تکنولوژی

طوفان خورشیدی می‌تواند آسمان را با شفق‌های تماشایی در روز جمعه در این کشور روشن کند

این آخر هفته برای یک منظره بهشتی آماده شوید! از کانادایی ها خواسته می شود که چشمان خود را به سمت آسمان نگه دارند زیرا انتظار می رود طوفان خورشیدی در روز جمعه به زمین برسد و شفق های قطبی زیبایی در آسمان شب ایجاد کند. بله، نمایش های خیره کننده ای از شفق شمالی وجود خواهد داشت.

این به دنبال رویدادهای بسیار انفجاری عصر دوشنبه روی خورشید است، زمانی که یک منطقه فعال عظیم به نام AR 3559 ابر عظیمی از ذرات باردار خورشیدی را به فضا پرتاب کرد که به عنوان پرتاب جرم تاجی (CME) شناخته می‌شود.

این طوفان خورشیدی تنها سه روز طول کشید تا سفر 150 میلیون ساله از خورشید به زمین را طی کند و به سمت سیاره ما می رود. کارشناسان مرکز پیش بینی هوای فضایی سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) می گویند CME روز جمعه به زمین می رسد و اختلالات جزئی در میدان ژئومغناطیسی ایجاد می کند و در نتیجه باعث ایجاد طوفان ژئومغناطیسی می شود.

NOAA SWPC یک سازمان دیده بان طوفان ژئومغناطیسی منتشر کرد و سطوح طوفان G1 را برای بعدازظهر جمعه (EDT) پیش بینی کرد، “در صورت مشاهده شرایط مساعدتر، شانسی برای سطوح طوفان G2 وجود دارد.”

در حالی که طوفان‌های ژئومغناطیسی قدرتمند باعث اختلال در فضاپیماها، ماهواره‌ها و شبکه‌های برق مستقر در زمین می‌شوند، طوفان‌های ژئومغناطیسی ضعیف تا متوسط ​​عمدتاً نمایش‌های الهام‌بخش شفق قطبی را ایجاد می‌کنند که معمولاً شفق شمالی نامیده می‌شود.

زمان وقوع این رویداد در تعیین مناطقی که شفق های قطبی قابل مشاهده خواهند بود، بسیار مهم است. اگر طوفان ژئومغناطیسی با ساعات روز در کانادا همزمان شود، تمام تظاهرات بالقوه در شمال روسیه و شمال اروپا متمرکز خواهند شد. با این حال، اگر طوفان دیرتر از حد انتظار برسد، تا شب ادامه داشته باشد، یا به سطح G2 یا بالاتر برسد، تعقیب‌کنندگان مشتاق شفق قطبی در سراسر کانادا باید افق شمالی را زیر نظر داشته باشند.

مطلب پیشنهادی:  مجرمان سایبری از محبوبیت ChatGPT برای انتشار بدافزار از طریق حساب های FB استفاده می کنند

درجه دید شفق به شدت طوفان ژئومغناطیسی بستگی دارد. شفق قطبی معمولاً تا شمال اقیانوس اطلس کانادا، شمال کبک، شمال شرقی انتاریو، غرب انتاریو و دشت‌ها دیده می‌شود.

اگر طوفان خورشیدی تا سطح G2 (متوسط) افزایش یابد، شفق‌های قطبی احتمالاً به سمت جنوب گسترش خواهند یافت.

در حالی که مادر طبیعت آماده می شود تا آسمان کانادا را با رنگ های اثیری رنگ آمیزی کند، برای تماشای منظره ای جذاب از آسمان شب آماده شوید. اگر شرایط به نفع شماست حتما به بالا نگاه کنید و در رقص مسحورکننده شفق شمالی شرکت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا