تکنولوژی

علی بابای چین مشکلی بسیار بزرگتر از سرکوب های فنی دارد

رونق عمومی و اجرای مقررات با بادهای مخالف شدیدتری مواجه است: مشتری جدیدی باقی نمانده است.

کندترین محله Alibaba Group Holding Ltd در بحبوحه سرکوب طولانی مدت شرکت های بزرگ فناوری در چین صورت می گیرد. اتصال این دو آسان است.

اما افزایش بار نظارتی تحت الشعاع مشکلات شدیدتر قرار گرفته است. اصلی در میان آنها: مشتری اوج. این یک یادآوری است که طبقه متوسط ​​رو به رشد کشور دیگر انتخاب آسانی برای شرکت های مطرح با پلتفرم های همه جا نیست.

دانیل ژانگ، مدیرعامل این شرکت اواخر پنجشنبه به سرمایه گذاران گفت: «ما معتقدیم که به طور قابل ملاحظه ای تمام مصرف کنندگان با قدرت خرید در چین را پوشش داده ایم. ما بر حرکت از جذب کاربر جدید به حفظ کاربر تمرکز خواهیم کرد [average revenue per user] رشد.” رویکرد جدید در بحبوحه کاهش رشد مصرف کلی در چین انجام می شود و این شرکت را مجبور می کند به دنبال مشتریان جدید در خارج از کشور باشد.

مبارزه علی بابا با اعداد ثابت می شود. درآمد در سه ماه منتهی به دسامبر تنها 10 درصد افزایش یافت در مقایسه با رشد 29 درصدی دوره قبل. فروش در واحد تجاری اصلی آن – که 71٪ از کل تجارت را تشکیل می دهد – فقط 7٪ افزایش یافت. این ارقام حدود سالی است که در آن شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین تلاش کرده است تا قدرت غول‌های اینترنتی را محدود کند و کشور را به سمت «شکوفایی مشترک» هدایت کند، جایی که ثروت و درآمد به طور مساوی‌تری توزیع شود.

مطلب پیشنهادی:  اپل عضله iPad Pro را با M4 Silicon، یک صفحه نمایش OLED پشت سر هم تقویت می کند

برای شرکت هایی مانند علی بابا، پخش کننده رسانه های اجتماعی Tencent Holdings Ltd. و ارائه‌دهنده تحویل Meituan نتیجه تلاشی برای شکستن انحصارات درک شده و نرم کردن مزیت رقابتی آنها بود. فهرست‌های انحصاری، استفاده از داده‌های کاربران برای فروش خدمات و یارانه‌های بیش از حد مورد توجه قانونگذاران قرار گرفت و شرکت‌ها را مجبور به قربانی کردن حاشیه سود و بازنگری در مدل‌های تجاری خود کرد.

در ماه آگوست، مدیران علی بابا متعهد شدند که «سودهای مازاد» را به بخش‌هایی از تجارت الکترونیکی خود در قالب پشتیبانی تجاری، بازار دست دوم و تجارت جریانی برگردانند. در آن زمان، به نظر واکنشی به این سرکوب بود، و تنها چند ماه پس از آن رخ داد که شرکت با جریمه ضد انحصار 2.8 میلیارد دلاری، معادل 4 درصد از درآمد داخلی آن در سال 2019، مورد ضربه قرار گرفت. در واقع، این شرکت نیز یک نه تنها بود به محیط رقابتی سخت تر، اما همچنین به رسمیت شناختن اینکه روزهای رشد بالا به پایان رسیده است.

رشد خرده‌فروشی چین در ماه دسامبر به 1.7 درصد کاهش یافت که کمتر از نصف سرعت پیش‌بینی‌شده برای این دوره بود. نوامبر، دوره ای که از فروش سالانه خود در روز مجردها لذت می برد، نیز ضعیف تر بود. سایر حوزه های اقتصادی نیز بی ثبات به نظر می رسند. سرمایه گذاری املاک در ماه دسامبر نسبت به سال قبل 14 درصد (و 17 درصد نسبت به ماه قبل) کاهش یافت، در حالی که فروش خانه، همراه با تأمین مالی املاک، نزدیک به 20 درصد کاهش یافت.

مطلب پیشنهادی:  جنگ در اوکراین 2 سال بعد: ویرانی مشاهده شده از فضا از طریق داده های منبع باز

در دوره دسامبر، واقعیت این چالش‌های کلان اقتصادی در داده‌های چین آشکارتر بود. تولید ناخالص داخلی 4 درصد در سه ماهه رشد کرد که کندتر از سه ماه قبل بود. این امر بانک خلق چین را بر آن داشت تا نرخ بهره کلیدی خود را برای تقویت رشد کاهش دهد، زیرا بانک مرکزی در سراسر جهان آماده افزایش هزینه های استقراض می شود.

آنچه این کار را دشوارتر می‌کند، اصرار پکن بر حذف خوشه‌های کووید است، در حالی که شوک‌های خارجی مانند حمله روسیه به اوکراین همچنان یک خطر دائمی است. این بدان معناست که بازیابی هزینه های پایدار در وضعیت متزلزلی بوده و خواهد بود. این نه تنها بر درآمد کسب‌وکارها در پلتفرم‌های آن تأثیر می‌گذارد، بلکه خطر ایجاد یک چرخه معیوب از احساسات افسرده را در میان مصرف‌کنندگانی که از آینده اقتصادی خود مطمئن نیستند، می‌سازد.

این سطح از ضعف معمولاً منجر به جنگ قیمت یا افزایش تخفیف می شود، حتی بدون راهنمایی دولت که آنها را مجبور به کاهش هزینه ها یا افزایش رقابت کند. برای جبران این چالش، علی بابا تلاش جدیدی را برای جذب مشتریان بیشتر در بازارهای خارج از کشور آغاز کرده است، اما موفقیت قطعی نیست.

تشخیص اینکه آیا رونق عمومی یا نرمی اقتصادی گسترده تر باعث می شود شرکت پول بیشتری را در دستان بازرگانان و مصرف کنندگان بگذارد و کمتر به سهامداران بازگردد، آسان نیست. ادامه سرکوب تکنولوژیک به شرکت برای مقابله با این مشکلات اقتصادی کمک نمی کند، اما این چالش ها پیش از ظهور رونق عمومی در افق بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا