تکنولوژی

سهام اینتل در میان زیان عملیاتی 7 میلیارد دلاری در تجارت ریخته گری سقوط کرد

رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن از پردیس Intel Ocotillo در چندلر، آریزونا، ایالات متحده، 20 مارس 2024 بازدید می کند.

کوین لامارک | رویترز

اینتل پس از اینکه این شرکت در یک پرونده SEC، اطلاعات مالی مورد انتظار خود را برای تجارت تولید نیمه هادی خود، که معمولاً کسب و کار ریخته گری نامیده می شود، فاش کرد، در یک نقطه در معاملات طولانی روز سه شنبه 4 درصد سقوط کرد.

اینتل گفت که کسب و کار ریخته گری آن در سال 2023 با فروش 18.9 میلیارد دلاری زیان عملیاتی 7 میلیارد دلاری داشته است. این ضرر بزرگتر از 5.2 میلیارد دلاری است که اینتل در تجارت ریخته گری خود در سال 2022 با فروش 27.5 میلیارد دلاری گزارش کرد.

این اولین باری است که اینتل کل درآمد کسب و کار ریخته گری خود را به تنهایی فاش می کند. از لحاظ تاریخی، اینتل هم تراشه های خود را طراحی و تولید کرده و هم فروش نهایی تراشه را به سرمایه گذاران گزارش کرده است. سایر شرکت های نیمه هادی ایالات متحده مانند Nvidia و AMD تراشه های خود را طراحی می کنند اما آنها را برای تولید به ریخته گری آسیایی – اغلب TSMC تایوان – می فرستند.

اینتل سرمایه‌گذارانی را زیر نظر مدیر اجرایی پاتریک گلسینگر برای طرحی به کار می‌گیرد که به ساخت پردازنده‌های خود ادامه می‌دهد و همچنین یک تجارت ریخته‌گری بیرونی برای ساخت تراشه‌ها برای شرکت‌های دیگر راه‌اندازی می‌کند. نقش اینتل به‌عنوان یکی از تنها شرکت‌های آمریکایی که نیمه‌هادی‌های پیشرفته در خاک آمریکا تولید می‌کند، دلیل بزرگی بود که این شرکت در ماه گذشته نزدیک به 20 میلیارد دلار بودجه CHIPS و Science Act را تضمین کرد.

مطلب پیشنهادی:  سیارک های قرمز مرموز کشف شده در اطراف نپتون ممکن است اسرار بزرگی را فاش کنند

این سازنده تراشه روز سه شنبه گفت که بخش عمده ای از درآمد ریخته گری اینتل در حال حاضر از فعالیت های خود آن تامین می شود. اینتل همچنین بخش‌های محصولات خود را مجدداً اعلام کرد تا هزینه‌های خود را به گونه‌ای محاسبه کند که گویی یک شرکت به اصطلاح «بدون کارخانه» است که باید ریخته‌گری را به عنوان هزینه در نظر بگیرد.

اینتل گفت که بخش محصولات تازه سازماندهی شده، که عمدتاً از پردازنده های رایانه شخصی و سرور تشکیل شده است، درآمد عملیاتی 11.3 میلیارد دلاری از 47.7 میلیارد دلار فروش در سال 2023 گزارش کرده است.

اینتل روز سه‌شنبه اعلام کرد که انتظار دارد زیان‌های ریخته‌گری‌اش در سال 2024 به اوج خود برسد و در نهایت در اواسط این سه‌ماهه تا پایان سال 2030 به سوددهی برسد. این شرکت قبلاً گفته بود که مایکروسافت از خدمات ریخته‌گری‌های خود استفاده خواهد کرد و 15 میلیارد دلار درآمد ریخته‌گری وجود دارد. قبلا رزرو شده است

«Intel Foundry در طول زمان باعث رشد درآمد قابل توجهی برای اینتل خواهد شد. گلسینگر روز سه‌شنبه در تماسی با سرمایه‌گذاران گفت: سال 2024 پایین‌ترین میزان زیان‌های عملیاتی ریخته‌گری است.

اینتل در یک ویدیوی تبلیغاتی گفت که بخش عمده ای از عدم سودآوری برای کسب و کار ریخته گری آن به دلیل “سنگینی تصمیمات گذشته” است و گلسینگر به طور جداگانه به پذیرش “آهسته” گذشته فناوری به نام EUV اشاره کرد که برای ساختن استفاده می شود. پیشرفته ترین تراشه ها

این داستان های CNBC PRO را از دست ندهید:

توضیح: این داستان به‌روزرسانی شده است تا درآمدهای صحیح بخش ریخته‌گری اینتل در سال 2022 را منعکس کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا