تکنولوژی

روزهای زمین به طرز عجیبی طولانی تر می شوند. می تواند اینترنت را خراب کند، GPS را از بین ببرد

ساعت‌های اتمی نشان داده‌اند که طول یک روز روی زمین در حال طولانی‌تر شدن است. دانشمندان بر این باورند که این می تواند تأثیر شدیدی بر زمان سنجی داشته باشد و بر سیستم های GPS و حتی اینترنت تأثیر منفی بگذارد.

به یاد دارید که چند روز پیش زمین رکورد کوتاه ترین روز تاریخ را ثبت کرد؟ به نظر نمی رسد که رکورد روند کلی را منعکس کند. در واقع، ساعت‌های اتمی و اندازه‌گیری‌های نجومی نشان داده‌اند که روزهای زمین در حال طولانی‌تر شدن هستند. اگرچه ممکن است به نظر چندان مهم نباشد، عواقب آن می تواند فاجعه بار باشد. زمان‌بندی نه تنها مشکل‌ساز خواهد بود، بلکه می‌تواند سیستم‌های GPS را خراب کند و حتی اینترنت را خراب کند. و بدترین بخش این است که هیچ کس نمی داند چرا این اتفاق می افتد. در ادامه بخوانید تا متوجه شوید که این موضوع چگونه بر ما تأثیر می گذارد.

طبق گزارش ScienceAlert، به نظر می رسد که از سال 2020، روزهای زمین طولانی تر می شوند. از نقطه نظر فنی، این بدان معنی است که سرعت چرخش زمین در محور خود کاهش می یابد. در نتیجه روزها طولانی تر می شوند. جالب اینجاست که برای چند دهه قبل از سال 2020، زمین در حال شتاب بود، اما اکنون یک معکوس کامل وجود دارد و دلیل این امر تا به حال یک راز است.

اما دانشمندان حدس و گمان هایی را انجام داده اند و محبوب ترین آنها تاکنون مربوط به تغییر نوسان چندلر است. این پدیده ای است که در آن یک انحراف کوچک در محور زمین در یک دوره تقریباً 430 روزه وجود دارد. بر اساس مشاهدات تلسکوپی، این لرزش از سال 2020 کاهش یافته است و گمان می رود که کند شدن زمین به این پدیده مرتبط باشد.

مطلب پیشنهادی:  رقیب تسلا BYD در میان عدم اطمینان غرب وارد بازارهای نوظهور می شود

روزهای طولانی‌تر چگونه می‌توانند روی ما روی زمین تأثیر بگذارند؟

در حالی که ممکن است طولانی‌تر به نظر برسد، فقط به این معنی است که ساعت‌ها را برای محاسبه زمان اضافی کمی تنظیم کنید، اما بسیار پیچیده‌تر از این است. درک دقیق زمانی که سیاره ما طول می کشد تا یک چرخش کامل شود، برای بسیاری از دستگاه هایی که از ساعت های اتمی برای اندازه گیری زمان استفاده می کنند، مهم است. ساعت‌های اتمی به سرعت یا سرعت چرخش زمین بستگی ندارند، بنابراین خطر عدم هماهنگی آن وجود دارد.

این در واقع می تواند باعث شود چندین فناوری مانند سیستم GPS و خود اینترنت از همگام سازی خارج شوند. در حالی که هنوز هم می توان با اضافه کردن یک ثانیه کبیسه منفی آن را برطرف کرد، می تواند آسیب بسیار بیشتری وارد کند. طبق گزارش Ars Technica، مهندسان Meta Platforms ادعا می‌کنند که اضافه کردن یک ثانیه کبیسه می‌تواند کل اینترنت را شکسته و باعث خرابی و آسیب سیستم‌ها در همه جا شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا