تکنولوژی

طوفان های خورشیدی و سیارک ها به عطارد دمی شبیه دنباله دار دادند. آیا ممکن است همین اتفاق برای زمین رخ دهد؟

به نظر می رسد که زمین تنها سیاره ای نیست که در معرض حملات مداوم طوفان های خورشیدی قرار دارد. نزدیک ترین سیاره به خورشید، عطارد، نیز مرتباً توسط طوفان های خورشیدی بمباران می شود. در واقع، اوضاع برای عطارد بدتر است. این سیاره در حال حاضر به حضیض خود (نقطه نزدیکترین نقطه مدارش به خورشید) نزدیک می شود و از فعالیت خورشیدی بالا در فاصله بسیار نزدیک رنج می برد. علاوه بر این، ریز سیارک ها نیز این سیاره را گرفتار کرده اند. آنها با هم دمی ترسناک شبیه دنباله دار به آن دادند که می تواند منظره بسیار گیج کننده ای برای ستاره شناسان باشد. اما سوال بزرگتر این است که آیا همین سرنوشت در انتظار زمین است؟

عکسی از عطارد با دمش توسط سباستین ولتمر از اسپیچرن فرانسه گرفته شده و در اینستاگرام منتشر شده است. در این تصویر، یک جت گاز در حال جریان در پشت سیاره دیده می شود که احتمالاً تا دمای بسیار بالا گرم شده است و به آن ظاهر یک دم داده است.

عطارد دمی شبیه دنباله دار پیدا می کند

دم در اصل ابری از گاز سدیم است که پس از بمباران طوفان های خورشیدی و ریزسیارک ها از سطح عطارد خارج شده است. وولتمر توضیح داد: «این یک دم زرد-نارنجی از گاز سدیم ایجاد می کند که حدود 24 میلیون کیلومتر طول دارد.

اگرچه این ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما در واقع یک پدیده طبیعی است که هر بار که عطارد به حضیض خود نزدیک می شود برای آن اتفاق می افتد. به دلیل نزدیکی نزدیک به خورشید، حتی با ضعیف‌ترین طوفان‌های خورشیدی مواجه می‌شود و تأثیر عمده‌ای بر سیاره بر جای می‌گذارد. علاوه بر این، هر شهاب سنگ و سیارکی که توسط گرانش خورشید کشیده می شود نیز به عطارد برخورد می کند و به طور تصاعدی این برخوردها را افزایش می دهد.

مطلب پیشنهادی:  فرود تاریخی ماه امروز؛ نحوه تماشای زنده ماموریت Hakuto-R را بیاموزید

خوشبختانه این ویژگی منحصر به عطارد است و بعید است که زمین نیز با سرنوشت مشابهی روبرو شود. از سوی دیگر، سیاره ما ترس های متفاوتی از طوفان های خورشیدی دارد. آنها می توانند به ماهواره ها آسیب برسانند، شبکه های تلفن همراه و خدمات اینترنتی را مختل کنند و حتی باعث خرابی شبکه برق شوند.

عطارد این دم را هر شب تا پایان ماه نمایش می دهد. اما اگر نمی توانید آن را با چشم غیر مسلح یا حتی با تلسکوپ ببینید، نگران نباشید. ولتمر در صحبت با SpaceWeather.com فاش کرد که برای دیدن دم به فیلتر خاصی نیاز است. وولتمر گفت: “من از یک فیلتر 589 نانومتری استفاده کردم که با درخشش زرد سدیم تنظیم شده بود. بدون چنین فیلتری، دم عطارد تقریبا با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست.”نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا