کامپیوتر

سود سه ماهه TSMC 76 درصد جهش کرد و از پیش بینی های بازار در مورد تقاضای قوی آیفون 13 پیشی گرفت.

TSMC تایوان روز پنجشنبه افزایش 76.4 درصدی در سود سه ماهه دوم را گزارش کرد که بزرگترین جهش سود در هشت فصل اخیر است که به لطف تقاضای زیاد برای چیپ هایش در بحبوحه کمبود جهانی دو ساله، اندکی از پیش بینی های بازار پیشی گرفت. شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC)، بزرگترین سازنده تراشه های قراردادی جهان و تامین کننده اصلی اپل، گفت که سود خالص آوریل تا ژوئن به رکورد 237 میلیارد TWD (تقریبا 63300 کرور) رسیده است.

این رقم بالاتر از میانگین تخمین 219.13 میلیارد TWD از 19 تحلیلگر است که توسط Refinitiv گردآوری شده است.

نتایج قوی بر تقاضا برای آیفون 13 اپل تأکید کرد، که با وجود تورم جهانی و ترس از رکود در حال وقوع، و همچنین فروش قوی تراشه‌های محاسباتی با کارایی بالا (HPC) مورد استفاده در شبکه‌های 5G و هوش مصنوعی، همچنان به فروش خوبی ادامه می‌دهد.

برخی از تولیدکنندگان تراشه، از جمله Micron Technology، اخیراً اعلام کردند که بازار فشرده تراشه‌ها پس از دو سال فروش پررونق تلفن و لپ‌تاپ که به دلیل یک بیماری همه‌گیر که باعث بحران شد، جای خود را به مازاد عرضه برای چند هفته داده است.

این کمبود همچنین به خودروسازان جهانی آسیب زد که مجبور به کاهش تولید شدند.

TSMC که مشتریان آن شامل سازندگان تراشه‌های بزرگ مانند کوالکام نیز می‌شوند، در ماه آوریل اعلام کرد که ظرفیت تراشه در سال جاری نیز کم خواهد ماند.

درآمد این سه ماهه 36.6 درصد افزایش یافت و به 18.16 میلیارد دلار (تقریباً 145100 کرور) رسید که بالاتر از محدوده تخمین قبلی بین 17.6 میلیارد دلار (تقریباً 140600 کرور) و 18.2 میلیارد دلار (تقریباً 14540 روپیه) بود.

مطلب پیشنهادی:  روش جدید رمزنگاری کوانتومی می تواند رمزگذاری امن تری را فراهم کند

سهام TSMC تا کنون در سال جاری حدود 23 درصد کاهش یافته است که به این شرکت ارزش بازاری 408.3 میلیارد دلاری (تقریباً 3262900 کرور) داده است. سهام در روز پنجشنبه 1 درصد افزایش یافت، در حالی که شاخص بنچمارک 0.8 درصد افزایش داشت.

© تامسون رویترز 2022


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا