کامپیوتر

در دنیای شرکای انحصاری رایانه شخصی، همه ضرر می کنند

خلبان داخل یک کشتی در استارفیلد.

نگرانم. هفته گذشته، AMD اعلام کرد که یک “شریک انحصاری رایانه شخصی” برای آینده است ستاره فیلد، برای بهینه سازی بازی برای سخت افزار AMD و راه اندازی و اجرای AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) در بازی (دقیقا نسخه دوم بسیار بهتر) مستقیماً با استودیوی بازی Bethesda کار می کند.

این مشکلی نیست. این چیز خوبی است. انویدیا و AMD به طور منظم با بازی های آینده قراردادهای بازاریابی مشترک منعقد می کنند. این شرکت با خرید سخت‌افزار جدید، کد بازی یا باندل‌ها را تبلیغ می‌کند و معمولاً تعدادی مهندس را برای کمک به کار روی ویژگی‌های بازی تعیین می‌کند. به عنوان مثال، انویدیا اخیراً یک نسخه از آن را ارائه کرده است دیابلو IV با خرید پردازنده های گرافیکی منتخب سری RTX 40 و بازی از آخرین نسخه Deep Learning Super Sampling (DLSS) انویدیا پشتیبانی می کند.

مشکل چیه؟ خوب، این کلمه “انحصاری” است که AMD استفاده می کند و عدم وضوح در مورد معنای آن. این عبارت یکبار مصرف نیست. در صفحه اعلام، AMD سه بار در چهار پاراگراف متن از “انحصاری” استفاده می کند. و ویدیوی YouTube همراه، که می‌توانید مشاهده کنید دو برابر بیشتر از لایک‌ها از طریق افزونه مرورگر، از «انحصاری» در عنوان استفاده می‌کند.

AMD شریک انحصاری PC Starfield است

من سعی نمی کنم شما را انتخاب کنم، اما ظاهرا AMD به شریک “انحصاری” رایانه شخصی اهمیت می دهد. ستاره فیلد، بنابراین جای تعجب نیست که گیمرها نیز به این کلمه اهمیت می دهند. و نتایج واضح است: از زمان اعلام این خبر، حدس و گمان ها زیاد شده است، و بسیاری گمانه زنی می کنند که بازی از DLSS انویدیا یا XeSS اینتل پشتیبانی نمی کند.

ما نمی دانیم که آیا بازی به طور انحصاری از FSR 2 استفاده می کند یا خیر. من چندین بار با AMD تماس گرفته ام اما دقیقاً معنای “انحصاری” را روشن نکرده ام. بیشترین چیزی که من شنیده ام این است: “در حال حاضر بیانیه ای برای اشتراک گذاری ندارم.” اما ناگفته نماند که داشتن چندین گزینه رایانه شخصی برای یک بازی به همان اندازه مهم است. ستاره فیلد، این اولین باری است که استودیوی بازیسازی Bethesda یک بازی نقش آفرینی تک نفره را در بیش از هشت سال منتشر کرده است. این یک مشکل بزرگ است – و یک مشکل برای همه ما.

بیش از یک کلمه

Cal یک ارتقاء Stim با BD انجام می دهد.

کمی قبل از اعلام AMD، Wcctech اشاره کرد که چندین نسخه اصلی AAA FSR را پیاده سازی کرده اند اما DLSS را اجرا نکرده اند. این بازی ها از جمله Star Wars Jedi: Survivor، The Callisto Protocol، و جزیره مرده 2، به عنوان بخشی از قراردادهای بازاریابی مشترک AMD ارائه می شوند. در همان چارچوب زمانی، بازی‌هایی که قراردادهای بازاریابی مشترک با انویدیا داشتند، FSR را در زمان عرضه یا اندکی پس از آن اجرا کردند.

مطلب پیشنهادی:  این کلاهبردار رمزارز اکنون با 40000 سال زندان مواجه است

فقط برای یک لحظه درپوش های فویل را بردارید. چندین دلیل دیگر وجود دارد که چرا برخی از بازی ها فقط شامل FSR (یا DLSS) هستند. به عنوان مثال، بازی های Resident Evil از آن زمان فقط از FSR پشتیبانی می کنند رزیدنت اویل 7، بنابراین قطعا دنیایی وجود دارد که توسعه دهندگان چیزی را پیدا کرده اند که با آن کار می کند و با آن کار می کند. زمان توسعه در بسیاری از موارد بسیار محدود است، بنابراین یک بازی بدون پشتیبانی از DLSS به این معنی نیست که AMD آن را مسدود کرده است.

و در سمت Nvidia، بازی هایی وجود دارند که فقط از DLSS پشتیبانی می کنند. داستان طاعون: مرثیه، سه گانه Crysis و کنترل نمونه های عالی هستند به نظر می رسد استدلال AMD این است که FSR تقریباً روی همه چیز کار می کند، در حالی که DLSS منحصر به کارت های گرافیک Nvidia RTX است. این شرکت در بیانیه ای به Wccftech گفت: «ما معتقدیم که یک رویکرد باز که به طور گسترده در چندین پلتفرم سخت افزاری پشتیبانی می شود، بهترین رویکردی است که به نفع توسعه دهندگان و گیمرها است.

ما یک پوشش نسبتاً بی‌اهمیت پیرامون DLSS، FSR2 و XeSS داریم. هر سه API امروزه آنقدر شبیه به هم هستند که واقعاً هیچ بهانه ای وجود ندارد.

– نیکو ون بنتوم (@mempodev) 27 ژوئن 2023

با این حال، این ما را به کلمه “استثنایی” بازمی گرداند. همانطور که برخی از توسعه دهندگان قبلا اشاره کرده اند، ستون فقرات DLSS، FSR و XeSS تا حد زیادی یکسان است، و می گویند “واقعا هیچ بهانه ای” برای استفاده نکردن از هر سه وجود ندارد. و برخی از توسعه دهندگان، مانند PureDark، شروع به ساختن حرفه ای با توسعه مودهایی کرده اند که ویژگی های از دست رفته را پیاده سازی می کنند (آنها قبلاً قول یک مد برای استارفیلد).

تعهد AMD به ارائه فناوری باز آینده ای در دنیای مشارکت های انحصاری ندارد. در حال حاضر نمی دانیم که آیا استارفیلد فقط از FSR پشتیبانی می کند و هر ادعایی مبنی بر اینکه AMD برای مسدود کردن DLSS و XeSS توافق می کند فقط حدس و گمان است. اما وقتی متوقف می‌شوید و از خود می‌پرسید که “مشارکت انحصاری” چه معنای دیگری می‌تواند داشته باشد – مطمئناً اینطور به نظر نمی‌رسد. خوب این یک نشانه نگران کننده از زمان است، و اگر انحصار ویژگی ها به یک هنجار تبدیل شود، نمونه دیگری از تکه تکه شدن خواهد بود که فقط به کل بازی های رایانه شخصی آسیب می رساند.

مطلب پیشنهادی:  چرا این پردازنده گرافیکی 2 ساله هنوز هم یکی از گزینه های خرید است

یک شمارنده سریع

پردازنده گرافیکی Nvidia GeForce RTX 4090.
جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

بیایید به استدلال متقابل نگاه کنیم. جای تعجب نیست که اینترنت از این فکر خشمگین است استارفیلد به طور انحصاری از FSR استفاده می کنید، اما آیا انویدیا این کار را نمی کند؟ به هر حال، شما نمی توانید از DLSS روی هیچ کارت گرافیکی استفاده کنید. دو پردازنده گرافیکی محبوب در Steam، GTX 1060 و 1650 خود انویدیا، از DLSS پشتیبانی نمی کنند. اما آنها از FSR پشتیبانی می کنند. زمانی که انویدیا فناوری انحصاری خود را دارد، می تواند یک استاندارد دوگانه به نظر برسد.

DLSS فقط روی پردازنده های گرافیکی RTX کار می کند. این به این دلیل است که DLSS به سخت افزار خاصی نیاز دارد، اما این مهم نیست. انویدیا قابلیتی برای فروش کارت های گرافیک جدید، ساده و ساده ایجاد کرده است. مقایسه این با بازی هایی که منحصراً از یک ویژگی بازسازی تصویر نسبت به دیگری استفاده می کنند، نبردی برابر نیست. اینها چیزهای یکسان نیستند.

به عنوان مثال، AMD می تواند تصمیم بگیرد FSR 3 آینده خود را منحصر به GPU های خود کند. در این دنیا، ما دو برند GPU داریم که از نظر ویژگی‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند و این به خریداران و داوران بستگی دارد که بهترین را انتخاب کنند. در صورت ستاره فیلد، اگر واقعاً بخواهد به طور انحصاری از FSR استفاده کند، رقابتی وجود ندارد. این فقط یک شرکت است که مانعی در مقابل دیگری قرار می دهد.

اسلاید پیام FSR 3 را نشان می دهد.

لازم به یادآوری است که ما این را به طور قطع نمی دانیم استارفیلد به طور انحصاری از FSR استفاده خواهد کرد. مشکل سکوت AMD در مورد این وضعیت است که به حدس و گمان اجازه می دهد تا بی نهایت شود. انویدیا، به نوبه خود، کلمات را خرد نمی کند.

Keita Iida از Nvidia در بیانیه ای به دیجیتال تو و سایر رسانه ها گفت: «انویدیا به هیچ وجه توسعه دهندگان را از اجرای فناوری های رقیب مسدود، محدود، دلسرد یا منع نمی کند و نخواهد کرد.

هیچ بهانه ای برای انحصار وجود ندارد

RX 7900 XTX و RX 7900 XT در زمینه صورتی.
جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

در روزهای اولیه DLSS و FSR شاهد بازی های زیادی بودیم که فقط یکی از این دو ویژگی را پشتیبانی می کردند. با این حال، ما (و توسعه‌دهندگان) از آن زمان متوجه شده‌ایم که این دو در پشت صحنه چقدر شبیه هم هستند، و اکثر نسخه‌های اصلی AAA حداقل با پشتیبانی از FSR و DLSS و اغلب از XeSS نیز پشتیبانی می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:  مراقب به‌روزرسانی‌های جعلی کروم باشید که توسط وب‌سایت‌های خبری ارائه می‌شوند

Dying Light 2 و Call of Duty Modern Warfare II از هر سه پشتیبانی کنید قلب اتمی، که انویدیا نزدیک به شش سال است که تبلیغ می کند، از DLSS و FSR (و همچنین فضای مرده). دیابلو IV هر سه را نیز با یک پیاده سازی واقعا منحصر به فرد پشتیبانی می کند که در آن شما بر اساس سخت افزار خود محدود هستید (DLSS برای RTX، XeSS برای Arc و FSR برای هر چیز دیگری). برای بازی به بزرگی ستاره فیلد، هیچ بهانه ای برای حمایت از یکی از این سه مورد وجود ندارد.

شخصیتی در استارفیلد.

این به خودی خود چیز مهمی نیست. موددرها DLSS را مجبور می‌کنند تا بازی را اجرا کند چه به صورت رسمی پشتیبانی شود یا نه، و فکر نمی‌کنم کاربران انویدیا تجربه بازی ضعیف‌تری داشته باشند (بالاخره، آنها می‌توانند از FSR نیز استفاده کنند). اما این یک سابقه بد ایجاد می کند.

اگر AMD یا Nvidia شروع به مسدود کردن فناوری های رقیب کنند، همه ضرر می کنند. اکنون ما در حال مبارزه با فن‌آوری‌های رقیب در یک زمین بازی برابر نیستیم تا ببینیم کدام یک بهترین است، بلکه در عوض هر کسی را که بتواند بیشترین زمان (و پول) را برای جلوگیری از دیگری اختصاص دهد، درگیر می‌کنیم. این هیچ تفاوتی با شیطنت هایی که اخیراً دیده ایم ندارد آزمایشی FTC در مقابل مایکروسافت که در آن معاملات انحصاری کنسول بازی‌ها را صرفاً بر اساس اولویت سخت‌افزاری مسدود کرده است و چه کسی بودجه انحصاری بیشتری برای ضربه زدن دارد.

امیدوارم PC به سمت چنین آینده ای پیش نرود. من نیاز انویدیا و AMD را برای انعقاد قراردادهای بازاریابی مشترک برای تبلیغ بازی‌ها و محصولاتشان درک می‌کنم، اما در دنیایی که فروشندگان نمی‌توانند ویژگی‌ها را پیاده‌سازی کنند و درایورهای بهینه‌سازی شده را برای بزرگ‌ترین نسخه‌های بازی ارائه کنند، رقابتی تا پایان است. و در نهایت گیمرها باید بهای آن را بپردازند.

این، خوشبختانه، دنیای امروزی نیست. فقط امیدوارم این جایی نباشد که بازی‌های رایانه‌ای به آن می‌روند.

این مقاله بخشی از ReSpec است، یک ستون دوهفته‌ای در حال انجام که شامل بحث‌ها، نکات و گزارش‌های عمیق درباره فناوری پشت بازی رایانه‌های شخصی است.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا