تکنولوژی

عالی! تلسکوپ جیمز وب ناسا نسبت به آیفون 13 پرو مکس فضای ذخیره سازی کمتری دارد!

تصاویر با وضوح فوق العاده بالا تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا روی 68 گیگابایت حافظه SSD ذخیره می شود که کوچکتر از آیفون 13 پرو مکس است. دریابید که چگونه او موفق به ثبت و ذخیره چنین تصاویر خیره کننده ای می شود.

در یک تحول تکان دهنده، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا نشان داده است که کل جهان را در فضای ذخیره سازی کمتری نسبت به آیفون 13 پرو مکس ثبت می کند. بله، درست خواندید، تلسکوپ فضایی وب تصاویری با وضوح بالا از اعماق فضا را در 12 جولای به اشتراک گذاشت. اما اخطار این بود که این تصاویر شگفت انگیز از کیهان توسط تلسکوپ جیمز وب تنها روی یک SSD 68 گیگابایتی (Solid State Drive) ذخیره می شود. پس چگونه قدرتمندترین تلسکوپ جهان در فاصله میلیون‌ها مایل از زمین، در فضای ذخیره‌سازی کم دوام می‌آورد، و چرا باید زنده بماند؟ بخوانید تا متوجه شوید.

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا نسبت به آیفون 13 پرو مکس فضای ذخیره سازی کمتری دارد

جیمز وب ناسا تنها از یک SSD 68 گیگابایتی استفاده می کند، اما با کمک یک استراتژی هوشمندانه زنده می ماند. این داده ها را فقط برای مدت 24 ساعت ذخیره می کند، به این معنی که هر روز ذخیره سازی خود را تمیز می کند. تلسکوپ ناسا قبل از تنظیم مجدد دستگاه ذخیره سازی خود، تصاویر را در دو دوره ارتباطی چهار ساعته به زمین ارسال می کند. اگرچه این دوره های ارتباطی مدت ها قبل از شارژ کامل دستگاه اتفاق می افتد که تقریباً یک روز طول می کشد.

مطلب پیشنهادی:  ناسا می گوید سیارک از ماه نزدیکتر از زمین می گذرد!

با این حال، در مورد تلسکوپ جیمز وب باید گفت که این تلسکوپ قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان است که برای توسعه و کشف فضا سرمایه ای بالغ بر 10 میلیارد دلار صرف ساخت آن شده است. به طور خلاصه، انتظار می رود که ما عملاً به آغاز انفجار بزرگ که جهان را ایجاد کرد، به گذشته نگاه کنیم. او قبلاً عکس هایی از کهکشان های دوره ای بیش از 14 میلیارد سال پیش گرفته است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که در نقطه لاگرانژ یا L2، تقریباً 1.5 میلیون کیلومتر از زمین قرار دارد، یکی از بزرگترین دستاوردهای این نسل در فضا و علم است. اما چرا فضای ذخیره سازی آن نسبت به آیفون 13 پرو مکس کمتر است؟

دلیل این امر این است که قرار دادن یک دستگاه ذخیره سازی بزرگ در فضا و تامین انرژی آن در جایی که پنل های خورشیدی تنها منبع انرژی هستند، کاری دشوار است. بنابراین، برای بهینه‌سازی عملکرد ابزار تلسکوپ، یک SSD کوچکتر با دوره‌های منظم انتقال داده درج شده است. با این حال، جالب است بدانید که این SSD یک ارتقاء به آنچه تلسکوپ فضایی هابل دارد است.

با مقایسه جیمز وب با نسل قبلی خود، تلسکوپ هابل، از نظر ذخیره سازی، هابل روزانه 12 گیگابایت داده ارسال می کند، در حالی که تلسکوپ جیمز وب روزانه 58 گیگابایت داده را ارسال می کند. SSD 68 گیگابایتی نصب شده بر روی تلسکوپ فضایی جیمز وب، 3 درصد از کل ظرفیت تلسکوپ را برای داده های فنی و عملیاتی فراهم می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا