تکنولوژی

درآمد سه ماهه اول 2024 تسلا (TSLA).

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا و مالک سایت رسانه اجتماعی X، که قبلاً توییتر نامیده می شد، در کنفرانس فناوری Viva که به نوآوری و استارت آپ ها در مرکز نمایشگاهی Porte de Versailles در پاریس، فرانسه در 16 ژوئن 2023 اختصاص داشت، شرکت می کند.

گونزالو فوئنتس | رویترز

تسلا در روز سه‌شنبه، افت 9 درصدی درآمد سه‌ماهه اول را گزارش کرد که بزرگترین کاهش از سال 2012 بود، و برآوردهای تحلیلگران را نادیده گرفت زیرا شرکت خودروهای برقی از اثرات ادامه کاهش قیمت‌ها عبور می‌کند.

پس از اینکه ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت به سرمایه گذاران گفت که تولید مدل های جدید برقی مقرون به صرفه می تواند زودتر از حد انتظار آغاز شود، سهام در معاملات طولانی افزایش یافت.

در اینجا آنچه شرکت در مقایسه با آنچه وال استریت انتظار داشت، بر اساس نظرسنجی از تحلیلگران توسط LSEG گزارش می دهد:

  • سود هر سهم: 45 سنت تعدیل در مقابل 51 سنت مورد انتظار
  • درآمد: 21.30 میلیارد دلار در مقابل 22.15 میلیارد دلار مورد انتظار

درآمد از 23.33 میلیارد دلار در سال گذشته و از 25.17 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم کاهش یافته است. درآمد خالص 55 درصد کاهش یافت و به 1.13 میلیارد دلار یا 34 سنت به ازای هر سهم، از 2.51 میلیارد دلار یا 73 سنت به ازای هر سهم در سال گذشته رسید.

کاهش فروش حتی شدیدتر از آخرین کاهش این شرکت در سال 2020 بود که به دلیل اختلال در تولید در طول همه‌گیری کووید-19 بود. درآمد خودروی تسلا در سه ماه اول سال 2024 با 13 درصد کاهش نسبت به سال قبل به 17.38 میلیارد دلار رسید.

مطلب پیشنهادی:  ISS از سهامداران اپل می‌خواهد به تیم کوک مدیرعامل و بسته‌های پرداختی سایر مدیران اجرایی رای دهند.

ماسک در این تماس گفت که این شرکت قصد دارد تولید مدل‌های جدید خود را در اوایل سال 2025، اگر نه پایان سال جاری، آغاز کند، پس از اینکه قبلاً انتظار داشت در نیمه دوم سال 2025 آغاز شود. ماسک همچنین از سرمایه‌گذاری‌های تسلا در زیرساخت‌های هوش مصنوعی یاد کرد. و گفت که این شرکت در حال مذاکره با “یک خودروساز بزرگ” برای مجوز سیستم کمک راننده خود است که در ایالات متحده به عنوان یک گزینه کاملاً خودران یا FSD به بازار عرضه می شود.

تسلا در بسته سهامداران خود، دورنمای بدبینانه خود را برای سال 2024 تکرار کرد و به سرمایه گذاران گفت که “نرخ رشد حجم می تواند به طور قابل توجهی کمتر از نرخ رشد به دست آمده در سال 2023 باشد.”

قبل از جهش 11 درصدی پس از ساعت ها، سهام تسلا بیش از 40 درصد در سال جاری سقوط کرده بود و به پایین ترین سطح خود از ژانویه 2023 رسیده بود که دلیل آن نگرانی ها در مورد عرضه ضعیف، رقابت در چین و ادامه کاهش قیمت این شرکت بود. در اوایل این ماه، تسلا کاهش 8.5 درصدی سالانه در حمل و نقل خودرو در سه ماهه اول را گزارش کرد.

این شرکت در عرشه گفت که در حال تسریع عرضه «خودروهای جدید، از جمله مدل‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر» است که «می‌توانند در همان خطوط تولید» خط تولید فعلی تسلا تولید شوند. تسلا قصد دارد از ظرفیت تولید فعلی خود به طور کامل استفاده کند و قبل از سرمایه گذاری در خطوط تولید جدید، به رشد تولید بیش از 50 درصد در سال 2023 دست یابد.

مطلب پیشنهادی:  جزئیات راه اندازی تراشه M4 اپل فاش شد: از قدرتمندترین مک ها در سال 2024 چه انتظاری باید داشت؟

همچنین روی عرشه، تسلا نمایشگرهای یک سرویس حمل و نقل سواری مبتنی بر روباتاکسی را به نمایش گذاشت. این شرکت برای سال‌ها وعده خودروی خودران را بدون عمل به وعده ماسک داده است.

رشد فروش خودروهای الکتریکی کند می شود و تسلا و رقبای اصلی خود قیمت خودروهای برقی را کاهش می دهند تا تقاضا را تحریک کنند. سود ناخالص تسلا در سه ماهه اول 18 درصد کاهش یافت که بخشی از آن به دلیل کاهش قیمت در سال جاری بود.

پس از بحث در مورد چالش های عملیاتی در سه ماهه اول، از جمله اختلالات زنجیره تامین در دریای سرخ، ماسک در این تماس گفت که “ما فکر می کنیم Q2 بسیار بهتر خواهد بود.”

تسلا گفت کل فروش شامل درآمد حاصل از فروش قبلی گزینه FSD است. راه اندازی ویژگی به نام Autopark در آمریکای شمالی به شرکت اجازه داد تا درآمد معوق را تشخیص دهد.

کریس ردل، تحلیلگر خودرو در سینا کپیتال، تخمین می زند که تسلا تا 700 میلیون دلار درآمد معوق در سه ماهه از FSD شناسایی کرده است. این تقریباً 4.3 درصد از درآمد خودروی تسلا پس از حذف اعتبارات نظارتی است.

تسلا در این ماه بازسازی بزرگی را آغاز کرد و دو مدیر اجرایی به نام‌های درو باگلینو و روهان پاتل استعفا دادند. ماسک هفته گذشته در یادداشتی در سراسر شرکت گفت که این خودروساز بیش از 10 درصد از نیروی کار جهانی خود را کاهش می دهد.

هزینه های سرمایه ای به 2.77 میلیارد دلار افزایش یافت که 34 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

مطلب پیشنهادی:  ویدیوهای MrBeast در X؟ ستاره یوتیوب به ایلان ماسک می گوید نه، حتی یک میلیارد بازدید هم کافی نیست

جریان نقدی آزاد در سه ماهه منفی شد و شرکت کسری 2.53 میلیارد دلاری را گزارش کرد. یک سال پیش، تسلا جریان نقدی آزاد را 441 میلیون دلار گزارش کرد که این رقم در سه ماهه چهارم به 2.06 میلیارد دلار افزایش یافت. تسلا این رقم منفی را به افزایش 2.7 میلیارد دلاری موجودی و 1 میلیارد دلار در مخارج سرمایه ای “زیرساخت هوش مصنوعی” نسبت داد.

درآمد بخش انرژی تسلا با 7 درصد افزایش به 1.64 میلیارد دلار رسید، در حالی که درآمد خدمات و سایر درآمدها با 25 درصد افزایش به 2.29 میلیارد دلار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رسید.

در این تماس از ماسک پرسیده شد که آیا با توجه به مشاغل متعددش از جمله مدیریت اسپیس ایکس، نظارت بر ایکس (توئیتر سابق) و سایر مشاغل، قصد ترک تسلا را دارد یا خیر.

ماسک پاسخی ارائه نکرد، اما گفت که بیشتر وقت خود را در محل کار می گذراند و به ندرت حتی بعدازظهرهای یکشنبه بیرون می رود و برای اطمینان از اینکه تسلا “بسیار مرفه” است، کار خواهد کرد.

در پایان این تماس، مارتین ویجا، معاون روابط سرمایه گذار تسلا، گفت که چند ماه دیگر پس از هفت سال، شرکت را ترک می کند. ماسک از او تشکر کرد.

تصحیح: نسخه قبلی این داستان رقم فروش خودرو نادرست بود.

تماشا کردن: فقط به این دلیل که ماسک در مورد خودروهای الکتریکی حق داشت، به این معنی نیست که او در حال حاضر درست خواهد بود

گوتام موکوندا: فقط به این دلیل که ایلان ماسک در مورد خودروهای الکتریکی حق داشت، به این معنی نیست که او اکنون درست خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا