تکنولوژی

فناوری OpenAI به بینگ مایکروسافت در نبرد جستجو با گوگل کمک می کند

بر اساس داده های شرکت تحلیلی Similarweb، ادغام فناوری OpenAI توسط Bing متعلق به مایکروسافت، مردم را به سمت موتور جستجوی کم استفاده سوق داده است و به آن کمک کرده است تا بهتر با گوگل، رهبر بازار، در افزایش بازدید صفحات رقابت کند.

بازدید از صفحات بینگ از زمانی که شرکت مایکروسافت نسخه هوش مصنوعی خود را در 7 فوریه معرفی کرد، 15.8 درصد افزایش یافته است، در مقایسه با کاهش نزدیک به 1 درصدی موتور جستجوی متعلق به Alphabet Inc، داده ها تا 20 مارس نشان داد.

اعداد و ارقام نشانه اولیه پیشروی سازنده ویندوز در رقابت سریع با گوگل برای تسلط مولد هوش مصنوعی است، به لطف فناوری پشت ChatGPT، چت ربات ویروسی که بسیاری از کارشناسان آن را “لحظه هوش مصنوعی آیفون” نامیده اند.

آنها همچنین فرصتی نادر را برای مایکروسافت برای ورود به بازار جستجوی بیش از 120 میلیارد دلار نشان می‌دهند، جایی که گوگل برای دهه‌ها با سهمی بیش از 80 درصد، بازیگر غالب بوده است.

گیل لوریا، تحلیلگر DA Davidson & Co، گفت که انتظار دارد بینگ در ماه های آینده سهم بازار را در جستجو به دست آورد، به خصوص اگر گوگل به تعویق ادغام هوش مصنوعی مولد در محصول خود ادامه دهد.

در حالی که هوش مصنوعی بینگ از ماه فوریه برای اکثر کاربران در سراسر جهان در دسترس بوده است، گوگل تنها روز سه شنبه انتشار عمومی چت ربات Bard خود را آغاز کرد.

لوریا گفت: «بینگ کمتر از یک دهم سهم بازار گوگل را در اختیار دارد، بنابراین حتی اگر 1 درصد یا 2 درصد از کاربران را تبدیل کند، از نظر مادی برای بینگ و مایکروسافت مفید خواهد بود».

مطلب پیشنهادی:  هدست AR/VR اپل در تجسم سه بعدی! قبل از WWDC نگاهی گذرا بیندازید

به گفته شرکت تحقیقاتی Data.ai، دانلود اپلیکیشن های بینگ نیز از زمان ادغام هوش مصنوعی در سطح جهان هشت برابر شده است. داده ها نشان می دهد که دانلودها برای برنامه جستجوی گوگل در همان دوره 2 درصد کاهش یافته است.

با این حال، برخی از تحلیلگران می گویند که گوگل، که در اوایل دهه 2000 یاهو، رهبر آن زمان را برکنار کرد تا به بازیگر غالب در جستجو تبدیل شود، می تواند برای حفظ برتری خود، بر مشکلات اولیه غلبه کند.

Yongjei Jeong، تحلیلگر Mirae Asset Securities در کره جنوبی، با اشاره به اینکه چگونه الگوریتم گوگل به آن کمک کرد تا جستجوی یاهو را شکست دهد، گفت: الگوریتم رتبه بندی گوگل ممکن است مزیت رقابتی نسبت به رقبا داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا