تکنولوژی

در اولین تلسکوپ GOTO که برخورد خورشیدهای مرده را ثبت کرد. ممکن است تولد زمین را آشکار کند

GOTO یا تلسکوپ رصدی گذرا نوری امواج گرانشی، به دانشمندان کمک می کند تا برای اولین بار شاهد برخورد دو ستاره نوترونی باشند. اعتقاد بر این است که این خورشیدهای مرده در حال برخورد مسئول تولد سیاراتی مانند زمین و ستاره ها هستند.

ستاره های نوترونی را می توان خورشید مرده در نظر گرفت. اینها هسته های فرو ریخته ستارگان غول پیکری هستند که پس از اتمام عناصر فراری که قادر به ایجاد همجوشی هسته ای برای آزاد کردن انرژی و درخشندگی هستند، تشکیل می شوند. اما این خورشیدهای مرده در مورد شکل گیری ستارگان، سیارات و کهکشان ها، حداقل در تئوری، بسیار مهم هستند. تصور می‌شود که برخورد ستاره‌های نوترونی تمام فلزات سنگین را ایجاد کرده است که بخش مهمی از هر ستاره یا سیاره‌ای است که ما می‌شناسیم. با این حال، این امر ثابت نشده است زیرا ما هرگز شاهد برخورد خورشیدهای مرده نبوده ایم که یک رویداد بسیار نادر است. اما اکنون دانشمندان امیدوارند رویدادی مانند این را مشاهده کنند و بفهمند که چگونه این برخورد باعث تولد اجرام آسمانی از جمله زمین می شود، به لطف تلسکوپ جدیدی به نام رصدگر گذرا نوری موج گرانشی یا تلسکوپ GOTO.

به گزارش بی بی سی، تلسکوپ GOTO توسط انگلیسی ها ساخته شد و در جزیره لا پالما اسپانیا بر فراز ابرها نگهداری می شد. و وظیفه آن شکار ستاره های نوترونی در حال برخورد در فضا است. دنی استیگ، استاد دانشگاه وارویک، به بی‌بی‌سی گفت: «وقتی یک کشف واقعا خوب به دست می‌آید، همه ما باید از آن نهایت استفاده را ببریم. سرعت امری ضروری است. ما به دنبال چیزی هستیم که بسیار کوتاه مدت است – دیری نپایید که آنها ناپدید می شوند.”

مطلب پیشنهادی:  طوفان های خورشیدی دوقلو امروز هر لحظه به زمین برخورد می کنند! آیا اینترنت باعث آخرالزمان می شود؟

برخورد خورشیدهای مرده توسط تلسکوپ GOTO برای فاش کردن رازهای پشت تولد زمین

صادقانه بگویم، مردم در مورد برخورد ستاره های نوترونی در سال 2017 یاد گرفتند، اما این اتفاق از روی شانس رخ داد و همانطور که اتفاق افتاد، تنها پیامدهای آن با انتشار امواج گرانشی عظیم مشاهده شد، نه خود رویداد. انتظار می رود تلسکوپ GOTO به دانشمندان کمک کند تا لحظه دقیق وقوع چنین برخوردهایی را مشاهده کنند.

اما یک تلسکوپ که در فضا نگاه می کند واقعاً یک برنامه مؤثر برای رصد چنین رویدادهای کوتاه مدت و نادری نیست. خوشبختانه، این تلسکوپ به ابزارهایی مجهز شده است که می توانند فلاش های نور و امواج گرانشی عظیم را در هنگام برخورد دو ستاره نوترونی در فضا تشخیص دهند. دانشمندان می گویند این تلسکوپ می تواند مکان دقیق برخورد را ظرف چند ساعت یا حتی چند دقیقه پس از اولین کشف امواج گرانشی مشخص کند.

اگرچه روی کاغذ ساده به نظر می رسد، اما این کار بسیار مهم تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. دکتر جو لیمن، استاد اخترفیزیک، به بی‌بی‌سی گفت: «کسی فکر می‌کند که این انفجارها بسیار پرانرژی، بسیار درخشان هستند، باید آسان باشد. اما ما باید در میان صد میلیون ستاره به دنبال شیئی باشیم که مورد علاقه ماست. ما باید این کار را خیلی سریع انجام دهیم زیرا شی ظرف دو روز ناپدید می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا