تکنولوژی

قدرتمندترین طوفان خورشیدی که تاکنون به زمین برخورد کرده است. حقیقت پشت رویداد کارینگتون

رویداد Carrington بزرگترین طوفان خورشیدی بود که در تاریخ ثبت شده به زمین رسید. اما او چقدر قدرتمند بود؟ من میفهمم.

امسال به خصوص از نظر تأثیر طوفان های خورشیدی بد بود. پیش از این شاهد سقوط 40 ماهواره استارلینک ایلان ماسک بودیم که توسط اسپیس ایکس هدایت می شدند و به دلیل طوفان خورشیدی در حال حرکت سریع سوختند. پس از آن قطعی های متعدد رادیویی در آفریقا، خاورمیانه، آسیای جنوب شرقی و اروپا در طول سال ها به دلیل این اختلالات خورشیدی رخ داد. و اخیراً، یکی از این طوفان های خورشیدی حتی عملیات نجات در ایالات متحده را پس از طوفان ایان به تاخیر انداخت. اما هنوز هم باید خوش شانس باشیم که هیچ یک از این طوفان ها به اندازه رویداد کارینگتون بد نبودند. در ادامه بخوانید تا بدانید در سال 1859 چه اتفاقی افتاد.

قدرتمندترین طوفان خورشیدی ثبت شده در تاریخ

قوی‌ترین طوفان خورشیدی که تا به حال به زمین برخورد کرده، در 1 و 2 سپتامبر 1859 بوده است، زمانی که پیشرفت فناوری هنوز در مراحل اولیه خود بود. بزرگترین سیستم ارتباطی برای انسان ها تلگراف بود و تمام دنیا برای دریافت و ارسال سریع اطلاعات به آن متکی بودند. با این حال، هنگامی که طوفان وحشتناک خورشیدی به سیاره ما رسید، کل شبکه جهانی تلگراف از کار افتاد. به همین جا ختم نشد. اپراتورهای تلگراف گزارش دادند که هنگام لمس ابزارها شوک الکتریکی دریافت می کنند، کاغذ تلگراف خود به خود آتش می گیرد و برخی تجهیزات بدون اتصال به منبع برق شروع به کار می کنند! این رویداد اکنون به عنوان رویداد کارینگتون شناخته می شود و بدترین طوفان خورشیدی ثبت شده توسط بشر است که به زمین برخورد کرده است.

مطلب پیشنهادی:  دفاع سنگاپور در برابر بایننس پس از Fallout FTX

یک طوفان خورشیدی با همان شدتی که امروز به زمین برخورد می کند، صد برابر تخریبی را که در سال 1859 ایجاد شد، ایجاد می کند. این به این دلیل است که مردم این روزها بیشتر به ارتباطات بی سیم متکی هستند. همه چیز از طریق اینترنت، GPS و سیستم های ناوبری و شبکه های تلفن همراه متصل است. اگر حذف شوند، بیشتر سرویس‌ها، از جمله خدمات اضطراری، از بین می‌روند.

اگرچه رویداد کارینگتون بدترین طوفان خورشیدی است که به زمین برخورد کرده است، طوفان های خورشیدی بسیار بدتری نیز به زمین رسیده است. ما به سادگی فاقد شواهد ثبت شده در این مورد هستیم، زیرا قرن ها قبل از ریشه گرفتن تمدن مدرن رخ داده است. موارد بسیار بدتر از کارینگتون وجود داشته است. رویداد Miyake در حدود سال 774 پس از میلاد اتفاق افتاد. طوفان خورشیدی تقریباً 12 برابر قوی‌تر از رویداد Carrington به زمین برخورد کرد. اگرچه هیچ اطلاعات ثبت شده ای در مورد این طوفان خورشیدی وجود ندارد، اما پس از اینکه دانشمندان شواهدی از آن را در هسته های یخی قطب شمال یافتند، از آن مطلع شدیم. همچنین می توان فرض کرد که اگر طوفان خورشیدی با این شدت امروز به زمین بیفتد، آسیب قابل توجهی بیشتری ایجاد می کند و به شبکه برق آسیب می رساند و به اکثر دستگاه های الکترونیکی روی کره زمین آسیب می رساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا