تکنولوژی

سلام! تلسکوپ فضایی جیمز وب نشان می دهد که کهکشان ها ممکن است خیلی زودتر از آنچه قبلا تصور می شد شکل گرفته باشند

بر اساس مشاهدات تلسکوپ فضایی جیمز وب، اولین کهکشان ها ممکن است خیلی زودتر از آنچه قبلا تصور می شد شکل گرفته باشند.

بر اساس مشاهدات تلسکوپ فضایی جیمز وب که در حال تغییر درک اخترشناسان از کیهان اولیه است، اولین کهکشان ها ممکن است خیلی زودتر از آنچه قبلا تصور می شد شکل گرفته باشند.

محققانی که از این رصدخانه قدرتمند استفاده می کنند، قبلاً مقالاتی را در مجله Astrophysical Journal Letters منتشر کرده اند که بر اساس داده های جمع آوری شده در چند روز اول پرتاب وب در ماه جولای، دو کهکشان بسیار درخشان و بسیار دور را مستند می کند.

اخترشناسان در کنفرانس خبری ناسا پنجشنبه گفتند که روشنایی بسیار زیاد آنها به دو احتمال جالب اشاره می کند.

اولین مورد این است که این کهکشان ها بسیار پرجرم هستند و ستاره های کم جرم زیادی مانند کهکشان های امروزی دارند و باید 100 میلیون سال پس از انفجار بزرگ، که 13.8 میلیارد سال پیش رخ داد، شروع به شکل گیری می کردند.

این 100 میلیون سال زودتر از پایان به اصطلاح عصر تاریک کیهانی است، زمانی که جهان فقط حاوی گاز و ماده تاریک بود.

احتمال دوم این است که آنها از ستارگان «جمعیت III» تشکیل شده‌اند که هرگز مشاهده نشده‌اند، اما فرض بر این است که قبل از وجود عناصر سنگین‌تر، فقط از هلیوم و هیدروژن ساخته شده‌اند.

از آنجایی که این ستارگان در دماهای شدید بسیار درخشان می‌سوختند، کهکشان‌هایی که ساخته‌اند نباید به اندازه کافی بزرگ باشند تا درخشندگی را که وب مشاهده می‌کند، توضیح دهد و می‌توانست بعداً شروع به شکل‌گیری کند.

مطلب پیشنهادی:  واتس‌اپ با فعال کردن اشتراک‌گذاری پست‌های کانال از طریق به‌روزرسانی وضعیت، تعامل کاربر را افزایش می‌دهد

گارث ایلینگ‌ورث از دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز به خبرنگاران گفت: «ما در این زمان اولیه کهکشان‌هایی را چنان درخشان و درخشان می‌بینیم که واقعاً مطمئن نیستیم اینجا چه خبر است.

کشف سریع کهکشان‌ها همچنین انتظارات را که وب برای یافتن چنین کهکشانی‌ها باید حجم بسیار بیشتری از فضا را بررسی کند، نادیده گرفت.

جیهان کارتالتپه، اخترفیزیکدان از مؤسسه فناوری روچستر، اضافه کرد: «تعجب آور است که تعداد زیادی از این افراد به این زودی شکل گرفته اند.

– دورترین نور ستاره –

مشخص شد که این دو کهکشان تقریباً 450 و 350 میلیون سال پس از انفجار بزرگ وجود داشته اند.

دومین مورد که GLASS-z12 نام دارد، اکنون نشان دهنده دورترین نور ستاره ای است که تاکنون دیده شده است.

هر چه اشیاء دورتر از ما باشند، نور آنها بیشتر طول می کشد تا به ما برسد، بنابراین نگاه کردن به جهان دور به معنای نگاه کردن به گذشته عمیق است.

از آنجایی که این کهکشان ها از زمین بسیار دور هستند، تا زمانی که نور آنها به ما می رسد، با انبساط کیهان کشیده شده و به سمت ناحیه فروسرخ طیف نور منتقل شده است.

Webb می تواند نور مادون قرمز را با وضوح بسیار بالاتر از هر ابزار قبلی تشخیص دهد.

ایلینگ‌ورث، که یکی از نویسندگان مقاله GLASS-z12 بود، به خبرگزاری فرانسه گفت که تفکیک دو فرضیه رقیب «یک چالش واقعی» خواهد بود، اگرچه ایده جمعیت III برای او جذاب‌تر بود زیرا نیازی به معکوس کردن مدل‌های کیهان‌شناسی موجود نداشت. .

تیم ها امیدوارند به زودی از ابزارهای طیف شناسی قدرتمند وب – که نور اجسام را برای آشکار کردن ویژگی های دقیق آنها تجزیه و تحلیل می کند – برای تأیید فاصله کهکشان ها و درک بهتر ترکیب آنها استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی:  ماهواره‌های NOAA نشان می‌دهند که لکه‌های خورشیدی در حال پوسیدگی می‌توانند شعله‌های خورشیدی کلاس M را ایجاد کنند. طوفان خورشیدی در راه است؟

آرایه میلی‌متری/زیر میلی‌متری آتاکاما (ALMA)، یک تلسکوپ زمینی در شمال شیلی، همچنین می‌تواند به وزن کردن جرم دو کهکشان کمک کند، که به تصمیم‌گیری بین این دو فرضیه کمک می‌کند.

Tommaso Treu از UCLA، محقق اصلی یکی از برنامه‌های Webb، خلاصه می‌کند: «JWST مرز جدیدی را باز کرده است و ما را به درک چگونگی شروع همه چیز نزدیک‌تر می‌کند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا