تکنولوژی

دانشمندان سیاهچاله اسرارآمیز “خواب” را در کهکشان همسایه کشف کردند

این اولین بار است که یک سیاهچاله خفته در یک کهکشان همسایه کشف می شود. بدانید که چگونه متفاوت است.

سیاهچاله یک معمای بزرگ و جسمی است که باید از آن ترسید. این جنبه ها همیشه بشر را به خود مشغول کرده است. سیاهچاله آن منطقه اسرارآمیز در فضا است که در آن گرانش آنقدر قوی است که حتی نور نیز نمی تواند فرار کند و همه چیز اطراف توسط آن بلعیده می شود. از آنجا که همه چیز در چنین فضای کوچکی فشرده شده است، گرانش فوق العاده قوی است و این مانع از فرار هر چیزی از سیاهچاله می شود. اما یافتن این سیاهچاله ها در فضا چندان آسان نیست و باید از روی رفتار کهکشان ها و ستاره های نزدیک آنها حدس زد. با این حال، اکنون دانشمندان موفق به کشف سیاهچاله ای شده اند که باید بسیار رایج باشد، اما در واقع بسیار نادر است – یک سیاهچاله خفته. این بدان معناست که از اشیاء اطراف خود تغذیه نمی کند.

این نوع سیاهچاله خفته، سیاهچاله ای با جرم ستاره ای، برای ستاره شناسان نادر و چالش برانگیز است زیرا این اجرام به طور فعال از موادی مانند گاز، غبار یا مواد ستاره ای ریخته شده از ستاره های همراه خود تغذیه نمی کنند. همانطور که آنها از مواد اطراف تغذیه می کنند، اشعه ایکس تولید می شود که به ستاره شناسان کمک می کند تا مکان آنها را پیدا کنند. اگر این کار را نکنند، پیدا کردن آنها دشوار است.

با این حال، تیمی از کارشناسان بین المللی این سیاهچاله با جرم ستاره ای را در ابر ماژلانی بزرگ، که همسایه کهکشان ما است، کشف کردند. تومر شنار، اخترفیزیکدان دانشگاه آمستردام در هلند و نویسنده اصلی مطالعه جدید در مورد سیاهچاله ها، می گوید: «ما یک سوزن در انبار کاه را شناسایی کرده ایم. این سیاهچاله جدید VFTS 243 نام دارد.

مطلب پیشنهادی:  YouTube استفاده از مسدودکننده‌های تبلیغات، برنامه‌های شخص ثالث را دشوار می‌کند، زیرا تولیدکنندگان محتوا درآمد خود را از دست می‌دهند

این اولین کشف تایید شده از یک سیاهچاله با جرم ستاره ای نهفته در خارج از کهکشان راه شیری است، و همچنین علیرغم اینکه انتظار می رود میلیاردها سیاهچاله خفته تقریبا در هر کهکشانی وجود داشته باشد. تقریباً 1000 ستاره پرجرم در ناحیه سحابی رتیل در ابر ماژلانی بزرگ توسط تیم برای یافتن همراهان بالقوه سیاه‌چاله برای یافتن مکان VFTS 243 اسکن شدند. تعیین اینکه آیا این همراهان سیاهچاله هستند یا نه، بسیار چالش برانگیز است زیرا توضیحات بالقوه بسیار دیگری وجود دارد.

این کشف جدید می تواند نتیجه چگونگی فروپاشی ستارگان در پایان عمرشان باشد یا بینشی از فرآیندهایی که با تشکیل سیاهچاله ها همراه است.

یک سیاهچاله با جرم ستاره ای ممکن است به روش دیگری شکل گرفته باشد. معمولاً وقتی ستاره ای می میرد، در پایان فرآیند انفجاری رخ می دهد که به آن ابرنواختر می گویند. اما این سیاهچاله به این شکل ایجاد نشده است، به نظر می رسد پس از فروپاشی ستاره در خود بدون انفجار شکل گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا