تکنولوژی

فیس بوک Parent Meta 11000 شغل را کاهش می دهد. مارک زاکربرگ می گوید من اشتباه می کردم

مدیر عامل شرکت مادر فیس بوک Meta Platforms Inc. مارک زاکربرگ گفت که این شرکت بیش از 11000 شغل را تعدیل خواهد کرد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت مادر فیس‌بوک، متا پلتفرمز، گفت که این شرکت در اولین دور عمده اخراج‌ها در تاریخ غول رسانه‌های اجتماعی، بیش از 11000 شغل را اخراج خواهد کرد.

این اخراج ها که حدود 13 درصد از نیروی کار است، روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام شد. این شرکت همچنین توقف استخدام را تا سه ماهه اول تمدید خواهد کرد.

زاکربرگ در بیانیه‌ای که برای کارمندان متا ارسال شده و در وب‌سایت این شرکت منتشر شده است، گفت: «می‌خواهم مسئولیت این تصمیم‌ها و نحوه رسیدن ما به اینجا را بپذیرم». من می دانم که این برای همه سخت است و به ویژه برای کسانی که آسیب دیده اند متاسفم.”

این شرکت گفت که در حالی که اخراج ها در سراسر شرکت اتفاق می افتد، تیم استخدام آن به طور نامتناسبی تحت تاثیر قرار می گیرد و تیم های تجاری آن “به طور قابل توجهی” بازسازی می شوند. متا همچنین ردپای املاک و مستغلات خود را کاهش می دهد، هزینه های زیرساختی خود را بررسی می کند و برخی از کارمندان را به اشتراک گذاری روی میز سوق می دهد و انتظار می رود در ماه های آینده اطلاعیه های کاهش هزینه بیشتری ارائه شود.

متا که سهام آن در سال جاری 71 درصد سقوط کرده است، پس از چندین فصل سود ناامیدکننده و کاهش درآمد، اقداماتی را برای کاهش هزینه ها انجام می دهد. این کاهش، شدیدترین کاهش شرکت از زمان تأسیس فیس بوک در سال 2004، منعکس کننده کندی شدید در بازار تبلیغات دیجیتال، اقتصادی در آستانه رکود اقتصادی و سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری زاکربرگ در یک فشار سوداگرانه واقعیت مجازی به نام متاورس است.

مطلب پیشنهادی:  آمازون و متا به جمع شرکت های فناوری می پیوندند که هزاران شغل را کاهش می دهند

سهام در نیویورک در روز چهارشنبه حدود 5 درصد افزایش یافت.

زاکربرگ در این بیانیه گفت که انتظار دارد افزایش تجارت الکترونیک و ترافیک وب از زمان شروع قرنطینه کووید-19 بخشی از یک شتاب ثابت باشد. اما رکود اقتصاد کلان، افزایش رقابت و از دست دادن سیگنال تبلیغاتی باعث شده است که درآمد ما بسیار کمتر از حد انتظار باشد. اینو اشتباه گرفتم

متا به مجموعه‌ای از شرکت‌های فناوری می‌پیوندد که در هفته‌های اخیر اعلام کرده‌اند شغل خود را کاهش داده یا گفته‌اند که قصد دارند استخدام را متوقف کنند. سازنده نرم افزار سازمانی Salesforce Inc. روز سه شنبه گفت که صدها کارمند از تیم های فروش را اخراج کرده است، در حالی که شرکت اپل، آمازون. com Inc. و شرکت آلفابت استخدام را به تعویق انداخته یا متوقف کرده اند. شرکت اسنپ، مادر برنامه رقیب اسنپ چت، نیز در حال عقب نشینی است و در ماه اوت اعلام کرد که 20 درصد از نیروی کار خود را کاهش می دهد.

در دور پر هرج و مرج اخراج‌ها، Twitter Inc. تقریباً نیمی از نیروی کار خود را هفته گذشته اخراج کرد و بسیاری از کارمندان متوجه شدند که وقتی به طور ناگهانی از Slack یا ایمیل قطع شده بودند، شغل خود را از دست دادند.

زاکربرگ گفت: در Meta، کارمندان همچنان به ایمیل‌های خود دسترسی خواهند داشت تا بتوانند با همکاران خداحافظی کنند، حتی اگر ارتباط آنها با سیستم‌های حساس‌تر شرکتی قطع شده باشد. کارگران آمریکایی که از کار بیکار شده اند نیز 16 هفته از حقوق پایه خود را به عنوان غرامت به اضافه دو هفته برای هر سال کار در شرکت دریافت خواهند کرد. این شرکت همچنین شش ماه پوشش درمانی و همچنین خدمات شغلی و پشتیبانی مهاجرت ارائه می دهد. این بسته ها در خارج از ایالات متحده مشابه خواهند بود، مشروط به قوانین کار محلی.

مطلب پیشنهادی:  ماسک مدیر عامل توییتر را به یک بحث عمومی درباره ربات ها به چالش می کشد

زاکربرگ در اواخر سپتامبر به کارمندان هشدار داد که متا قصد دارد هزینه‌ها را کاهش دهد و تیم‌ها را برای انطباق با بازار در حال تغییر بازسازی کند. شرکت منلو پارک مستقر در کالیفرنیا، که همچنین مالک اینستاگرام و واتس‌اپ است، یک توقف استخدام را اجرا کرد و مدیر عامل شرکت در آن زمان گفت که متا انتظار داشت در سال 2023 تعداد کارکنان کمتر از امسال باشد.

زاکربرگ در یک جلسه پرسش و پاسخ با کارکنان در ماه سپتامبر گفت: «بدیهی است که این رژیم متفاوت از آنچه ما به آن عادت کرده ایم است. “در 18 سال اول شرکت، ما اساساً هر سال به سرعت رشد می‌کردیم، و سپس اخیراً درآمد ما برای اولین بار ثابت بوده و اندکی کاهش یافته است. پس باید خودمان را تنظیم کنیم.»

شرکت متا در یک پرونده قانونی جداگانه در روز چهارشنبه گفت، حتی با وجود این کاهش ها، متا همچنان انتظار دارد که زیان در بخش Reality Labs، که سرمایه گذاری های متاورز را در خود جای داده است، نسبت به سال قبل در سال 2023 “به طور قابل توجهی” افزایش یابد.

زاکربرگ از سرمایه‌گذاران صبر می‌خواهد که میلیاردها دلار را برای پلتفرم محاسباتی بزرگ بعدی پس از تلفن‌های همراه سرمایه‌گذاری کند: متاورس، مجموعه‌ای از جهان‌های دیجیتال که از طریق دستگاه‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده قابل دسترسی است. این تلاش مستلزم سرمایه گذاری های فشرده در سخت افزار و تحقیقات است که ممکن است برای سال های طولانی نتیجه ای نداشته باشد.

در همین حال، رشد شبکه اجتماعی پیشرو فیس بوک متوقف شده است. این شرکت برای سرعت بخشیدن به آن کار می کند و همچنان به اضافه کردن کاربران به برنامه اشتراک عکس اینستاگرام ادامه می دهد و الگوریتم مبتنی بر علاقه و ویدیوهای کوتاه به نام Reels را آزمایش می کند.

مطلب پیشنهادی:  تصویر روز نجوم ناسا 21 آوریل 2023: خورشید گرفتگی هیبریدی در غرب استرالیا

زاکربرگ اکنون مجبور است تغییرات عمده شرکتی خود را با افراد کمتر انجام دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا