تکنولوژی

دراپر برنده قرارداد ناسا شد. برای حمل وسایل به ماه برای اندازه گیری زمین لرزه های قمری

ناسا قراردادی را با دریپر از کمبریج، ماساچوست، منعقد کرد تا ابزارهایی را به ماه ببرد که زمین‌لرزه‌های ماه، دمای داخلی و ویژگی‌های الکترواستاتیک آن را اندازه‌گیری کنند.

اکنون ابزارهایی برای اندازه گیری زمین لرزه های ماه، دمای درونی ماه و خواص الکترواستاتیکی آن به ماه منتقل خواهند شد. Draper از کمبریج، ماساچوست قراردادی با ناسا برای همین موضوع برنده شده است و کاوشگر Artemis را در سال 2025 به ماه تحویل خواهد داد. طبق اطلاعات ارائه شده توسط ناسا، تحویل تجاری بخشی از ابتکار خدمات باربری ماه تجاری (CLPS) ناسا تحت آرتمیس است. . در گزارشی از همان توییت ماه ناسا، “دریپر به تازگی قراردادی با ناسا برای حمل ابزارهایی به ماه که زمین لرزه های ماه، دمای داخلی ماه و خواص الکترواستاتیکی آن را اندازه گیری می کند، به دست آورد. فرودگر SERIES-2 Draper به سمت حوضه شرودینگر در نزدیکی قطب جنوبی ماه پرتاب خواهد شد.

در توییت دیگری، ناسا همچنین اعلام کرد که حوضه شرودینگر یک دهانه برخوردی به قطر حدود 200 مایل است که حاوی شواهدی از فعالیت آتشفشانی است. بازدید از حوضه به دانشمندان این امکان را می دهد که سطح و درون ماه را بهتر درک کنند.

مشخص است که دریپر 73 میلیون دلار آمریکا برای این قرارداد دریافت خواهد کرد و مسئولیت خدمات تحویل سرتاسر، از جمله یکپارچه سازی بار، تحویل از سطح زمین به ماه و عملیات محموله را بر عهده دارد. این جایزه هشتمین جایزه وظیفه تحویل زمینی است که به تامین کننده CLPS صادر می شود.

حوضه شرودینگر یکی از جوان ترین حوضه های برخوردی در سطح ماه است که برخورد آن پوسته عمیق و گوشته بالایی ماه را به حلقه بالایی آن رساند. بعدها، حوضه داخلی محل یک فوران آتشفشانی بزرگ بود. دانشمندان امیدوارند خواص حرارتی و ژئوفیزیکی داخل ماه و همچنین خواص الکتریکی و مغناطیسی در یک محل فرود محافظت شده از میدان های الکترومغناطیسی زمین را مطالعه کنند.

مطلب پیشنهادی:  تلسکوپ وب ناسا یک پرتره ستاره‌دار از ستون‌های آفرینش را می‌گیرد.

به گفته ناسا، دو کاوشگر از سه کاوشگر انتخاب شده برای این پرواز، بخشی از فراخوان پیشنهادی ناسا برای بارگذاری و اکتشاف سطح ماه (PRISM) هستند. دریپر سه کاوشگر را هدایت خواهد کرد که در مجموع حدود 209 پوند (95 کیلوگرم) در هر جرم وزن دارند و شامل مجموعه لرزه نگاری Farside (FSS) می شود که هدف آن بازگرداندن اولین داده های لرزه نگاری ماه ناسا از سمت دور ماه است.

این داده‌های جدید می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا فعالیت‌های تکتونیکی در این منطقه از ماه را بهتر درک کنند، نشان دهند که هر چند وقت یک‌بار سمت دور ماه مورد اصابت شهاب‌سنگ‌های کوچک قرار می‌گیرد و اطلاعات جدیدی در مورد ساختار داخلی ماه ارائه می‌کند. این ابزار شامل دو حساس‌ترین لرزه‌سنج است که تاکنون برای پروازهای فضایی ساخته شده‌اند. FSS یکی از دو گزینه PRISM است. این توسط ناسا و با همکاری مرکز ملی مطالعات فضایی (CNES) – آژانس فضایی فرانسه – تامین می شود و توسط آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا هدایت می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا