تکنولوژی

سیارک از ماه نزدیکتر خواهد شد! ناسا برای پرواز فردا هشدار می دهد

ناسا سیارک هایی را که از نزدیکی زمین می گذرند زیر نظر دارد زیرا این اجرام پتانسیل خطرناک بودن را دارند. بیشتر سیارک ها را می توان در منطقه ای از منظومه شمسی که بین مدارهای مریخ و مشتری قرار دارد، که به کمربند سیارک ها معروف است، یافت. با این حال، برخی از سیارک ها نیز دارای مدارهایی هستند که آنها را به زمین نزدیک می کند. در سال‌های اخیر، چندین تماس نزدیک با سیارک‌هایی که از نزدیکی سیاره ما عبور کرده‌اند، وجود داشته است. با این حال، به لطف شناسایی و رصد اولیه این سیارک ها، دانشمندان توانسته اند تشخیص دهند که خطری برای زمین ندارند.

ناسا قبلاً فاش کرده است که چنین سیارکی آماده عبور از سیاره است و این کار را در فاصله ای نزدیکتر از ماه انجام خواهد داد! این چیزی است که آژانس فضایی گفته است.

اطلاعاتی در مورد سیارک 2023 DZ2

ناسا هشدار داده است که سیارکی به نام سیارک 2023 DZ2 به سمت زمین در حال حرکت است و انتظار می رود فردا، 25 مارس از نزدیکی این سیاره عبور کند. در واقع، این سنگ فضایی در حال حاضر با سرعت خیره کننده 28004 کیلومتر در ساعت در راه ما است. این سیارک در فاصله بسیار نزدیک تنها 174641 کیلومتری نزدیکترین فاصله خود را به زمین خواهد داشت.

برای مقایسه، ماه حدود 382500 کیلومتر از زمین فاصله دارد. این امر سیارک 2023 DZ2 را ویژه می کند، زیرا از فاصله نزدیکتر از ماه از زمین عبور می کند!

مطلب پیشنهادی:  وحشت هوش مصنوعی: خشم نسبت به تصاویر عمیقا جعلی تیلور سویفت خواننده

سیارک 2023 DZ2 نیز از نظر اندازه بسیار بزرگ است. به گفته ناسا، این صخره فضایی تقریباً 170 فوت عرض دارد و به اندازه یک هواپیما است.

فناوری های ناسا برای مطالعه سیارک ها استفاده می شود

ناسا نه تنها از تلسکوپ‌ها و رصدخانه‌های فضایی خود مانند NEOWISE برای رصد و مطالعه سیارک‌های دوردست، بلکه از تلسکوپ‌های زمینی مختلفی مانند آرایه میلی‌متری/زیر میلی‌متری آتاکاما (ALMA) واقع در منطقه آنتوفاگاستا در صحرای آتاکاما در شیلی استفاده می‌کند.

ناسا همچنین دارای یک سیستم جدید نظارت بر ضربه است که از الگوریتمی به نام Sentry-II برای محاسبه خطر برخورد اجرام نزدیک به زمین استفاده می کند. ناسا می تواند مسیر مداری سیارک را با استفاده از این داده های فروسرخ ردیابی کند و حتی می تواند سال های مداری آن را در آینده پیش بینی کند. تا به امروز، نزدیک به 28000 سیارک نزدیک به زمین با استفاده از ابزارهای فنی مختلف که اجرام در آسمان را ردیابی می کنند، شناسایی شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا