موبایل

قانون جدید اتحادیه اروپا می تواند اپل را مجبور کند که iMessage، App Store را باز کند

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (یا DMA) امروز اجرایی شد. این می تواند اپل را مجبور کند که iMessage را در آیفون و پلتفرم های خرید درون برنامه ای را برای برنامه ها و خدمات شخص ثالث باز کند. شرکت هایی که قانون را رعایت نکنند تا 20 درصد از گردش مالی جهانی جریمه می شوند. اپل قبلاً از DMA به دلیل “ابزار کسل کننده” انتقاد کرده بود.

هدف DMA اجازه دادن به خدمات کوچکتر برای رقابت منصفانه تر با خدمات بزرگتر است. این بدان معناست که شرکت‌هایی با تعداد معینی کاربر که به عنوان ناظر تعیین شده‌اند، باید پلتفرم‌های خود را با پلتفرم‌های کوچک‌تر سازگار کنند. برای مثال، پلتفرم‌های بزرگی مانند فیس‌بوک یا iMessage باید باز شوند در حالی که چیزی مانند سیگنال می‌تواند از آن عبور کند.

شخصی آیفون 14 را با نمایشگر روشن در دست گرفته است.
جو مارینگ/روندهای دیجیتال

این قانون همچنین پلتفرم ها را ملزم می کند تا خریدهای درون برنامه ای را باز کنند. این امر بر گوگل یا مایکروسافت تأثیر نمی‌گذارد، که هر دو به فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث در Android و Windows اجازه می‌دهند. این امر راه را برای اپل هموار می کند تا از فروشگاه های برنامه شخص ثالث – حداقل در اروپا – پشتیبانی کند.

DMA چشم انداز دیجیتال را عمیقاً تغییر خواهد داد. با آن، اتحادیه اروپا رویکردی فعال برای تضمین بازارهای دیجیتال منصفانه، شفاف و رقابتی اتخاذ می کند. تعداد کمی از شرکت های بزرگ قدرت بازار قابل توجهی را در دست دارند. متولیانی که از موقعیت تثبیت شده در بازارهای دیجیتال برخوردار هستند باید نشان دهند که رقابت منصفانه دارند. ما از هر دروازه بان بالقوه، رقبای آنها یا سازمان های مصرف کننده دعوت می کنیم که بیایند و در مورد بهترین روش اجرای DMA با ما صحبت کنند.” این قانون در 2 می 2023 پس از یک مرحله اجرا شش ماهه لازم الاجرا خواهد شد.

مطلب پیشنهادی:  فروش روز جمهوری بزرگ آمازون در سال 2024 برای اعضای پرایم فعال می شود: بهترین تخفیف ها برای موبایل، لوازم الکترونیکی

اپل قبلاً علیه DMA صحبت کرده بود و در بیانیه‌ای گفت: «DMA همانطور که پیشنهاد می‌شود ابزاری بیش از حد صریح است. میزان آسیب را برابر می‌داند و سپس مجموعه‌ای جهانی از تعهدات نظارتی را تحمیل می‌کند، بدون اینکه به پلتفرم فرصت توضیح دهد و تنظیم‌کننده فرصتی برای ارزیابی اینکه آیا – به طور کلی – مزایای گسترده‌تری برای مصرف‌کنندگان یا کسب‌وکارها دارد یا خیر. “

DMA اتحادیه اروپا تنها قانونی نیست که اپل نگران آن است. قاب آیفون که قبلاً مجاز بود از USB-C به جای ترجیحات شرکت برای کابل لایتنینگ اختصاصی خود استفاده می کند. معاون بازاریابی اپل، گرگ جوسویاک، در یک کنفرانس گفت: «اگر دولت تا این حد تجویز نمی‌کرد، برای محیط زیست و مشتریان ما بهتر بود».

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا