تکنولوژی

مارپیچ آسمانی جذاب توسط موشک اسپیس ایکس!

عاشقان شفق قطبی شگفتی آمیخته با رگه های سبز نور در سراسر آسمان آلاسکا داشتند: یک مارپیچ کهکشانی مانند بچه آبی درخشان در عرض چند دقیقه در میان شفق ظاهر شد.

علت اوایل صبح شنبه کمی پیش پا افتاده تر از تهاجم بیگانگان یا ظاهر شدن دریچه ای به دوردست های کیهان بود. این فقط سوخت اضافی بود که از یک موشک اسپیس ایکس که حدود سه ساعت قبل از آن از کالیفرنیا پرتاب شد، پرتاب شد.

دان همپتون، فیزیکدان فضایی، دانشمند پژوهشی در موسسه ژئوفیزیک دانشگاه آلاسکا فیربنکس، گفت: گاهی موشک ها سوختی دارند که باید پرتاب شود.

او گفت: “وقتی آنها این کار را در ارتفاع بالا انجام می دهند، آن سوخت به یخ تبدیل می شود.” و اگر زمانی که در تاریکی زمین هستید در زیر نور خورشید باشد، می توانید آن را به صورت نوعی ابر بزرگ ببینید و گاهی اوقات در حال چرخش است.

در حالی که این یک منظره معمولی نیست، همپتون گفت که او تقریباً سه بار موارد مشابه را دیده است.

ظاهر گرداب به موقع توسط دوربین تمام آسمان موسسه ژئوفیزیک ثبت شد و به طور گسترده به اشتراک گذاشته شد. همپتون گفت: «با این ریمل طوفانی اینترنتی ایجاد کرد.

عکاسان شرکت کننده در نمایش شفق شمالی نیز عکس های خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند.

تاد سالات، عکاس حرفه ای، که به خاطر تصاویر خیره کننده شفق های قطبی شهرت دارد، در ایمیلی به آسوشیتدپرس گفت: «همه اینها هنگام عبور از آلاسکا در طی یک نمایش زیبای شفق قطبی اتفاق افتاد که بسیاری از تماشاگران شب را از جمله خود من شگفت زده کرد.

مطلب پیشنهادی:  درخواست بایدن برای بودجه ناسا به برنامه بازگرداندن آرتمیس به ماه کمک می کند.

او گفت: باور کنید ابتدا کاملا گیج شدم. اکنون می‌دانم که می‌توان آن را با علم موشکی توضیح داد، اما در طول این تجربه و بلافاصله پس از آن، کاملاً از حس مرموز ناشناخته لذت بردم.

این موشک جمعه شب با حدود 25 ماهواره به عنوان محموله از پایگاه نیروی فضایی واندنبرگ در کالیفرنیا بلند شد.

زمان پرتاب سوخت و این واقعیت که پرتاب قطبی بود، مارپیچ آبی را در بیشتر آلاسکا قابل مشاهده کرد. سالات خاطرنشان کرد: “و ما این چیز مارپیچی به نظر واقعا جالب را داریم.”

در ژانویه، یک مارپیچ دیگر، این بار بر فراز جزیره بزرگ هاوایی، مشاهده شد. دوربینی در بالای Mauna Kea، خارج از رصدخانه ملی نجوم تلسکوپ سوبارو ژاپن، مارپیچی را در حال چرخش در سراسر آسمان شب ثبت کرد.

محققان می گویند که این از پرتاب یک ماهواره نظامی GPS است که پیش از این با موشک اسپیس ایکس در فلوریدا به پرواز درآمد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا