می تواند برای ما مشکلاتی ایجاد کند

این مطالعه می‌گوید که این استان که به عنوان استان Terra Cimmeria-Sirenum شناخته می‌شود، «یادگاری از فرآیندهای اولیه در پوسته مریخ است و بنابراین منطقه‌ای بسیار مورد علاقه برای مأموریت‌های آینده است».

Bulley به یک “سوگیری” در ماموریت های برنامه ریزی شده فعلی به مریخ به نفع جستجوی نشانه هایی از آب و حیات اشاره کرد.

اما درک چگونگی شکل گیری سیارات برای اولین بار به برخی سؤالات اساسی پاسخ می دهد، از جمله اینکه چگونه زمین به چنین سیاره ای خارق العاده در جهان تبدیل شد.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا