تکنولوژی

قدرت بیشتر برای مصرف کنندگان؟ Bluesky از توییتر برای غیرمتمرکز کردن رسانه های اجتماعی با پروتکل AT استفاده می کند

از زمانی که توییتر توسط میلیاردر ایلان ماسک خریداری شد، پایگاه کاربران در این پلتفرم به شدت قطبی شده است. در حالی که نیمی از جمعیت توییتر با تحولات جدید موافق هستند، نیمی دیگر اصلاً خوشحال نیستند. مردم خواهان جایگزین بهتری بودند و به زودی تعدادی پلتفرم مشابه توییتر شروع به ظهور کردند. از Mastodon گرفته تا Substack Notes، همه آنها ادعا کردند که چیز متفاوتی را ارائه می دهند، اما هیچ کدام نتوانستند مانند Bluesky سر و صدایی ایجاد کنند. این پلتفرم توسط مدیرعامل سابق و یکی از بنیانگذاران توییتر، جک دورسی، مفهومی و طراحی شده است و بر اساس وعده ایجاد یک پلتفرم غیرمتمرکز با استفاده از پروتکل مبتکرانه انتقال اعتبار (AT Protocol) به عنوان پایه آن ساخته شده است.

و ترکیب یک پلت فرم غیرمتمرکز رسانه های اجتماعی و تایید یکی از بنیانگذاران توییتر توجه زیادی را به خود جلب کرده است. Bluesky در حال حاضر فقط دعوت است و حدود 50000 کاربر دارد. اما بر اساس گزارش ها، حدود 1 میلیون نفر از جمله چهره هایی مانند الکساندریا اوکاسیو-کورتز، نماینده ایالات متحده و کمدین دریل، به لیست انتظار پیوسته اند.

اما سوالی که باقی می ماند این است که این پلت فرم غیرمتمرکز دقیقا چیست و چگونه تجربه موجود در رسانه های اجتماعی را اصلاح می کند؟

Bluesky – نوآوری در مدل فعلی رسانه های اجتماعی

به طور خلاصه، تجربه امروز رسانه های اجتماعی تا حد زیادی در مورد تعامل است. به کاربران برچسب‌هایی مانند «پسندیدن»، «اشتراک‌گذاری»، «بازتوییت»، «رای مثبت»، «نظر» و غیره داده می‌شود تا مشخص شود که آیا محتوای خاصی را که در پلتفرم به اشتراک گذاشته شده است جالب می‌دانند یا خیر. پستی که تعداد زیادی لایک، اشتراک گذاری یا کامنت داشته باشد به طور کلی «ویروسی» در نظر گرفته می شود.

مطلب پیشنهادی:  Zipmex برای کاهش برخی برداشت های بیت کوین، اتر بعد از آلت کوین ها

اکنون، وقتی صحبت از جنبه توسعه‌دهنده می‌شود، این پست‌های ویروسی نشان می‌دهند که مردم به چه چیزی علاقه دارند. بنابراین بیشتر توصیه‌ها آن پست‌ها را در بالای فیدهای کاربران انتخاب می‌کنند و بیشتر کاربران ابتدا با آن پست‌ها تعامل دارند.

مشکل این است که ماهیت این پست‌ها اغلب تحریک‌آمیز، هیجان‌انگیز و شدیداً عقیده‌ای است، که اغلب می‌تواند فضایی سمی برای کاربران مخالف ایجاد کند. علاوه بر این، همچنین به این معنی است که ساختن چنین ویروسی با داشتن یک جامعه بزرگ برای پشتیبانی از چنین محتوایی می‌تواند یک برداشت مغرضانه از کل پایگاه کاربر ایجاد کند.

اینجاست که Bluesky التماس می‌کند که متفاوت باشد. جک دورسی برای اولین بار در سال 2019، زمانی که هنوز در توییتر بود، کار بر روی Bluesky را آغاز کرد، با هدف از بین بردن این نقص‌های مبتنی بر الگوریتم و ایجاد بستری که در آن ویروس‌پذیری برای شبیه‌سازی مکالمات و تعاملات مشابه زندگی واقعی پاداشی دریافت نمی‌کند.

راه حل او برای حل این مشکل پروتکل AT بود که به کاربران اجازه می داد یک پلتفرم غیرمتمرکز ایجاد کنند.

در مورد آن فکر کنید، شاید شما از گروه افرادی که در یک پلتفرم رسانه اجتماعی با آنها در ارتباط هستید خوشتان بیاید و دوست داشته باشید پست های آنها را ببینید، اما این پلتفرم دائماً محتوای دارای بار سیاسی را که برای شما اهمیتی ندارد، ارائه می دهد. پروتکل AT به شما این امکان را می‌دهد که از طریق یک دامنه باز به پست‌های گروه خود دسترسی داشته باشید و آن را به پلتفرم دیگری (که می‌توانید پس از ایجاد آن توسط شخص دیگری بسازید یا بپیوندید) با مجموعه‌ای از الگوریتم‌های متفاوت که مطابق با شما هستند، پورت کنید. استفاده از رسانه های اجتماعی

مطلب پیشنهادی:  پخش زنده بازی های مشترک المنافع 2022: فینال هاکی مردان هند و استرالیا را آنلاین تماشا کنید. من می دانم کی، کجا

در تئوری، هر کاربر پلتفرم می‌تواند نسخه متفاوتی از رسانه‌های اجتماعی را برای خود ایجاد کند که با اصول و عملکردهای خود هدایت می‌شود.

البته موانع قابل توجهی برای دستیابی به این امر وجود دارد و پذیرش چنین فناوری پیچیده ای از سوی مصرف کنندگان یک مسئله اساسی است. بنابراین باید دید پلتفرم دورسی چگونه این مشکل را حل می‌کند تا رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز را در دسترس توده‌ها قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا