تکنولوژی

لری الیسون، رئیس اوراکل، حتی اگر ببازد، می‌تواند برنده پرونده باشد

رئیس شرکت Oracle Corp. لری الیسون قرار است در یک دعوی شهادت دهد که در آن ضرر هنوز می تواند منجر به درآمدهای بادآورده برای شرکتی شود که او یکی از بنیانگذاران آن است و 40 درصد از سهام آن را در اختیار دارد.

رئیس شرکت Oracle Corp. لری الیسون قرار است در یک دعوی شهادت دهد که در آن ضرر هنوز می تواند منجر به درآمدهای بادآورده برای شرکتی شود که او یکی از بنیانگذاران آن است و 40 درصد از سهام آن را در اختیار دارد.

شکایت سرمایه گذار که توسط یک صندوق بازنشستگی در دادگاه دلاور تنظیم شده است، هشتمین مرد ثروتمند آمریکا و دیگران در اوراکل را متهم می کند که 3 میلیارد دلار به رقیب سازنده نرم افزار NetSuite Inc پرداخت کرده اند. در سال 2016، الیسون در زمان معامله 9.3 میلیارد دلاری، 47 درصد از NetSuite را در اختیار داشت و حدود 28 درصد از سهام اوراکل را در اختیار داشت.

سیستم بازنشستگی آتش نشانی St. لوئیس، سرمایه گذار اوراکل، در سال 2017 از الیسون و هیئت مدیره شرکت شکایت کرد تا خرید را به چالش بکشد. این شکایت که به عنوان شکایت مشتق شناخته می شود، از طرف این شرکت تنظیم شده است، بنابراین هر پولی که بازیابی می شود به اوراکل باز می گردد. این شرکت به ایمیل و تماس تلفنی برای اظهار نظر در مورد این پرونده پاسخ نداد.

پیروزی سهامداران می تواند مدیریت یا هیئت مدیره را تغییر دهد یا منجر به جایزه ای شود که ارزش شرکت را افزایش دهد. به گفته اریک تالی، استاد دانشکده حقوق کلمبیا، الیسون به‌عنوان یک سهامدار عمده، از افزایش ارزش شرکت سود می‌برد، اما این می‌تواند با هر مبلغی که مجبور به پرداخت شود جبران شود – اگرچه پرداخت‌ها اغلب توسط بیمه پوشش داده می‌شوند. که در زمینه حقوق شرکت ها و معاملات تخصص دارد.

مطلب پیشنهادی:  خبر خوب برای کاربران آیفون 11، آیفون 12 مینی! آپدیت بعدی iOS 16 یک باتری سنج به همراه خواهد داشت

محاکمه در دادگاه سلطنتی دلاور هفته گذشته آغاز شد و الیسون ممکن است – احتمالاً از طریق پیوند ویدیویی – در روز چهارشنبه ظاهر شود. حضور یک مدیر اجرایی با قد الیسون در غرفه در دعوای سهامداران کاملاً غیرعادی است، اما منحصر به فرد نیست. بنیانگذار شرکت تسلا ایلان ماسک – یکی از دوستان الیسون – سال گذشته دو روز را در دادگاهی در دلاور گذراند و برای دفاع از تصاحب SolarCity که سهامداران می‌گفتند او به نفع خودش بود، نه برای آنها، شهادت داد. ماسک برنده شد.

بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، اگرچه به اندازه ماسک در انظار عمومی نیست، اما ارزش الیسون 92.6 میلیارد دلار است. با افزایش سهام اوراکل، ثروت او از سال 2019 تقریباً دو برابر شده است. او همچنین از داشتن سهامی در تسلا که اکنون بیش از 12 میلیارد دلار ارزش دارد، سود برده است. الیسون در سال 2018 به هیئت مدیره تسلا پیوست.

بیشتر بخوانید: لری الیسون، ارباب لانای: بلومبرگ بیزینس ویک

این شکایت الیسون، مدیر عامل Oracle، Safra Katz و کارگردان Renee James را متهم به هماهنگی این ترکیب می کند، زمانی که فروش NetSuite به دلیل افزایش رقابت اوراکل کاهش یافته بود. به قیمت سهام NetSuite و سهام شخصی الیسون آسیب می رساند. این صندوق همچنین ادعا کرد که اکثریت مدیران اوراکل، سرمایه‌گذاران را در مورد نقش الیسون در خرید NetSuite گمراه کرده‌اند.

بر اساس پرونده های دادگاه، یکی از مدیران اوراکل ایده خرید NetSuite را در جلسه هیئت مدیره اوراکل در ژانویه 2016 در املاک الیسون در رانچو میراژ، کالیفرنیا مطرح کرد. صندوق بازنشستگی گفت، به دلیل سهمی که در هدف داشت، الیسون خود را از بحث درباره توافق احتمالی کنار گذاشت اما اتاق را ترک نکرد.

مطلب پیشنهادی:  ایلان ماسک هشدار می دهد که هوش مصنوعی می تواند ما را نابود کند

بر اساس این شکایت، مدیران Catz و NetSuite با قیمت 109 دلار به ازای هر سهم معامله کردند که نشان دهنده بیش از 42 درصد حق بیمه نسبت به قیمت هدف سهام است.

“بهترین معاملات”

الیسون و سایر متهمان مخالفت می‌کنند که شرکت کمیته هیئت مدیره ویژه‌ای را برای ارزیابی قرارداد NetSuite و رسیدگی به اتهامات درگیری ایجاد کرده است. این گروه 15 جلسه در مورد خرید برگزار کرد. بر اساس اسناد دادگاه، الیسون در هیچ یک از آنها شرکت نکرد.

کمیسیون، شرکت سرمایه گذاری Moelis & Co را برای بررسی قرارداد استخدام کرد و به این نتیجه رسید که ارزش آن “از نظر مالی برای شرکت منصفانه است.” «خرید NetSuite، Inc. توسط Oracle صرفاً یک تمرین معتبر قضاوت تجاری نبود. این یکی از بهترین معاملاتی بود که اوراکل تا به حال انجام داده است.

از زمان قرارداد NetSuite در سال 2016، اوراکل 22 شرکت دیگر را خریداری کرده است. اخیراً، 28.3 میلیارد دلار به ارائه‌دهنده سوابق سلامتی Cerner Corp پرداخت کرد تا بتواند وارد صنعت مراقبت‌های بهداشتی شود که در پذیرش فناوری پایگاه داده ابری نسبتاً کند بوده است.

دفاع همچنین اتهامات صندوق مبنی بر اینکه الیسون از کاتز و جیمز به عنوان مهره های خود برای سازماندهی این معامله استفاده کرده است را کم اهمیت جلوه داد، به گونه ای که به نفع میلیاردر و خانواده اش باشد. به گفته بریف، «بی‌معنی است که الیسون سرمایه‌گذاری بسیار بزرگ‌تر خود را در اوراکل – و شهرت/میراثش – با وارد کردن اوراکل به معامله‌ای بحث‌برانگیز و کاهش‌دهنده ارزش فقط برای صرفه‌جویی در سرمایه‌گذاری بسیار کوچک‌تر خود در NetSuite به خطر بیاندازد».

مطلب پیشنهادی:  خورشید گرفتگی کامل 2024: از تاریخ، مکان تا اهمیت، همه چیز را در مورد خورشید گرفتگی 8 آوریل بیاموزید

برای طرح ادعای خود بر اساس قانون دلاور، صندوق باید به قاضی ثابت کند که خرید اوراکل از NetSuite “کاملاً منصفانه” نبوده و الیسون، کاتز و جیمز با پرداخت بیش از حد به سازنده نرم افزار، تعهدات قانونی خود را در قبال سهامداران زیر پا گذاشته اند.

قاضی سام گلاسکاک سوم در حال رسیدگی به این پرونده در جورج تاون، دلاور است.

پرونده در دادگاه مشتقات شرکت Re Oracle، 0337-2017، دادگاه سلطنتی دلاور (ویلمینگتون) است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا