تکنولوژی

زمین تنها چند روز پس از کشف یک سیارک 380 متری توسط ناسا، از آن فرار کرد

یک سیارک به تازگی، تنها چند روز پس از کشف آن توسط ناسا، زمین را از دست داده است. کشف لحظه آخری سیارک به این معنی است که ناسا یا هر آژانس فضایی اگر مستقیم به سمت زمین می رفت، عملاً زمانی برای منحرف کردن یا نابود کردن آن نداشتند.

زمین به سختی از یک سیارک غول پیکر فرار می کند! این سیارک غول پیکر که با نام سیارک 2022 OE2 شناخته می شود، اخیراً برای اولین بار توسط ناسا مشاهده شد و در عرض چند روز نزدیکترین نزدیکی خود را به زمین داشت. کشف لحظه آخری سیارک به این معنی است که ناسا یا هر آژانس فضایی اگر مستقیماً به سمت زمین می رفت، عملاً زمانی برای منحرف کردن یا نابود کردن آن نداشتند. این سیارک تنها از فاصله 3.2 میلیون مایلی زمین عبور کرد. برابر با 10 برابر فاصله زمین و ماه است. این سیارک عظیم با قطری در حدود 380 متر در 4 آگوست نزدیک ترین فاصله خود را به زمین داشت. این یکی از 15000 سیارک کلاس آپولو است که طوری به دور خورشید می چرخند که از مدار ما عبور می کنند.

جالب اینجاست که همین چند روز پیش در 26 جولای پیدا شد! این بدان معنی است که در کمتر از دو هفته از اولین ظهور خود، این سیارک به زمین نزدیک شد. با این حال، ناسا تمام اجرام نزدیک به زمین در فضا را زیر نظر دارد تا هر گونه آسیب احتمالی از اجرام آسمانی را از قبل شناسایی کند. به این ترتیب، ناسا هزاران جرم مشابه نزدیک به زمین را ردیابی می کند، اما بسیاری از آنها ناشناخته باقی می مانند! به گفته آژانس فضایی، کمتر از نیمی از 2500 NEO وجود دارد که بزرگتر از 140 متر هستند و هنوز در اعماق فضا کشف نشده اند! اندازه کوچک سیارک ها اغلب می تواند کار را دشوار کند.

مطلب پیشنهادی:  تصویر روز نجوم ناسا 9 فوریه 2023: ابرهای مرواریدی آسمان سوئد را نقاشی می کنند

ناسا اشاره می‌کند: «اجرای نزدیک به زمین سیارک‌ها و دنباله‌دارهایی با مدارهایی هستند که آنها را تا 120 میلیون مایلی خورشید می‌آورند، به این معنی که می‌توانند به دور زمین بچرخند. بیشتر اجرام نزدیک به زمین سیارک‌هایی هستند که اندازه آن‌ها از حدود 10 فوت (چند متر) تا تقریباً 25 مایل عرض دارد.

با این حال، در صورت انحراف یک سیارک از مدارش، همیشه احتمال کمی برای برخورد وجود دارد! ناسا و دیگر آژانس‌های فضایی برای جلوگیری از هر گونه اتفاق ناگوار، برنامه‌های حفاظت از سیاره را در تلاش برای محدود کردن این خطرات راه‌اندازی کرده‌اند. آنها حتی یک ماموریت فضایی بزرگ را برای آزمایش هر پاسخ ممکن، مانند ماموریت دارت ناسا، در نظر گرفته اند. او با یک سیارک برخورد می کند تا دریابد که امکان تغییر مسیر هر سیارک خطرناک غیرقابل پیش بینی که ممکن است برای زمین خطری داشته باشد وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا