تکنولوژی

سقوط زباله های فضایی قاتل از آسمان! آیا زمان آن رسیده که نگران امنیت خود باشید؟

مطالعه اخیر منتشر شده در Nature Astronomy احتمال تلفات ناشی از سقوط قطعات موشک را در 10 سال آینده تخمین می زند.

در چند روز گذشته، ما در مورد دو حادثه جداگانه از بازگشت زباله های فضایی به زمین در مکان های غیرمنتظره خواندیم، از جمله یکی از یک موشک چینی خارج از کنترل و سپس دیگری از SpaceX. اگرچه تقویت کننده 23 تنی Long March 5B بر فراز اقیانوس های هند و اقیانوس آرام به زمین سقوط کرد، بسیاری از خوانندگان از عواقب احتمالی آن وحشت داشتند. این حادثه سوالاتی را در مورد خطر سقوط زباله های فضایی بر روی انسان ایجاد کرد. در اینجا ما توضیح داده ایم که دانشمندان و محققان واقعاً در مورد آن چه می گویند.

یک مطالعه اخیر توسط دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور نشان می دهد که احتمال 10 درصد وجود دارد که موشک یا فضاپیمای خارج از کنترل باعث مرگ کسی شود. محققان با اعتقاد به اینکه هر ورود مجدد زباله ها را در مساحتی به وسعت ده متر مربع پراکنده می کند، تخمین می زنند که به طور متوسط ​​10 درصد احتمال یک یا چند تلفات در دهه آینده وجود دارد. این مطالعه که در Nature Astronomy منتشر شد، احتمال تلفات ناشی از سقوط زباله‌های فضایی را طی 10 سال آینده محاسبه کرد. بر اساس این گزارش، ذرات میکروسکوپی سیارک ها و دنباله دارها سالانه حدود 40000 تن گرد و غبار به سیاره ما اضافه می کنند. با این حال، این مشکلی برای ما نیست. اما این زباله ها می توانند به فضاپیماها آسیب برسانند، همانطور که به تلسکوپ فضایی جیمز وب که اکنون برای همیشه آسیب دیده است، آسیب رساندند.

مطلب پیشنهادی:  دیوید کالهون، مدیرعامل بوئینگ، به Writedown اعتماد دارد

زباله های فضایی طبیعی کنترل نشده، غیرقابل پیش بینی هستند و به طور مساوی در سراسر جهان پخش می شوند. با این حال، ورود کنترل‌نشده زباله‌های فضایی ساخته‌شده توسط انسان، مانند مراحل پرتاب موشک، خطر قابل‌توجهی برای ورود مجدد قطعات در دهه آینده را به همراه دارد.

در سطح بین المللی، هیچ آستانه خطر تصادف واضح و پذیرفته شده ای وجود ندارد. تاکنون هیچ زباله ای از ماهواره ها و موشک ها به سطح زمین یا جو ترافیک هوایی آسیبی وارد نکرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا