تکنولوژی

سیاهچاله فراری که ردی از ستاره های جدید ایجاد می کند: دانشمندان

دانشمندان فضایی می گویند سیاهچاله ای عظیم در فضا در حال پاره شدن است و دنباله ای از ستاره های تازه متولد شده به طول 200000 سال نوری را پشت سر می گذارد.

هیولای فوق عظیم – که احتمالاً از یک بازی عجیب استخر بین کهکشانی زاده شده است – در تاریکی غوغا می کند و در مسیر خود با ابرهای گاز برخورد می کند.

نیروهای باورنکردنی در حال کار به این معنی است که این گاز در دنباله ای از ستارگان جدید است که توسط تلسکوپ فضایی هابل قدرتمند ناسا ضبط شده است.

پیتر ون دوکوم از دانشگاه ییل گفت: “ما فکر می کنیم دنباله ای در پشت سیاهچاله می بینیم که در آن گاز سرد می شود و می تواند ستاره ها را تشکیل دهد.”

“آنچه ما می بینیم دنباله است. مانند دنباله پشت یک کشتی، ما دنباله پشت سیاهچاله را می بینیم.

محققان بر این باورند که گاز احتمالاً در اثر حرکت سیاهچاله منفجر شده و گرم می شود.

ون داکوم گفت: «گاز روبروی آن به دلیل این شوک مافوق صوت بسیار سریع سیاهچاله که از میان گاز در حال حرکت است، شوکه شده است.

وزن سیاهچاله تقریباً به اندازه 20 میلیون خورشید ما است.

دانشمندان بر این باورند که او پس از بیرون راندن از یک حشرات آسمانی، دست به حمله زد.

تئوری کار این است که دو کهکشان احتمالاً حدود 50 میلیون سال قبل با هم ادغام شدند و دو سیاهچاله کلان پرجرم را با هم ادغام کردند که به طور هماهنگ به دور یکدیگر می چرخند.

مطلب پیشنهادی:  ناسا با به اشتراک گذاشتن تصویری که از ایستگاه فضایی بین‌المللی در اینستاگرام گرفته شده است، می‌گوید: «این دستگاه خدمات نرم شکسته نیست».

اما کهکشان سومی با یک سیاهچاله مداخله کرد و صحنه‌ای بی‌ثبات و پر هرج و مرج را ایجاد کرد که در نهایت یکی از آنها را با سرعت بالا به بیرون پرتاب کرد – به اندازه‌ای سریع که بین زمین و ماه تنها در 14 دقیقه حرکت کرد.

ستارگان می گویند هیچ دلیل زمینی برای هشدار وجود ندارد زیرا همه اینها بسیار دور است.

همچنین زمان بسیار طولانی پیش است – زمانی که جهان نصف سن فعلی خود بود. ما اکنون آن را به دلیل زمانی که طول می کشد تا نور به اینجا برسد، می بینیم.

ون داکوم می گوید سیاهچاله فراری که قبلاً هرگز دیده نشده بود، به طور تصادفی کشف شد.

من فقط داشتم تصویر هابل را اسکن می کردم و بعد متوجه شدم که ما یک رگه کوچک داریم.

او گفت: “این شبیه هر چیزی بود که قبلا دیده بودیم” و افزود که رد ستاره “بسیار شگفت انگیز، بسیار، بسیار درخشان و بسیار غیرمعمول بود.”

ناسا می گوید در حالی که این اولین شکاف سیاه چاله ای است که تاکنون مشاهده شده است، اما ممکن است تنها موردی نباشد.

تلسکوپ فضایی نانسی گریس مستقر در رم آن‌ها که انتظار می‌رود در این دهه به فضا پرتاب شود، باید دید بسیار گسترده‌تری از جهان به اخترشناسان ارائه دهد – و می‌تواند منجر به کشف تعداد بیشتری از این ستاره‌های فراری شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا