تکنولوژی

طوفان خورشیدی سورپرایز! طوفان ژئومغناطیسی کلاس G4 به زمین برخورد کرد، قوی ترین طوفان در 6 سال اخیر

چند روزی است که زمین منتظر بادهای خورشیدی است که توسط یک حفره بزرگ تاجی در جو خورشید منتشر شده است. نگرانی هایی وجود داشت که طوفان خورشیدی بسیار نزدیک به اعتدال بهاری (اعتدال بهاری) می تواند طوفان بسیار قدرتمندی ایجاد کند، و معلوم شد که این ترس ها بی اساس نبوده است. عصر دیروز، 23 مارس، حجم عظیمی از باد خورشیدی از طریق شکافی که در میدان مغناطیسی این سیاره باز شد، وارد اتمسفر فوقانی زمین شد و باعث ایجاد طوفان ژئومغناطیسی شدید G4 شد که قوی‌ترین طوفان مشاهده شده در شش سال اخیر است. و با کمال تعجب، هیچ پیش بینی کننده ای این پیشرفت را درک نکرد.

این حادثه توسط SpaceWeather.com گزارش شده است که در وب‌سایت خود خاطرنشان کرد: «ریاست‌ها این یکی را کاملاً از دست داده‌اند. در 23 تا 24 مارس، شفق های قطبی در سراسر ایالات متحده تا جنوب کلرادو و نیومکزیکو در طی یک طوفان ژئومغناطیسی شدید (رده G4) – شدیدترین طوفان در 6 سال گذشته – پخش شدند. علت طوفان هنوز مشخص نیست. این ممکن است اثر موجی یک CME تقریباً از دست رفته در 23 مارس باشد.

طوفان ژئومغناطیسی کلاس G4 به زمین برخورد کرده است

مشخص نیست که چرا اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) و پیش‌بینی‌کنندگان ناسا نتوانستند این بادهای خورشیدی ورودی را شناسایی کنند، اما این رویداد برای چندین ساعت بی‌توجه بود تا اینکه اختلالی در جو فوقانی در عرض‌های جغرافیایی بالاتر رخ داد. کل رویداد طوفان خورشیدی 8 ساعت به طول انجامید.

مطلب پیشنهادی:  ناسا می‌خواهد خودرویی بسازد که فضانوردان می‌توانند روی ماه رانندگی کنند: جزئیات کامل پروژه خودروهای زمینی ماه ناسا

بر اساس گزارش ها، این طوفان با شدت G4 به اوج خود رسید که بسیار قوی است. در واقع، طوفان خورشیدی به این شدت در شش سال گذشته دیده نشده است.

طوفان ژئومغناطیسی کلاس G4 می تواند به ماهواره ها آسیب برساند و باعث نوساناتی در شبکه های برق شود. علاوه بر این، تداخل GPS و قطع امواج رادیویی کوتاه امکان پذیر است. ما در حال حاضر از گستره کامل طوفان اطلاعی نداریم، اما ستاره شناسان فعالانه در حال مطالعه آن هستند.

فناوری پشت رصد خورشیدی

اگرچه بسیاری از آژانس‌های فضایی از ناسا با رصدخانه دینامیک خورشیدی (SDO) گرفته تا سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) پدیده‌های آب و هوایی مبتنی بر خورشید را رصد می‌کنند، یکی از مواردی که به‌ویژه برجسته می‌شود، ماهواره DSCOVR NOAA است. این ماهواره در سال 2016 فعالیت خود را آغاز کرد و اندازه گیری های مختلف خورشید و جو آن از جمله دما، سرعت، چگالی، درجه جهت گیری و فرکانس ذرات خورشیدی را ردیابی می کند. سپس داده های بازیابی شده از مرکز پیش بینی آب و هوای فضایی عبور داده می شود و تجزیه و تحلیل نهایی آماده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا