تکنولوژی

عجیب و غریب! سیارک ها سنگریزه پرتاب می کنند! راز فاش شده توسط این شهاب سنگ

بر اساس یک مطالعه جدید، یک شهاب سنگ پیدا شده در زمین، رفتار مرموز سیارک ها را هنگام پرتاب سنگریزه به فضا تایید کرده است. این دیدگاه جدیدی در مورد ترکیب سیارک ها ارائه می دهد.

چند سال پیش فضاپیمای OSIRIS-REx ناسا چیزی عجیب و گیج کننده کشف کرد. او با بررسی سیارک Bennu متوجه شد که این سنگ فضایی به طور مرموزی سنگ هایی به اندازه سنگریزه را به فضا پرتاب می کند. دانشمندان نتوانسته اند دلیل این پدیده را بفهمند. تاکنون این پدیده عجیب اخترشناسان روی زمین را گیج کرده است. اما اکنون پس از یک تصادف غیرمحتمل که منجر به کشف شهاب سنگی توسط گروهی از محققان شد که می‌تواند این رفتار مخفی سیارک‌ها را آشکار کند، اکنون می‌تواند به پیشرفتی دست یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید.

بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله Nature Astronomy منتشر شده است، شهاب سنگ آگواس زارکاس که در سال 2019 به زمین برخورد کرد و به نام شهر کاستاریکا که در آن سقوط کرد نامگذاری شده است، ویژگی های مشابهی را در ترکیب خود نشان داد. ساختارهای کوچک و سخت سنگریزه مانندی در آن یافت شد که ظاهراً بسیار سخت تر از بقیه شهاب سنگ بودند.

جالب اینجاست که ستاره شناسان حتی به دنبال این پدیده هم نبودند. کشف این سنگ ها چیزی جز یک تصادف معجزه آسا نیست.

دانشمندان به طور تصادفی شواهدی از رفتار تف کردن سیارک ها کشف کردند

ما سعی کردیم مواد معدنی بسیار کوچکی را از شهاب سنگ جدا کنیم و آن را با نیتروژن مایع منجمد کنیم و آن را با آب گرم ذوب کنیم تا تجزیه شود. شین یانگ، دانشجوی فارغ التحصیل رشته ژئوشیمی در دانشگاه شیکاگو و نویسنده اصلی این مطالعه، در این باره گفت: «این مورد برای بیشتر شهاب‌سنگ‌ها کار می‌کند، اما این یکی عجیب بود – ما قطعات فشرده‌ای پیدا کردیم که تجزیه نمی‌شوند.» بیانیه.

مطلب پیشنهادی:  گوگل ربات چت هوش مصنوعی Gemini را از پاسخگویی به سوالات انتخاباتی جهانی محدود می کند

بر اساس گزارش Space.com، آنها تصمیم گرفتند به جای خرد کردن ذرات و ادامه مطالعه، این ذرات به اندازه سنگریزه را آزمایش کنند تا بفهمند چرا آنها متلاشی نشده اند.

شین ذهن بسیار باز داشت. من این سنگریزه ها را به شن خرد نمی کنم. فیلیپ هک، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این جالب است.

پس از گرفتن سی تی اسکن از سنگ ها، محققان دریافتند که سنگ ها کروی نیستند، بلکه خرد شده اند و همگی جهت گیری یکسانی دارند. واضح بود که سنگریزه ها چیزی را تجربه کرده بودند که بقیه شهاب سنگ ها آن را تجربه نکرده بودند. آنها با ساخت مدل های کامپیوتری دریافتند که این احتمال وجود دارد که سیارکی که شهاب سنگ از آن جدا شده است با یک سیارک دیگر برخورد کرده باشد. ذرات سنگ باید از سیارک جدا شده باشند اما در سطح آن گیر کرده باشند. سپس، چرخه‌های حرارتی نزدیک شدن به خورشید و عقب‌نشینی، این سنگ‌ها را شکننده‌تر و سخت‌تر کرد، که اغلب از سیارک‌ها فرار می‌کردند و ظاهری «تف» به آن‌ها می‌دادند.

در حال حاضر این فقط یک نظریه است، اما تا حدودی روشن می کند که ممکن است با این سیارک ها چه اتفاقی بیفتد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا