موبایل

قانون چیپس برای تقویت تولید داخلی چیپ و رقابت با چین توسط سنای ایالات متحده تصویب شد

مجلس سنای ایالات متحده روز چهارشنبه قانون گسترده ای را برای یارانه دادن به صنعت نیمه هادی داخلی تصویب کرد، به این امید که شرکت ها در رقابت با چین و کاهش کمبودهای مداوم که همه چیز از ماشین، اسلحه، ماشین لباسشویی و بازی های ویدیویی را تحت تاثیر قرار داده است، تقویت شود.

مجلس نمایندگان قصد دارد روز پنجشنبه در مورد لایحه مورد انتظار پس از تصویب آن در سنا با رای 64 در مقابل 33 رأی مثبت، رأی گیری کند. اگر همانطور که انتظار می رود تصویب شود، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در اوایل هفته آینده آن را امضا کند.

قانون چیپس و علم حدود 52 میلیارد دلار (تقریباً 15949 کرور روپیه) یارانه دولتی به تولید نیمه هادی ایالات متحده و اعتبار مالیاتی سرمایه گذاری برای کارخانه های تولید تراشه ارائه می دهد که ارزش آن 24 میلیارد دلار (تقریباً 191393 کرور روپیه) تخمین زده می شود. ) .

این قانون همچنین به بیش از 170 میلیارد دلار (تقریبا 1355809 کرور روپیه) در طول پنج سال اجازه می دهد تا تحقیقات ایالات متحده را برای رقابت بهتر با چین تقویت کند. کنگره برای تأمین مالی این سرمایه‌گذاری‌ها همچنان باید قوانین تخصیصی جداگانه را تصویب کند.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، گفت: «این قانون مشاغل پردرآمد ایجاد می کند، زنجیره تامین را ساده می کند، به کاهش هزینه ها و حفاظت از منافع امنیت ملی آمریکا کمک می کند.

سناتور مارک وارنر گفت این لایحه کمک مالی به 10 تا 15 کارخانه جدید نیمه هادی خواهد کرد. وارنر گفت: “اگر ما این کار را انجام نمی دادیم، هرگز کارخانه نیمه هادی آمریکایی دیگری در این کشور ساخته نمی شد.”

مطلب پیشنهادی:  Realme 10 Pro Coca-Cola Edition با Snapdragon 695 5G SoC در هند عرضه شد: قیمت، مشخصات

برخی دیگر خاطرنشان کردند که چین علیه این لایحه لابی کرده است.

سناتور جان کورنین گفت: «این روز بدی برای رئیس جمهور شی و حزب کمونیست چین است. غول خفته آمریکا بالاخره با چالشی که جمهوری خلق چین با آن روبرو هستیم بیدار شد.

سفارت چین در واشنگتن گفت چین “قاطعانه” با این لایحه مخالف است، لایحه ای که می گوید “ریشه در ذهنیت جنگ سرد و بازی حاصل جمع صفر دارد و در تضاد با آرمان مشترک مردم از همه بخش ها در چین و ایالات متحده است. تقویت مبادلات و همکاری.

بیشتر بودجه برای کارخانه های جدید در نظر گرفته شده بود که ساخت آنها دو یا سه سال طول می کشد. بوئینگ گفت هنوز به دلیل کمبود تراشه مشکلاتی در زنجیره تامین دارد.

روز سه شنبه، جنرال موتورز اعلام کرد که بیش از 90000 وسیله نقلیه ناتمام دارد که اکثرا کامیون ها و شاسی بلندها هستند و منتظر تراشه ها و سایر قطعات هستند. هزاران نفر در جنوب شرقی میشیگان پارک شده اند.

قانونگذاران گفتند که آنها معمولاً از یارانه های بزرگ برای مشاغل خصوصی حمایت نمی کنند، اما خاطرنشان کردند که چین و اتحادیه اروپا مشوق هایی به ارزش میلیاردها دلار ارائه می دهند. آنها همچنین به خطراتی برای امنیت ملی اشاره کردند.

سناتور ماریا کانتول: «آنچه ما متوجه شدیم این است که یک مشکل واقعی در اینجا وجود دارد. زمانی که با چیزی که واقعاً تهدیدی برای رقابت ایالات متحده بود مواجه شدیم، پاسخ دادیم… افرادی بودند که علیه ما شرط بندی می کردند.»

ماه ها کار

مطلب پیشنهادی:  یک آیفون به تازگی در حراجی به مبلغی دیوانه کننده فروخته شده است

تصویب این لایحه پس از بیش از یک سال کار انجام می شود. نسخه گسترده تر این قانون در ژوئن 2021 با هیاهوی زیادی به تصویب سنا رسید، اما در مجلس متوقف شد. این امر قانونگذاران هر دو حزب را که رقابت با چین و مسائل زنجیره تامین جهانی را اولویت اصلی خود می دانند، ناامید کرده است.

بایدن و سایر حامیان این لایحه برای تشویق کنگره به اقدام، این موضوع را در چارچوب امنیت ملی مطرح کردند و گفتند که اطمینان از ساخت تراشه های حیاتی ایالات متحده برای طیف گسترده ای از کالاهای مصرفی و تجهیزات نظامی ضروری است.

سناتور مارک کلی گفت که اگر ایالات متحده دسترسی به تراشه های ساخت تایوان را از دست بدهد، می تواند تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را تا 10 درصد کاهش دهد و خودروسازی را فلج کند.

بایدن از مجلس نمایندگان خواست که به سرعت این لایحه را تصویب کند.

وی در بیانیه‌ای پس از آن گفت: «از آنجایی که آمریکایی‌ها نگران وضعیت اقتصاد و هزینه زندگی هستند، لایحه تراشه‌ها یک پاسخ است: تولید نیمه‌رساناها در آمریکا را تسریع می‌کند و قیمت همه چیز از خودرو گرفته تا ماشین ظرفشویی را کاهش می‌دهد». رای در سنا

منتقدانی مانند سناتور برنی سندرز – تنها نماینده دموکرات سنا که به این لایحه رای منفی داد – این اقدام را یک “چک سفید” برای سازندگان تراشه پر سود خواند.

قانونگذاران روی مقررات دیگری کار می کنند که می تواند آسیب پذیری های دیگر زنجیره تامین را برطرف کند.

© تامسون رویترز 2022


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا