تکنولوژی

فرمی ناسا کشف کرد که منبع ستاره ای باقی مانده از ذرات کیهانی شدید است

تلسکوپ پرتو گامای فرمی ناسا تایید کرده است که بقایای ستاره ها منشا ذرات کیهانی شدید هستند. در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید.

چقدر با کهکشان ما آشنایی دارید؟ آیا نام PeVatron را شنیده اید؟ ناسا اعلام می کند که PeVatron یک اصطلاح علمی برای منبع برخی از پرانرژی ترین ذرات شناخته شده برای پرواز در کهکشان ما است. PeVatron یک ربات از یک فیلم علمی تخیلی دهه 1950 نیست: یک اصطلاح علمی است، منبعی برای برخی از ذرات پر انرژی که در کهکشان ما حرکت می کنند. ردیابی PeVatron ها بسیار دشوار است، اما تلسکوپ فرمی ما می تواند به یک نزدیک شود.”

اخترشناسان مدت‌هاست که به دنبال مکان‌های پرتاب برخی از پروتون‌های پرانرژی در کهکشان ما بوده‌اند. اکنون، یک مطالعه با استفاده از داده‌های 12 ساله تلسکوپ فضایی پرتو گامای فرمی ناسا تأیید می‌کند که بقایای ابرنواختر دقیقاً چنین مکانی است.» فرمی نشان داد که امواج ضربه ای ناشی از انفجار ستارگان، ذرات را به سرعت های قابل مقایسه با سرعت نور شتاب می دهند. این ذرات که پرتوهای کیهانی نامیده می شوند، بیشتر به شکل پروتون هستند، اما می توانند شامل هسته اتمی و الکترون باشند.

همچنین بخوانید: زنگ خطر. هشدار! ناسا یک سیارک عظیم به عرض 110 فوت به سمت زمین مشاهده کرد.

«از آنجایی که همه آنها حامل بار الکتریکی هستند، مسیرهای آنها با عبور از میدان مغناطیسی کهکشان ما به هم می‌خورد. از آنجایی که ما دیگر نمی توانیم بگوییم آنها از کدام جهت آمده اند، این امر محل تولد آنها را پنهان می کند. اما هنگامی که این ذرات با گاز بین ستاره‌ای در نزدیکی یک باقیمانده ابرنواختر برخورد می‌کنند، یک درخشش پرتو گاما – پر انرژی‌ترین نوری که وجود دارد، تولید می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:  وزارت دادگستری از اپل به دلیل انحصار آیفون در یک پرونده ضد تراست شکایت کرده است

Ke Fang، استادیار فیزیک در دانشگاه ویسکانسین، مدیسون، می‌گوید: نظریه‌پردازان معتقدند که پروتون‌های پرتوهای کیهانی با بالاترین انرژی در کهکشان راه شیری به یک میلیون میلیارد الکترون ولت یا انرژی PeV می‌رسند. تعیین ماهیت دقیق منابع آنها، که ما آن را PeVatron می نامیم، دشوار بوده است.

همچنین بخوانید: ارزش این سیارک 10000 کوادریلیون دلار است

این ذرات که توسط میدان های مغناطیسی پر هرج و مرج به دام افتاده اند، بارها و بارها از موج شوک ابرنواختر عبور می کنند و با هر عبور سرعت و انرژی می گیرند. در نهایت باقیمانده دیگر نمی تواند آنها را در خود نگه دارد و آنها به فضای بین ستاره ای دور می شوند. در این گزارش آمده است که پروتون‌های PeV با انرژی جمع‌آوری شده توسط قوی‌ترین شتاب‌دهنده ذرات جهان، برخورددهنده هادرون بزرگ، به حدود 10 برابر انرژی جمع‌آوری‌شده، در آستانه فرار از کهکشان ما هستند.

ستاره شناسان چندین PeVatron مشکوک را شناسایی کرده اند، از جمله یکی در مرکز کهکشان ما. بقایای ابرنواختر در صدر فهرست نامزدها قرار دارند. با این حال، از حدود 300 بقایای شناخته شده، تنها تعداد کمی از آنها پرتوهای گاما با انرژی به اندازه کافی بالا ساطع می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا