تکنولوژی

عجیب و غریب! لکه ترسناک خورشیدی با دم خالدار؛ می تواند منفجر شود و طوفان خورشیدی مخربی را به سمت زمین بفرستد

لکه عجیب خورشیدی با ساختار دم مانند روی خورشید دیده شده است. به طرز تکان دهنده ای، کوچکترین حرکت دم می تواند طوفان خورشیدی خطرناکی را به سمت زمین بفرستد.

خورشید اخیراً رفتار عجیبی داشته است. به طور تکان دهنده، دانشمندان هفته گذشته متوجه شدند که الگوی ارتعاشی خورشید پس از ظاهر شدن دو لکه خورشیدی عظیم روی آن تغییر کرده است. حتی قبل از آن، یک لکه خورشیدی بزرگ با دو هسته مشاهده شد که میدان مغناطیسی عجیبی داشت. و اکنون، برای ترسناک‌تر شدن اوضاع، لکه‌ای در خورشید ظاهر شده است که دم بلندی به آن چسبیده است. دم که 390000 کیلومتر طول دارد، رشته ای است که از پلاسما تشکیل شده و بار مغناطیسی قوی را حمل می کند. به راحتی می تواند یک انفجار قدرتمند از پرتاب جرم تاجی (CME) را به سمت زمین بفرستد و طوفان خورشیدی عظیمی را ایجاد کند. اما شانس چیست؟ بخوانید تا متوجه شوید.

این پدیده عجیب توسط SpaceWeather.com گزارش شده است که نام لکه خورشیدی AR3092 است. در حدود 390000 کیلومتر از سطح خورشید امتداد دارد. برای درک بهتر این اندازه از نظر بصری، هسته تاریک لکه خورشیدی AR3092، که در گوشه سمت چپ بالا دیده می‌شود، به اندازه سیاره زمین است.” com در اینجا می توانید تصویر را بررسی کنید.

این وب‌سایت در توضیح خطر مرتبط با دم لکه‌های خورشیدی، خاطرنشان می‌کند: «دم لکه‌های خورشیدی رشته‌ای از مغناطیس است که از هسته لکه‌های خورشیدی سرچشمه می‌گیرد و در جو خورشید پیچیده می‌شود. در داخل رشته یک لوله طولانی از رشته نسبتا سرد و تیره وجود دارد. فقط یک سر نخ وصل شده است، بنابراین می تواند ناپایدار شود و شروع به حرکت کند. یک تلنگر از آن دم می تواند CME را به سمت زمین بفرستد.

مطلب پیشنهادی:  آیا شرایط آب و هوایی سخت می تواند اتصال WiFi شما را قطع کند؟

آیا این لکه خورشیدی باعث ایجاد طوفان خورشیدی عظیم در زمین خواهد شد؟

اگرچه نمی توان گفت که آیا طوفان خورشیدی اتفاق می افتد یا خیر، وضعیت هشدار دهنده است و به همین دلیل است که آژانس های فضایی مانند ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) آن را زیر نظر دارند. در حالی که برخی معتقدند مانند لکه های خورشیدی قبلی از بین می رود و فاجعه بزرگی ایجاد نمی کند.

با این حال، برخی بر این باورند که اگر باعث ایجاد طوفان خورشیدی شود، می‌تواند با شدت عظیم و کاملاً مخرب G5 باشد که می‌تواند فوراً به ماهواره‌ها آسیب برساند، GPS را مختل کند و به طرز وحشتناکی حتی تلفن‌های همراه و اینترنت را غیرفعال کند و به شبکه برق آسیب برساند. . در حال حاضر، ما فقط می توانیم تماشا کنیم و به بهترین ها امیدوار باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا