تکنولوژی

شرط گران قیمت متا روی هوش مصنوعی با تراشه های سفارشی جدید، ابزارهای کدنویسی همراه است

در یک سال کاهش هزینه و اخراج، متا پلتفرم شرکت. یک زمینه وجود دارد که شاهد هزینه های بی سابقه است: به روز رسانی زیرساخت های غول رسانه های اجتماعی برای همگام شدن با مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی.

روز پنجشنبه، مالک فیس‌بوک از مجموعه‌ای از فناوری‌های جدید، از جمله تراشه جدیدی که برای کمک به آموزش سریع‌تر هوش مصنوعی توسعه داده شده است و ابزاری که به برنامه‌نویسان کمک می‌کند پیشنهادهایی در مورد نحوه ساخت محصولات خود دریافت کنند، رونمایی کرد. این شرکت همچنین در حال بازسازی مراکز داده خود برای تسهیل استقرار فناوری هوش مصنوعی است.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل این شرکت در بیانیه ای ایمیلی گفت: «این کار نشان دهنده تلاشی طولانی مدت است که باعث پیشرفت بیشتر و استفاده بهتر از این فناوری در هر کاری می شود.

تراشه شتاب دهنده سفارشی به سرعت بخشیدن به الگوریتم توصیه کمک می کند که آنچه مردم در فیس بوک و اینستاگرام می بینند را تقویت می کند. طراحی جدید مرکز داده به طور خاص برای سخت افزار بهینه سازی شده با هوش مصنوعی معرفی شده است. متا گفت که فاز دوم ساخت ابررایانه هوش مصنوعی خود را برای یادگیری مدل‌های زبان بزرگ، که فناوری‌هایی شبیه به فناوری‌های ChatGPT هستند، تکمیل کرده است.

مخارج سرمایه متا در سال گذشته به رکورد 31.4 میلیارد دلار رسید که بیش از چهار و نیم برابر میزان در سال 2017 بود. امسال که زاکربرگ آن را “سال عملکرد متا” نامید، تحلیلگران انتظار دارند که سطوح 2022 تکرار شود، و بسیاری از این دلارها به آن می‌رسند. بهبود و گسترش زیرساخت هوش مصنوعی

کیم هیزلوود، مدیر تحقیقات هوش مصنوعی در متا، گفت: «در رابطه با دستور کارآیی کمی تنش وجود دارد، اما سرمایه‌گذاری روی هوش مصنوعی و همچنین سرمایه‌گذاری روی کارایی رقابت مستقیمی نیست.

مطلب پیشنهادی:  سیارک غول پیکر 92 فوتی فردا با زمین برخورد می کند؟ ناسا این را برای گفتن دارد

برخی از به‌روزرسانی‌های هوش مصنوعی، محرک‌های کارآمدی در متا هستند که در ماه‌های اخیر هزاران کارمند را حذف کرده‌اند.

CodeCompose یک ابزار جدید مبتنی بر هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان است که می تواند به طور خودکار تغییرات کد را تکمیل یا پیشنهاد کند. این شرکت گفت تا کنون، 5200 برنامه نویس از آن به صورت داخلی استفاده می کنند و 22 درصد از پیشنهاداتی را که برای افزودن کد ارائه می کند پذیرفته اند.

این شرکت به طور فزاینده ای به دنبال هوش مصنوعی برای حل بزرگترین مشکلات تجاری خود است. برای تبلیغ‌کنندگانی که از تغییرات حریم خصوصی شرکت اپل که هدف‌گذاری تبلیغات دیجیتالی آنها را سخت‌تر می‌کرد، ناامید شده‌اند، متا قصد دارد از هوش مصنوعی برای حدس‌های بهتر در مورد علایق کاربران استفاده کند. برای رقابت با TikTok، فیس‌بوک و اینستاگرام شروع به نشان دادن محتوای افرادی می‌کنند که کاربران آن‌ها را دنبال نمی‌کنند – چیزی که به الگوریتمی نیاز دارد تا حدس بزند چه چیزی ممکن است به آن علاقه داشته باشد.

آنجلو زینو، تحلیلگر موسسه تحقیقاتی CFRA در مصاحبه ای گفت: سرمایه گذاران به دنبال شواهد مستقیمی از این پیشرفت ها خواهند بود تا هزینه های عمیق را توجیه کنند.

زینو در مورد افزایش کلی هزینه‌های سرمایه متا گفت: «بدیهی است که مدتی طول می‌کشد تا برخی از این موارد واقعاً از بین بروند. “بررسی های زیادی برای اطمینان از اینکه آنها می توانند شروع به مشاهده شتاب در برخی از این بازده ها در سمت درآمد کنند، وجود دارد.”

هنگامی که مدل‌های هوش مصنوعی مورد پرسش قرار می‌گیرند، آنها پاسخ‌هایی به نام استنتاج می‌دهند که به نوع خاصی از پردازش نیاز دارد. متا تصمیم گرفت تراشه‌های جدیدی به نام Meta Training and Inference Accelerator (MTIA) توسعه دهد تا به انجام کارهای خاص شرکت کمک کند و طیف GPUهای Nvidia را تکمیل کند.

مطلب پیشنهادی:  پاسخ Wordle 464 برای 26 سپتامبر: امروز یک حدس بزنید! نکات و سرنخ های Wordle را در اینجا بررسی کنید

متا امیدوار است که تراشه‌های MTIA به این شرکت کمک کند تا پیش‌بینی‌های دقیق‌تر و جذاب‌تری درباره انواع محتوای اصلی و تبلیغاتی که کاربران می‌بینند ایجاد کند، امیدواریم مردم را به صرف زمان بیشتر در برنامه‌ها و کلیک بر روی تبلیغات بیشتر سوق دهد.

این شرکت همچنین اولین مدار مجتمع داخلی خود را منتشر کرد – یا ASIC – که برای پردازش ویدئو و پخش زنده طراحی شده است. کاربران فیس بوک و اینستاگرام در حال حاضر بیش از 2 میلیارد ویدیوی کوتاه در روز را به اشتراک می گذارند و این پردازنده جدید می تواند به نمایش سریعتر آن فیلم ها کمک کند و از داده های کمتری در هر دستگاهی که ممکن است یک فرد تماشا می کند استفاده کند.

الکسیس بیورلین، معاون مهندسی سخت‌افزار گفت: «ما توانستیم اولین تراشه‌هایمان را بهینه‌سازی و متعادل کنیم و مدل‌های پیشنهادی خود را هدف‌گیری کنیم. ما همچنین می‌دانیم که نیازهای مختلف برای بارهای کاری مولد هوش مصنوعی یا هر آیتم متفاوتی که در حال پایین آمدن است چیست.”

اگرچه موتورهای توصیه‌ای که در برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی متا استفاده می‌شوند، نسخه فعلی فناوری هوش مصنوعی هستند، اما کلید کار با هوش مصنوعی آینده، ابررایانه هوش مصنوعی این شرکت به نام Research SuperCluster است که شرکت از آن برای آموزش مجموعه‌های بزرگ توسط برنامه‌های هوش مصنوعی به نام مدل‌ها استفاده خواهد کرد. .

روز پنجشنبه، این شرکت گفت که فاز دوم ساخت خود را به پایان رسانده است، که مدل زبان بزرگ خود را به نام LLaMA آموزش می‌دهد و بخش مهمی از تلاش‌هایش برای ساخت Metaverse، یک پلتفرم واقعیت مجازی خواهد بود که نام شرکت برای آن تغییر یافته است. فیس بوک. .

مطلب پیشنهادی:  اثر ChatGPT: Coursera در سال 2023 هر دقیقه ثبت‌نام دوره‌های هوش مصنوعی را علامت‌گذاری می‌کند، زیرا مردم شاهد Boom Generative AI هستند.

متا مدتهاست که متعهد شده است تا برخی از فناوری های پیچیده خود را در دسترس جامعه بیرونی قرار دهد. در حالی که بسیاری از سخت افزارهای موجود در پشته آن وجود ندارد، برخی از کارهایی که آن را به عهده می گیرد منبع باز خواهد بود. LLaMA با محققان به اشتراک گذاشته شده است، و همچنین یک مدل هوش مصنوعی آموزش دیده در ابررایانه آن که می تواند ده مسئله از المپیاد بین المللی ریاضی را حل کند. CodeCompose بر اساس افشای عمومی به اشتراک گذاشته شده توسط تیم تحقیقاتی هوش مصنوعی متا ساخته شده است. و تراشه استنتاج جدید آن به شرکت کمک می کند تا به پشتیبانی از PyTorch، چارچوب AI منبع باز که متا ایجاد کرده و سپس به بنیاد لینوکس واگذار کرده است، ادامه دهد تا به آن استقلال بیشتری بدهد.

اگرچه متا سال‌ها بر روی ابزارهای هوش مصنوعی کار می‌کرد، زاکربرگ تصمیم گرفت آینده شرکت خود را بر اساس دیدگاهی از واقعیت مجازی شکل دهد که حتی مبهم‌تر بود. اسکات کسلر، تحلیلگر در پژوهشگر سرمایه گذاری Third Bridge گفت که این محور با بررسی دقیق سرمایه گذاران مواجه شده است، بنابراین سرمایه گذاری عمیق در زیرساخت های هوش مصنوعی می تواند به بازگرداندن اعتماد به استراتژی کلی زاکربرگ کمک کند.

کسلر گفت: «آنها نمی‌خواهند به خوبی اداره شوند» وقتی نوبت به رقابت سراسری صنعت برای القای هوش مصنوعی به مشاغل می‌رسد. اکنون افراد بسیار بیشتری نسبت به شش یا نه ماه پیش این روایت را قبول خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا