تکنولوژی

فیس بوک و اینستاگرام گزارشی از تلاش های حمایت از حقوق بشر منتشر کردند

سال‌هاست که متا به دلیل مدل کسب‌وکار که متهم به اولویت‌بندی محتوای افراطی در تلاش برای جلب توجه کاربران است، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

غول رسانه‌های اجتماعی متا، که پلتفرم‌هایش از جمله فیس‌بوک و اینستاگرام مرتباً با نگرانی‌هایی در مورد تأثیر آن‌ها بر آزادی‌های مدنی و دموکراسی مواجه هستند، روز پنجشنبه اولین گزارش سالانه خود را در مورد تلاش‌های حقوق بشری خود منتشر کرد.

سال‌هاست که متا به دلیل مدل کسب‌وکار که متهم به اولویت‌بندی محتوای افراطی در تلاش برای جلب توجه کاربران است، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

رهبران آن اقداماتی را برای مبارزه با اطلاعات نادرست و بهبود تعدیل محتوا انجام داده‌اند، اما این تلاش‌ها در سال گذشته زمانی که افشاگر فرانسیس هاوگن اسناد داخلی را فاش کرد و شهادت داد که شرکت سود را بر ایمنی کاربر ترجیح می‌دهد، تضعیف شد.

گزارش جدید سال‌های 2020 و 2021 را پوشش می‌دهد و اقدامات انجام شده توسط فیس‌بوک و اینستاگرام برای مبارزه با موضوعاتی مانند اطلاعات نادرست پیرامون کووید-19، و همچنین خلاصه‌ای از مطالعات منتشر شده قبلی مانند آنچه در مورد انتخابات ایالات متحده و فیلیپین انجام شده است، بررسی می‌کند.

همچنین به موضوع حفاظت از داده ها می پردازد.

غول سیلیکون ولی در بیانیه‌ای گفت: «این گزارش توضیح می‌دهد که چگونه خط‌مشی داده‌های ما، تیم واکنش مجری قانون و ارزیابی‌های دقت لازم برای محافظت از مردم در برابر نظارت غیرقانونی یا بیش از حد گسترده دولت با هم کار می‌کنند.»

متا، مانند همکار خود در فناوری گوگل، اخیراً توسط سیاستمداران، سازمان‌های غیردولتی و روزنامه‌نگاران به خاطر حفاظت از داده‌های زنانی که به دنبال سقط جنین در ایالات متحده هستند، پس از اینکه دادگاه عالی ایالات متحده حق قانون اساسی برای این رویه را در ماه گذشته لغو کرد، مورد اعتراض قرار گرفته است.

مطلب پیشنهادی:  تیم کوک صلح آمیز اولین فروشگاه های اپل را در هند در Pivot Beyond China افتتاح می کند

گروه‌های حامی سقط جنین از این بیم دارند که شرکت‌های فناوری مجبور شوند داده‌های زنانی را که به دنبال دسترسی به مراقبت در ایالت‌های ایالات متحده بوده‌اند، که اکنون سقط جنین ممنوع یا بسیار محدود شده است، تحویل دهند.

میراندا سیسونز، مدیر حقوق بشر متا، به خبرگزاری فرانسه گفت: «سیاست حقوق بشر ما نشان می‌دهد که باید درخواست‌های دولت را محدود تفسیر کنیم».

او بدون اینکه مشخص کند چه معنایی برای شهروندان آمریکایی از جمله زنانی که به دنبال سقط جنین هستند، افزود: «در مواردی که بین هنجارهای داخلی و بین‌المللی تفاوت وجود دارد، ما باید تا حد امکان به دنبال رعایت هنجارهای بین‌المللی باشیم».

در این گزارش اشاره شده است که اگر ادعایی با قانون یا مقررات متا مطابقت نداشته باشد، شرکت آن را «مقابله خواهد کرد».

این گزارش همچنین بر نقش مهمی که رمزگذاری انتها به انتها در واتس اپ در حفاظت از حریم خصوصی افراد – به ویژه روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر – ایفا می کند و اینکه چگونه آن را به سایر برنامه های پیام رسانی خود تعمیم می دهیم، تأکید می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا