تکنولوژی

رانندگان اوبر پس از لو رفتن دستمزد پایین و کار خطرناک اعتراض می کنند

برای Sechaba Lehana، فعال آفریقای جنوبی، موج افشای اطلاعات از اوبر در این هفته بدترین ترس او را تأیید کرد: برنامه تاکسی به خوبی از خطراتی که رانندگان متحمل می‌شوند آگاه بود و سود خود را مقدم بر رفاه خود می‌دانست.

برای Sechaba Lehana، فعال آفریقای جنوبی، موج افشای اطلاعات از اوبر در این هفته بدترین ترس او را تأیید کرد: برنامه تاکسی به خوبی از خطراتی که رانندگان متحمل می‌شوند آگاه بود و سود خود را مقدم بر رفاه خود می‌دانست.

مجموعه ایمیل‌ها، یادداشت‌ها و ارائه‌های فاش شده توسط گاردین – که شامل چهار سال و 40 کشور می‌شود – نشان می‌دهد که اوبر آگاهانه قانون را زیر پا می‌گذارد، پلیس را فریب می‌دهد و از خشونت علیه رانندگان آسیب‌پذیر استفاده می‌کند، زیرا دولت‌ها را برای دسترسی لابی می‌کند.

در آفریقای جنوبی، جایی که جنایات خشونت‌آمیز شایع است، حداقل شش راننده اوبر از سال 2016 در جاده‌ها کشته شده‌اند، و صدها نفر دزدیده شده‌اند، ربوده شده‌اند، به آتش کشیده شده‌اند، تیراندازی شده یا با چاقو مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

با این حال، رانندگان برای کار در کشوری با یکی از بالاترین نرخ‌های بیکاری در جهان ناامید بودند. در حال حاضر حدود 20000 راننده در این پلت فرم وجود دارد.

لیهانا درباره افشای اوبر گفت: «بسیار تکان دهنده است.

او به بنیاد تامسون رویترز گفت: «همه شبهات ما تأیید شده است – دخل و تصرف در معیشت مردم صورت گرفته است.

در آفریقای جنوبی، اوبر می‌دانست که رانندگان خود را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد، حتی به کسانی که مسیرهای خطرناک را می‌پیمایند و به پرداخت نقدی ادامه می‌دهند پاداش می‌دهد و رانندگان را به هدف مجرمان تبدیل می‌کند.

مطلب پیشنهادی:  ناسا موج گرمای وحشتناکی را در زمین نشان می دهد زیرا مردم از شرایط غیرقابل تحمل رنج می برند

لیهانا گفت: “این سودجویی بدون پشیمانی است… و خانواده هایی بدون پدر در حال حاضر به دلیل آن وجود دارند.”

در پاسخ به این تحقیقات، اوبر گفت که «بهانه‌ای برای رفتارهای گذشته که آشکارا با ارزش‌های فعلی ما مغایرت دارد، نمی‌آورد».

رانندگان Uber Eats در آفریقای جنوبی که بسیاری از آنها مهاجر بودند، سال گذشته به بنیاد تامسون رویترز گفتند که بدون آموزش یا تجهیزات ایمنی رانندگی می‌کنند و از پوشش بیمه‌ای بی‌اطلاع یا ناکافی هستند.

در پاسخ، اوبر قول داد که ایمنی رانندگان خود را افزایش دهد.

دواین برنارد، رئیس اتحادیه غیررسمی رانندگان Uber Eats گفت، اما آسیب وارد شده است، زیرا حتی کسانی که به سایر برنامه‌های محلی تغییر می‌دهند با چالش‌های مشابهی روبرو هستند.

او با هشدار نسبت به اعتراضات یا اقدامات قانونی رانندگان اوبر آفریقای جنوبی در پاسخ گفت: «آنها در حال ساختن همان سیستم اوبر هستند… از ماهیتابه و داخل آتش است».

اتحادیه های قوی تر

تحقیقات پروژه Fairwork دانشگاه آکسفورد، که شرایط را در اقتصاد پلتفرم ارزیابی می‌کند، نشان می‌دهد که اوبر به طور مداوم در چندین کشور در اروپا، آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا عملکردی نزدیک به پایین دارد.

در این بیانیه آمده است: «سوابق اوبر نشان می‌دهد که شرکت‌های قدرتمند می‌توانند تحت سیستم اجرایی فعلی از مقامات فرار کنند. ما به اتحادیه‌ها و نهادهای کارگری قوی‌تر همراه با دولت‌هایی نیاز داریم که مسائل کارگری را در اولویت قرار دهند.»

براهیم بن علی، دبیرکل اتحادیه INV گفت: با این حال، پلیس فرانسه این هفته به رانندگان اجازه نداد تا در مقابل دفتر اوبر در پاریس اعتراض کنند.

مطلب پیشنهادی:  از آنجایی که توییتر به X تبدیل می شود، در اینجا چیزی است که برای مشترکین در نظر گرفته شده است

بنابراین در روز چهارشنبه، او به تنهایی این کار را انجام داد و انتقادات خود را از اوبر در تلفن هوشمندش پخش زنده پخش کرد، زیرا به او گفته شد که نمی‌تواند در خارج از دفتر شرکت از مگافون استفاده کند.

بن علی گفت: «چیزی باید تغییر کند. برخی هستند که دیگر طاقت ندارند، آنها برای بادام زمینی کار می کنند.

بن علی که در سال 2016 به عنوان راننده اوبر ثبت نام کرد، به سرعت متوجه شد که مشکلی در سیستم وجود دارد و شروع به عقب نشینی کرد. هنگامی که او در سال 2019 در حومه فقیر پاریس تظاهرات کرد، او را از سکو بیرون انداختند.

بنابراین او با یک قانونگذار در مورد دستورالعمل اتحادیه اروپا در مورد کارگران پلت فرم کار می کند و در حال کار بر روی یک برنامه رقیب است که همکاری رانندگان با قوانین کار و حقوق کارگران است.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز سه‌شنبه گفت که رفتار خود با اوبر به عنوان وزیر اقتصاد را تغییر نخواهد داد و به سابقه آن در ایجاد شغل گسترده «بسیار افتخار می‌کند».

(مکرون می گوید) قبول دارم که این مردم را به بردگی گرفته ام. من قبول دارم که ما این افراد را تا سر حد مرگ کار می‌کنیم… قبول دارم که افرادی هستند که ورشکست می‌شوند، زیرا حتی توانایی پرداخت پول ماشین خود را ندارند.»

قوانین جدید

در هند، جایی که اوبر نزدیک به 600000 راننده دارد، افشاگری ها مبنی بر اینکه امنیت رانندگان و کاربران را به خطر می اندازد، شیخ صلاح الدین، دبیر کل ملی فدراسیون هندی کارگران حمل و نقل مبتنی بر اپلیکیشن (IFAT) را شگفت زده نکرد.

مطلب پیشنهادی:  همکاری OpenAI، Reddit برای ChatGPT، محصولات هوش مصنوعی، تبلیغات

راننده سابق گفت: “من از آنچه بیرون آمده شوکه نشده ام. من هر روز با آن زندگی می کردم.”

او افزود که چندین راننده خودکشی کرده، با افسردگی مبارزه کرده‌اند یا بدهی‌های زیادی دارند، و این شرکت به “روش‌های خطرناک و بی‌رحمانه… که به طرز وحشیانه‌ای از رانندگان با حداقل دستمزد و شرایط کاری خطرناک استثمار می‌کند، ادامه می‌دهد.”

مقامات این هفته گفتند که “قوانین و قوانین جدیدی را معرفی خواهند کرد که فرصت های (شرکت های فناوری بزرگ) را برای زیر پا گذاشتن قوانین هند یا انجام هر کار غیرقانونی کاهش می دهد.

صلاح الدین گفت، اما علاوه بر هرگونه اقدام نظارتی، «تنها یک جنبش کارگری متحد… برنده این نبرد خواهد بود».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا