تکنولوژی

روبات‌های انسان‌نما از یک جهش در توسعه هوش مصنوعی شکوفا می‌شوند

به نظر می رسد یکی از ذینفعان سرعت سرسام آور توسعه هوش مصنوعی مولد، ربات انسان نما باشد.

یک شرکت نروژی به نام 1X Technologies، که قبلاً Halodi Robotics، خود را سازنده و مخترع اندروید معرفی می‌کند، اخیراً 23.5 میلیون دلار در یک دور سرمایه‌گذاری به رهبری صندوق راه‌اندازی OpenAI جمع‌آوری کرد – همان OpenAI که هوش مصنوعی را با ربات هوش مصنوعی ChatGPT پیشگام کرد. .

برد لایت کپ، مدیر عامل OpenAI و مدیر صندوق راه اندازی OpenAI در بیانیه ای گفت: “1X در خط مقدم افزایش نیروی کار از طریق استفاده از فناوری های ایمن و پیشرفته روباتیک است.” “صندوق راه اندازی OpenAI به رویکرد و تاثیری که 1X می تواند بر آینده کار داشته باشد اعتقاد دارد.”

با این بودجه، 1X اعلام کرد که قصد دارد توسعه مدل اندرویدی دوپا NEO خود را تسریع بخشد و تولید اولین اندروید چرخدار تجاری موجود خود، EVE، را در نروژ و آمریکای شمالی گسترش دهد.

از جمله کاربردهای بالقوه EVE، ارائه شرکت برای افراد مسن، کمک به آنها در کارهای خانگی و احتمالاً ارائه مراقبت های پزشکی است.

این شرکت نروژی در میان چند شرکتی است که بر روی بسته بندی هوش مصنوعی به شکل انسان در امتداد خطوط Star Wars 3-CPO کار می کنند. از جمله Boston Dynamics، Hanson Robotics and Engineering Arts، Tesla و Figure.

ماموریت این شخصیت جاه طلبانه است: توسعه انسان نماهای همه منظوره که تأثیر مثبتی بر بشریت داشته باشد و زندگی بهتری برای نسل های آینده ایجاد کند. این ربات ها می توانند نیاز به مشاغل خطرناک و ناخواسته را از بین ببرند – در نهایت به ما اجازه می دهند زندگی شادتر و هدفمندتری داشته باشیم.

به Westworld خوش آمدید

تا پیش از این، به نظر می‌رسید که روبات‌های انسان‌نما در داستان‌های علمی تخیلی بیشتر از جامعه یافت شوند. افزایش اخیر در توسعه هوش مصنوعی این تصور را تغییر داده است.

مطلب پیشنهادی:  ممکن است در مریخ حیات بیگانه وجود داشته باشد، اما آیا مریخ نوردهای ما قادر به یافتن آن خواهند بود؟

مارک ان. ونا، رئیس و تحلیلگر اصلی در SmartTech Research خاطرنشان کرد: «هوش مصنوعی مولد مطمئناً یک عامل مهم برای توسعه روبات‌های انسان‌نما بوده است.

او به دیجیتال تو گفت: «برای اینکه ربات‌های انسان‌نما به‌عنوان «انسان» درک شوند، ابزارهای هوش مصنوعی مولد می‌توانند قابلیت‌های مکالمه واقعی در زمان واقعی را در زمینه‌های مختلف ارائه دهند.

ربات انسان نما NEO

1X با OpenAI همکاری کرده است تا مدل اندرویدی دوپا آینده خود NEO را ایجاد کند. (اعتبار تصویر: 1X)


به نظر می رسد فناوری به نقطه محوری در توسعه ربات های انسان نما رسیده است. گرگ استرلینگ، یکی از بنیان‌گذاران Near Media، اخبار، نظرات و تحلیل‌ها می‌گوید: «نرم‌افزار و سخت‌افزار تا حدی پیشرفت کرده‌اند که روبات‌های انسان‌نما قادر خواهند بود تا تعاملات طبیعی بیشتری با انسان‌ها به روش‌هایی داشته باشند که قبلاً ممکن نبود. سایت اینترنتی.

او به دیجیتال تو گفت: «این نسخه ای از Westworld است که در حال ظهور است.

J. Gerry Purdy، تحلیلگر اصلی در Mobilocity، یک شرکت مشاوره تحرک در بوکا راتون، فلوریدا، افزود: نرم افزار مولد هوش مصنوعی، همراه با سایر فناوری ها، می تواند برای بهبود عملکرد یک ربات انسان نما مورد استفاده قرار گیرد.

او به دیجیتال تو گفت: «محققان می توانند ChatGPT را همراه با تشخیص صدا و تولید صدا در سیستم کامپیوتری ربات نصب کنند تا ربات انسان نما کاملاً هوشمند به نظر برسد.

مسائل اخلاقی

قبل از اینکه روبات‌های انسان‌نما به مقبولیت عمومی دست یابند، باید بر برخی از چالش‌هایی که اکنون ربات‌های هوش مصنوعی مولد با آن مواجه هستند، غلبه کنند. وینا گفت: «پاسخ‌های مغرضانه و نادرست خطرات واقعی هستند.

او افزود: «انسانی که در زمان واقعی با ربات تعامل می‌کنند ممکن است نتواند تشخیص دهد که کدام پاسخ‌ها واقعاً مبتنی بر واقعیت یا نتیجه برخی الگوریتم‌های مغرضانه هستند.

چالش‌های دیگری ممکن است از نقش‌هایی که روبات‌ها در آن پیدا می‌کنند ناشی شود. استرلینگ توضیح داد: “آنها برای انجام نقش ها یا وظایف خاص طراحی خواهند شد.” چالش‌ها مربوط به حوزه یا کار خاص خواهند بود، اما من گمان می‌کنم که بتوان بر اکثر آنها غلبه کرد.

مطلب پیشنهادی:  تلسکوپ فضایی کهکشان های عظیمی را در نزدیکی طلوع کیهانی کشف کرد


پردی افزود که درک و پیروی از دستورات گفتاری نیز می تواند برای اندرویدها یک چالش باشد. او می‌گوید: «یک مغز انسان‌نما باید بتواند فهرستی از وظایف را جمع‌آوری کند و سپس I/O برای درک و اجرای آن‌ها داشته باشد.

“ChatGPT آنقدر در مورد عمل نیست، بلکه در مورد گفتگو در مورد جهان است.” هنگامی که روبات های انسان نما شروع به ورود به جمعیت عمومی می کنند، مسائل اخلاقی ناگزیر به وجود می آیند. استرلینگ معتقد است، تمام مسائل اخلاقی پیرامون هوش مصنوعی و GPT برای روبات‌های انسان‌نما قابل اجرا هستند.

او گفت: «ممکن است برخی افراد نیز توسط آنها گیج شوند. “برخی ممکن است در موقعیت های مراقب یا همراه از نظر عاطفی وابستگی پیدا کنند.”

او می‌پرسد: «با این حال، مسئله بزرگ‌تر این است: چقدر می‌خواهیم از روبات‌ها در نقش‌های انسانی در جامعه‌مان استفاده کنیم؟»

کار کجاست؟

بزرگترین مشکل هوش مصنوعی مولد – و در واقع ربات‌های انسان‌نما با پیاده‌سازی هوش مصنوعی مولد – این است که روبات‌ها از نظر ظاهری آنقدر واقع‌گرا هستند و گفت‌وگوها آنقدر انسانی خواهند بود که تشخیص یک ربات از یک انسان فوق‌العاده دشوار خواهد بود.

او گفت: «ما در حال حاضر با استقرار غیر ربات‌ها مشکلاتی داریم که در آن شرکت‌ها استفاده از این ابزارها را در وب‌سایت‌های خود یا خروجی‌هایی که تولید می‌کنند فاش نمی‌کنند.

او ادامه داد: «حداقل باید مقررات و الزاماتی وجود داشته باشد که به وضوح نشان دهد که روباتیک انسان نما، صرف نظر از اینکه چقدر واقع بینانه باشد، از فناوری هوش مصنوعی مولد استفاده می کند تا مردم بدانند که با انسان تعامل ندارند.»


یک مسئله اخلاقی بلندمدت که جامعه با ورود روبات‌های انسان‌نما به جریان اصلی مواجه می‌شود، جابه‌جایی شغل خواهد بود. گزارش اخیر گلدمن ساکس تخمین زده است که هوش مصنوعی مولد می تواند بر 300 میلیون شغل در سراسر جهان تأثیر بگذارد.

مطلب پیشنهادی:  آیفون شما هک می شود! در اینجا نحوه شکست دادن هکرها آورده شده است

پردی پرسید: «مردم قرار است برای کار چه کاری انجام دهند؟

او ادامه داد: زندگی من به عنوان یک تحلیلگر صنعتی جایگزین نخواهد شد، اما بسیاری از انواع دیگر کار ممکن است جایگزین شود. ممکن است لازم باشد یک نوع درآمد پایه واحد را در نظر بگیریم تا افراد جامعه بتوانند روی تفریح ​​و بازدید و گفتگو و سفرهای عالی با هم برای دیدن دنیا تمرکز کنند.»

کار خدمات مشتری پرخطر

فیگورا، با این حال، استدلال می کند که هوش مصنوعی و ربات ها در سال های آینده برای رفع کمبود فزاینده نیروی کار مورد نیاز خواهند بود.

این شرکت در وب سایت خود می گوید: «امروز ما شاهد کمبود بی سابقه نیروی کار هستیم. تنها در ایالات متحده بیش از 10 میلیون شغل ناایمن یا ناخواسته وجود دارد و پیری جمعیت تنها افزایش نیروی کار را برای شرکت‌ها سخت‌تر می‌کند.

او ادامه می دهد: «در نتیجه، رشد عرضه نیروی کار در این قرن ثابت خواهد ماند. اگر ما خواهان رشد مداوم هستیم، به بهره وری بیشتری نیاز داریم – و این به معنای اتوماسیون بیشتر است.

ربات انسان نما فیگور، به نام Figure 01، مهارت های شکل انسان و هوش مصنوعی پیشرفته را برای پشتیبانی از صنایع از جمله تولید، تدارکات، انبارداری و خرده فروشی ترکیب می کند.


چقدر زود می توان انتظار داشت که روبات های انسان نما را در میان خود ببینیم؟

وینا گفت: «ما به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که روبات‌های انسان‌نما در سناریوهای خدمات مشتری ظاهر شوند. کارگران رستوران های فست فود را می توان با این نوع ربات جایگزین کرد.

وی خاطرنشان کرد: این نوع مشاغل در معرض خطر بالایی هستند زیرا شرکت ها این را به عنوان یک ابزار کاهش هزینه واقعی می بینند. نگهبانی بالقوه از ساختمان‌ها و حتی خانه‌های شخصی می‌تواند مکانی باشد که در آن شاهد ظهور این روبات‌ها باشیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا