تکنولوژی

دومین لکه هولناک خورشیدی روی خورشید ظاهر می شود. ترس از طوفان خورشیدی برای زمین دو برابر می شود

خورشید در حال حاضر نشانه هایی از فعال بودن شدید را نشان می دهد. در 7 فوریه، زمین یک حمله طوفان خورشیدی و یک شعله خورشیدی جداگانه را تجربه کرد که باعث خاموشی رادیو در منطقه اقیانوس آرام شد. لکه خورشیدی مسئول این شعله، AR3213، هنوز روی صفحه خورشید رو به زمین نشسته است و احتمال ایجاد اختلالات خورشیدی اضافی از آن وجود دارد. اما نکته نگران کننده این است که لکه دیگری بر روی خورشید ظاهر شده و به زودی به اولین لکه می پیوندد. این لکه خاص خورشیدی نیز ناپایدار است. در 7 فوریه، انفجاری در طرف دیگر که با این لکه خورشیدی همراه است، شناسایی شد. از آنجایی که هر دو به طور همزمان رخ می دهند، احتمال وقوع یک طوفان خورشیدی شدید در زمین افزایش می یابد.


این توسعه توسط SpaceWeather.com گزارش شده است، که در وب سایت خود خاطرنشان کرد: “یک لکه جدید و ظاهرا بزرگ خورشیدی در لبه جنوب شرقی خورشید ظاهر می شود … این همان منطقه فعالی است که باعث انفجاری چشمگیر در سمت دور خورشید شد. خورشید در 7 فوریه.” . این هم به دلیل بزرگی لکه خورشیدی و هم اینکه قبلاً یک بار منفجر شده است، نگران کننده است.


یورش مضاعف لکه های خورشیدی روی زمین

دو عامل وجود دارد که تعیین می کند آیا یک لکه خورشیدی می تواند منفجر شود و طوفان های خورشیدی را به سمت زمین بفرستد. اولین مورد اندازه لکه خورشید است. هرچه لکه خورشیدی بزرگتر باشد، شار مغناطیسی آن بیشتر است. این منطقه با بقیه سطح خورشید و خطوط میدان مغناطیسی معمولی آن در تضاد است. با افزایش درگیری، فشار در لکه خورشیدی افزایش می یابد و منفجر می شود. با این حال، همه لکه های خورشیدی بزرگ منفجر نمی شوند.

مطلب پیشنهادی:  قیمت کریپتو در میان مشکلات بیشتر FTX پس از جهش CPI ایالات متحده کاهش می یابد


این ما را به عامل دوم می رساند، یعنی اینکه شار مغناطیسی چقدر در لکه خورشید متمرکز است. هر چه لکه‌های خورشیدی تیره‌تر روی خورشید ظاهر شود، احتمال انفجار بیشتر می‌شود. لکه‌های تیره‌تر نیز دمای بسیار پایین‌تری دارند که منجر به شعله‌های مکرر می‌شود، بنابراین همرفت گرما می‌تواند ادامه یابد.


نکته ترسناک این است که این دو لکه خورشیدی هر دو معیار را دارند و بنابراین احتمال برخورد یک طوفان خورشیدی قوی به زمین وجود دارد. یک طوفان شدید خورشیدی (کلاس G5) می تواند صدمات زیادی به سیاره ما وارد کند. طوفان خورشیدی حاصل می تواند معادل رویداد کارینگتون در سال 1859 باشد، بزرگترین طوفان خورشیدی ثبت شده روی زمین. یک طوفان خورشیدی مانند این امروز می تواند بسیار وحشتناک باشد. این می تواند GPS را مختل کند، شبکه های تلفن همراه و اینترنت را مختل کند و حتی با آسیب رساندن به شبکه های برق باعث خاموشی گسترده شود. حتی دستگاه های الکترونیکی روی زمین نیز از خرابی در امان نیستند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا