تکنولوژی

علم، هنر الهام بخش زنان در کارآفرینی فناوری است

یک مفهوم غیر معمول STEAM (علم، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضیات) همراه با برخی از دانش مد، یک نام تجاری منحصر به فرد از کارآفرینی مد مبتنی بر فناوری ایجاد می کند.

Svaha USA یک برند پوشاک و لوازم جانبی با تم STEAM است که فروشگاه اینترنتی آن در حال تغییر چهره پوشاک زنانه و بچگانه است. Svaha از زنان در همه زمینه‌های تلاش تجلیل می‌کند و کلیشه‌های جنسیتی را با لباس‌های روشن و سرگرم‌کننده به چالش می‌کشد تا به تخیلات کودکان اجازه دهد.

در سال 2015، دختر دو ساله Jaya Iyer، بنیانگذار، به دنبال لباس هایی با تم سیاره ای بود تا رویاهای او برای پرواز به فضا به عنوان فضانورد را تقویت کند. اما چیزی در مورد فضا در بخش های لباس وجود نداشت.

ایر از دانش خود در زمینه تجارت مد استفاده کرد تا یک برند لباس تخصصی ایجاد کند که برای طیفی با موضوع STEAM طراحی شده بود که کلیشه های جنسیتی را به چالش می کشد. این تلاش‌ها منجر به رشد او در یکی از موفق‌ترین برندهای مد STEAM برای کودکان و بزرگسالان در جهان شد.

می‌خواستم اشتیاق دخترم و سایر دختران با علایق مشابه را به بهترین شکلی که بلد بودم تشویق کنم – با لباس! ایر به دیجیتال تو گفت: متوجه شدم بازاری از دست رفته برای بچه هایی وجود دارد که چیزهایی را دوست دارند که بر اساس جنسیت سنتی نیستند.

تفاوتی که «الف» ایجاد می کند.

جایا ایر، بنیانگذار Svaha ایالات متحده آمریکا، و دختر Svaha
جایا ایر، بنیانگذار Svaha USA، و دختر Svaha، همنام این شرکت. جایا تنها با یک کوله پشتی و جاه طلبی از هند به ایالات متحده نقل مکان کرد. او دکترای تجارت مد را از دانشگاه ایالتی آیووا گرفت، خرید مد را تدریس کرد، و کتاب درسی در مورد مد در بازارهای نوظهور نوشت که اکنون در دانشگاه ها استفاده می شود.

با انجام این کار، ایر ارتباطی ایجاد کرد که تحقیقات دانشگاهی STEM (علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) را به شناخت نقشی که هنر و علوم انسانی قبلاً نادیده گرفته شده بود، ارتقا داد.

من معتقدم هیچ STEM بدون A وجود ندارد [art]. هنر بخشی از علم، فناوری، مهندسی و حتی ریاضیات است.

یکی از بزرگترین موانع او این بود که بتواند طراحی لباس را از نظر فنی دقیق کند. اما کار با زنانی که در این زمینه هستند به او کمک کرد تا بر این مانع غلبه کند.

ایر گفت: “ما اکنون در حال کار بر روی معرفی محصولات خود به زنان بیشتری هستیم تا آنها نیز بتوانند این لباس ها را بپوشند و عشق خود را به لباس هایی با موضوع فناوری نشان دهند.”

مطلب پیشنهادی:  برنامه ناسا برای محافظت از زمین در برابر برخورد سیارک؛ اینگونه است

از رویا تا واقعیت

طبق آمار اداره سرشماری ایالات متحده، امروزه تنها حدود 25 درصد از دانشمندان کامپیوتر و 15 درصد از مهندسان را زنان تشکیل می دهند. ایر امیدوار است که این وضعیت را با طیف مد خود تغییر دهد. او که به پیشنهادات مشتریان بسیار پاسخگو بود، حدود 95 درصد از طرح ها را بر اساس پیشنهادات مشتری توسعه داد.

“مشتریان ما واقعاً محصولات ما را دوست دارند! معلمان دوست دارند هنگام آموزش مفهوم ارائه شده در طراحی لباس ما لباس ما را بپوشند. حرفه ای ها دوست دارند آنها را در محل کار و کنفرانس های مختلف بپوشند. ما یک پایگاه مشتری بسیار وفادار داریم که به طور مرتب برای خرید محصولات ما بازمی‌گردند.»

دکتر آرلین سایمون، اینفلوئنسر STEAM، یک مهندس زیست پزشکی است که آزمایش خونی را اختراع کرد که تشخیص می‌دهد چه زمانی بیماران سرطانی پیوند مغز استخوان را رد می‌کنند. او همچنین بنیانگذار Abby Invents استیک شرکت چندفرهنگی محصولات کودکان که به الهام بخشیدن به مخترعان جوان کمک می کند.

دکتر آرلین سایمون، لباس هدی مدیکال مارولز
دکتر آرلین سایمون یک مهندس زیست پزشکی، مخترع ثبت اختراع و نویسنده است. سایمون طرح لباس Hedy Marvels Medical را با الهام از آفریقا و نمادهای مهندسی زیست پزشکی ایجاد کرد.

سایمون که خیلی با مهندس “تنها زن” یا “تنها سیاهپوست” بودن در اتاق آشنا است، Svaha USA را به عنوان یک تغییر دهنده بازی می بیند. رویکرد خلاقانه او برای از بین بردن شکاف جنسیتی در STEM، علم را سرگرم‌کننده و مدرن می‌کند و دختران و زنان را برای دنبال کردن مشاغل در STEM توانمند می‌سازد.

“اگر او آن را پوشیده است، پس می تواند این باشد. به یک دختر لباس فضایی بدهید تا خودش را فضانورد تصور کند. سیمون به دیجیتال تو گفت.

این سطح از قرار گرفتن در معرض هویت در حال تغییر زندگی است. او خاطرنشان کرد: از یک دختر بخواهید که یک دانشمند بکشد، و او به احتمال زیاد پیرمردی را با کت آزمایشگاهی ترسیم می کند.

وقتی دختران در معرض دانشمندان زن قرار نمی‌گیرند، نمی‌توانند خود را در این نقش‌ها تصور کنند. اما شاید تنها چیزی که برای یک دختر لازم است تا عاشق فضا شود این است که معلم در حالی که در دامن Svaha The Rings of Saturn می چرخد ​​درباره منظومه شمسی صحبت کند.

این نوع حمایت مردمی برای پیشرفت زنان در فناوری ضروری است. تی‌شرت‌ها و لباس‌های علمی آغازگر مکالمه هستند و جرقه گفت‌وگو بین دختران و مادران/ مراقبانشان را می‌دهند.

«درباره لباست به من بگو» می‌تواند منجر به گفتگو در مورد اینکه چگونه مدل‌های ریاضی در اپیدمیولوژی شیوع کووید-19 را پیش‌بینی می‌کنند، شود. از آنجایی که هر لباس Svaha به نام یک دانشمند مشهور نامگذاری شده است، دختران از زنان برجسته ای مانند هدی لامار و ماری کوری الگوبرداری می کنند.

مطلب پیشنهادی:  اپل با اپل واچ اولترا برای چشم مردم مرد آهنی می جنگد، به نظر می رسد گارمین را شکست دهد.

بانوان در تعقیب فضایی

Svaha مجموعه هایی را با همکاری زنانی که امروز در زمینه STEAM تغییر ایجاد می کنند راه اندازی کرد. کارن نیبرگ فضانورد سابق ناسا از جمله این همکاران است.

کارن نایبرگ فضانورد
فضانورد کارن نایبرگ در ایستگاه فضایی بین‌المللی دایناسور دست ساز پسرش را نگه می‌دارد که الهام‌بخش مجموعه «مد فضایی» است.

نیبرگ در اوقات فراغت خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی، اشیای دست‌ساز را از وسایل دور ریخته شده می‌سازد و از آنها فیلم می‌گیرد که در گرانش صفر در اطراف ایستگاه شناور هستند، به عنوان هدیه برای پسرش جک.

اولین دوداد او یک دایناسور پارچه ای بود که با آستر پارچه ای از ظروف غذای روسی ساخته شده بود. او آن را با نوارهایی از پارچه بریده شده از یکی از تی شرت های استفاده شده اش پر کرد که با نخ عاج دوخت شده بود.

آیر و نایبرگ با هم همکاری کردند تا یک خط لباس با تم دایناسورها ایجاد کنند. برای این کار، نیبرگ از دانش قوی جک در مورد دایناسورها استفاده می کند.

پسر مدرسه ابتدایی او که هنوز عاشق دایناسورها بود و آرزوی دیرینه شناس بودن داشت، به مادرش “توصیه دینو” در مورد طراحی او برای Svaha USA ارائه کرد. او چهار تا از دایناسورهای مورد علاقه‌اش را برای گنجاندن در طرح انتخاب کرد و تصویری دقیق برای هر کدام از مجموعه دایناسورها در فضا به او ارائه کرد.

تولد مفهوم

دختر کوچک Jaya Iyer قبلاً روی فضانورد شدن متمرکز شده بود که Jaya هفت سال پیش شرکت پوشاک خود را راه اندازی کرد. این شرکت که به نام دختر آیر نامگذاری شده است، اولین خط محصولات خود را با راه‌اندازی یک کمپین موفق Kickstarter که بیش از 30000 دلار جمع‌آوری کرد، تا حدی تامین مالی کرد.

آییر بعداً به دنبال پیشنهادات مشتریان برای لباس‌های زنانه به نام لباس‌های هوشمند برای زنان باهوش، خط تولید خود را گسترش داد. او با دومین کمپین Kickstarter که بیش از 57000 دلار جمع آوری کرد، این سبک لباس را بازپرداخت کرد.

بخشی از الهام بخش محصولات آیر از اشتیاق نیبرگ برای ساختن سوغاتی برای پسرش در حالی که او به دور زمین می چرخید، نشات گرفت.

راشل ایگنوتوفسکی
راشل ایگنوتوفسکی، نویسنده و تصویرگر پرفروش نیویورک تایمز، یکی دیگر از مشارکت کنندگان Svaha USA است که تخصص خود در فناوری را با مجموعه جدیدی از پوشاک علوم رایانه بر اساس آثار هنری مبتنی بر علم خودش و کتابش «تاریخ رایانه» ترکیب کرده است.

ما توانستیم با همکاری با زنانی که در زمینه های STEM کار می کنند، پروژه ها را دقیق کنیم. اما دستیابی به افراد بیشتر هنوز در حال پیشرفت است. ما خیلی رشد کرده‌ایم، اما هنوز راه زیادی در پیش داریم.»

مطلب پیشنهادی:  MWC 2023: با 5 گوشی هوشمند برتر که احتمال ورود به این رویداد وجود دارد آشنا شوید

ارتباط بین STEM و STEAM یک عامل محرک کلیدی برای Iyer و پیروان او است. گنجاندن هنر و علوم انسانی در خط لباس او چیزی را برای همه حرفه ای های غیر STEM فراهم کرد.

اییر خاطرنشان کرد: ما محصولات ادبی، موسیقی و کتابخانه ای می سازیم که برای مجموعه ای کاملا متفاوت از مشتریان جذاب است.

به گفته Iyer، این واقعیت که هنر بخشی جدایی ناپذیر از STEM است، اکنون توسط افراد بیشتری پذیرفته شده است. اگر مردم بتوانند در مورد اهمیت رشته های مختلف هنری در آموزش و مشاغل STEM آموزش ببینند، پذیرش بسیار آسان تر خواهد شد.

ما سعی می کنیم این کار را از طریق لباس ها و رسانه های اجتماعی انجام دهیم. اما افراد بیشتری باید اهمیت هنر را در زندگی ما درک کنند.

لباس زمینی

کالی مور در دامن Velociraptor
Callie Moore، مدیر مجموعه دیرینه شناسی در دانشگاه مونتانا، با Svaha USA برای طراحی دامن Velociraptor A-Line همکاری کرد.

مجموعه لباس های Iyer به دانشمندان اجازه می دهد تا خانم فریزل درونی خود را مهار کنند. کالی مور، کتابدار فسیلی دانشگاه مونتانا، ارتباط علمی و مدیر مجموعه دیرینه شناسی، خاطرنشان کرد: آنها همچنین مانند نوعی “تأثیر گسترده تر” هستند. این شرکت اخیرا مجموعه طراح Velociraptor را راه اندازی کرده است.

«با آوردن علم خود، سؤال و نظر را دعوت می کنید. من با پوشیدن قطعات Svaha USA همه نوع تعامل دارم. او به دیجیتال تو گفت.

برای بچه ها داشتن قهرمان عالی است. اما بسیاری از اوقات ممکن است تماس با آنها دشوار باشد. مور گفت: داشتن فردی در جامعه شما بیشتر در سطح شما، موفقیت در حمایت از زنان در STEM ملموس تر است.

جایا با دانشمندان واقعی همکاری می کند و دیدن اینکه آنها برای خودشان چه کاری انجام می دهند لذت بخش است. امیدوارم دیگران الهام‌بخش باشند تا لباس‌های متمرکز بر STEM برای افرادی که خود را زن می‌شناسند بسازند.»

هنر از پس زمینه دیرینه شناسی که در آن هنر بسیار با علم در هم آمیخته است، یک مزیت بزرگ است. مور ادامه داد: در دیرینه‌شناسی، هنر به ما کمک می‌کند تصور کنیم که موجودات و اکوسیستم‌های باستانی چگونه بوده‌اند. به ما این امکان را می دهد که به گذشته خود نزدیک شویم. او گفت: “بدیهی است که این یک مزیت است که واقعاً، واقعاً زیبا به نظر می رسید در حالی که کاملاً تقلب می کنید.”

STEAM پوشیدن در یک نگاه

به گفته Iyer، لباس‌های باکیفیت، 100% ارگانیک و فوق‌العاده Svaha USA دارای ظاهری جذاب و دارای جیب هستند.

هر مدل لباس به نام زنان مشهوری مانند ماری کوری، روزالیند فرانکلین، آدا لاولیس، روبی پین اسکات و دوروتی هاجکین نامگذاری شده است.

برخی از طرح های منحصر به فرد Svaha برای لباس، دامن، بلوز، تی شرت، ژاکت کش باف پشمی، هودی، لباس خواب و لوازم جانبی از نظر بصری جذاب هستند.

مجموعه‌ها شامل همه چیز هستند، از شخصیت‌های علمی تخیلی روی تاپ‌های راگلان گرفته تا لباس‌های شیک و باکیفیت با مفاهیمی با مضمون STEAM.

انتخاب‌های متفکرانه دیگر عبارتند از سری کیف‌های برزنتی Amazing Women Pioneers، مجموعه PI Day، لباس Ombré در تاریکی می‌درخشد Moon Phases Ada، و لباس رنگارنگ Chemistry Lab Rosalind.

لباس‌های خلاقانه مدرن نیز در دسترس هستند که دارای واقعیت افزوده، مارپیچ دوگانه DNA نمادین، مثلثات و حتی گنجینه‌های ادبی مانند جین آستن هستند.

از Svaha USA دیدن کنید تا کل مجموعه پوشاک و لوازم جانبی با مضمون STEAM را ببینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا