تکنولوژی

زمین بدترین طوفان خورشیدی را در 6 سال گذشته به دلیل این حمله سه گانه وحشتناک متحمل شد

هجوم طوفان خورشیدی که اوایل سال جاری آغاز شد، پنجشنبه شب با برخورد طوفان ژئومغناطیسی G4 به نقطه عطف جدیدی رسید. امروزه، دانشمندان در تلاش برای کشف علل ایجاد آن هستند. دانشمندان در تلاشند تا دریابند که آیا طوفان به ماهواره‌ها آسیب رسانده است، آیا این طوفان بر شبکه‌های GPS و تلفن همراه، کابل‌های اینترنت تأثیر گذاشته یا به شبکه‌های برق آسیب رسانده است. اخیراً زمین چندین طوفان G3 را تجربه کرده است، اما اعتقاد بر این است که این رویداد خاص شدیدترین طوفان در 6 سال گذشته است. بدترین و ترسناک ترین چیز این است که هیچ پیش بینی کننده ای قادر به درک این واقعه از قبل نبود. بنابراین چه چیزی باعث شد که یکی از بدترین طوفان های خورشیدی به زمین برخورد کند و چرا هیچ پیش بینی برای چنین رویداد وحشتناکی وجود نداشت؟ من میفهمم.

طبق گزارش SpaceWeather.com، «این طوفان شگفت‌انگیز و شگفت‌انگیز در ۲۳ مارس زمانی آغاز شد که میدان‌های مغناطیسی در فضای اطراف زمین به طور ناگهانی جابجا شدند. میدان‌های مغناطیسی به سمت جنوب می‌توانند شکافی را در مغناطیس‌کره زمین ایجاد کنند، و در واقع همینطور بود. سپرهای زمین برای تقریباً 24 ساعت از کار افتاده بودند و به باد خورشیدی اجازه نفوذ می دادند و طوفان به دسته G4 می رسید.

لازم به ذکر است که از آنجایی که آژانس های فضایی قادر به پیش بینی طوفان نبودند، از دلیلی که می توانست باعث نفوذ چنین طوفان ژئومغناطیسی مهیب به جو فوقانی زمین شود، کاملا مطمئن نیستند. اما بر اساس گزارش ها و تحولات قبلی، می توان آن را به سه دلیل خلاصه کرد.

مطلب پیشنهادی:  برنده شدن آیفون 14 پرو مکس برای اپل بسیار بزرگ است. افزایش سود برای آیفون 15

اول اعتدال بهاری است. در 21 مارس، زمین وارد اعتدال بهاری خود شد، زمانی که خطوط میدان مغناطیسی سیاره ما در ضعیف ترین حالت خود هستند. دومین حفره بزرگ تاجی بود که در جو خورشید باز شد و حجم عظیمی باد خورشیدی را به سمت زمین فرستاد. انتظار می رفت که بین 23 تا 24 مارس برسد. سرانجام، یک ابر CME غیرمنتظره از نزدیکی سیاره ما عبور کرد. هر سه این موقعیت تقریباً در یک زمان اتفاق افتاد. بنابراین زمانی که یک ابر CME به زمین آمد، این احتمال وجود داشت که بادهای خورشیدی آن شار مغناطیسی اضافی را برای ایجاد یک طوفان ژئومغناطیسی قدرتمند به آن داده باشند. و با باز شدن شکاف هایی در خطوط میدان مغناطیسی زمین، ذرات توانستند به راحتی به اتمسفر بالایی نفوذ کنند و بدترین طوفان خورشیدی را در شش سال گذشته ایجاد کنند.

فناوری پشت پیش بینی طوفان خورشیدی

NOAA با استفاده از ماهواره DSCOVR خود که در سال 2016 وارد خدمت شد، طوفان های خورشیدی و رفتار خورشید را رصد می کند. سپس داده های بازیابی شده از طریق مرکز پیش بینی هوای فضایی منتشر می شود و تجزیه و تحلیل نهایی آماده می شود. اندازه گیری های مختلفی از دما، سرعت، چگالی، درجه جهت گیری و فرکانس ذرات خورشیدی انجام می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا