تکنولوژی

مارک بنیوف، مدیرعامل Salesforce، پیش‌بینی‌های خود را در مورد هوش مصنوعی و آینده کار به اشتراک می‌گذارد

بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Salesforce، مارک بنیوف، تقریباً در ربع قرنی که شرکتی را اداره می‌کرد که مفهوم فروش نرم‌افزار به عنوان اشتراک آنلاین را آغاز کرد، به نوعی در حال محو شدن تبدیل شد. در حالی که بنیوف در راس Salesforce باقی مانده است، سایر بنیانگذاران/مدیرعاملان میلیاردر مانند جف بزوس آمازون، لری پیج گوگل و رید هستینگز نتفلیکس از شرکت های پیشگامانه متولد شده در دهه 1990 بازنشسته شده اند.

بنیوف، 58 ساله، هنوز آماده ترک Salesforce نیست، حتی اگر ثروتی 8 میلیارد دلاری به دست آورد و به تازگی دوره چالش برانگیزی را پشت سر گذاشته است که ممکن است بسیاری از مدیران عامل را به سمت خروج از کشور هدایت کند. در ماه ژانویه، بنیوف پس از نظارت بر توسعه ناشی از بیماری همه گیر که شامل خرید ابزار محبوب محل کار Slack به قیمت نزدیک به 28 میلیارد دلار و سپس مواجهه با واکنش منفی سرمایه گذاران بود، تصمیم گرفت 8000 کارمند Salesforce را اخراج کند. این سهم در سال جاری به لطف رشد مجدد درآمد، بیشتر ضررهای خود را جبران کرده است.

آسوشیتدپرس اخیراً با بنیوف مصاحبه ای داشت که برای وضوح کمی ویرایش شده است.

س: وقتی بیماری همه گیر در آینه دید عقب محو می شود، منظره به نظر شما چگونه است؟

پاسخ: وقتی به سال 2019 نگاه می‌کنم، واقعاً سه موج عظیم فناوری را پشت سر گذاشته‌ایم: رایانش ابری، موبایل و اجتماعی. و اکنون وارد چهارمین موج می شویم که احتمالاً مهم ترین موج در هوش مصنوعی (هوش مصنوعی) است که نه تنها مهم ترین فناوری در زندگی ما، بلکه احتمالاً مهم ترین در هر زندگی است. این دنیای جدیدی از فناوری خواهد بود که به اندازه همه دنیاهای دیگر در کنار هم هیجان انگیز است.

مطلب پیشنهادی:  پروفسور وارتون استدلال می کند که هوش مصنوعی را از سایه ها آزاد کنید

س: آیا این در مقیاس ساخت بمب های هسته ای در جنگ جهانی دوم است؟

پاسخ: فناوری هرگز خوب یا بد نیست، مهم این است که با آن چه کنیم. هیچ‌کس نمی‌خواهد لحظه‌ای در هیروشیما داشته باشد تا بفهمد هوش مصنوعی چقدر خطرناک است. ما می خواهیم بتوانیم به نحوی پیامدهای عظیم فناوری که با آن کار می کنیم را درک کنیم. و این مستلزم یک رویکرد چند ذی نفع – شرکت‌ها، دولت‌ها، سازمان‌های غیردولتی و دیگران است تا دستورالعمل‌های این فناوری را کنار هم بگذارند.

س: آیا از زمان راه‌اندازی ربات ChatGPT در اواخر سال گذشته، از سرعت پیشرفت کارها متعجب یا نگران شده‌اید؟

پاسخ: ما در حال حرکت از فاز تولیدی ChatGPT، که فاز اول است، به مرحله ای می رویم که در شرف دیدن عواملی هستیم که کاملاً زنده و آگاه هستند و قادر به انجام چنین اقدامات گسترده ای هستند. به آنها عوامل چندوجهی می گویند، یعنی. آنها می توانند از متن به گفتار به ویدیو بروند. و سپس به سمت چیزی می رویم که شاید چند حسی تر باشد، جایی که این عوامل از ما بیشتر آگاه خواهند شد و ما بیشتر از آنها آگاه خواهیم شد.

هیچ یک از ما واقعاً برای این کار آماده نیستیم زیرا هیچ یک از ما قبلاً این تجربه را نداشته ایم. ما در آستانه یک تغییر چشمگیر در روش کار با رایانه هستیم. ما دوشادوش آنها کار خواهیم کرد. و در بسیاری از موارد آنها کاری را که ما انجام می دهیم تقویت یا گسترش می دهند. آنها بدون اطلاع ما اقدام خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی:  فرود تاریخی ماه امروز؛ نحوه تماشای زنده ماموریت Hakuto-R را بیاموزید

س: Salesforce یکی از بسیاری از شرکت های فناوری است که اکنون به کارمندان اجازه می دهد حداقل چند روز در هفته از راه دور کار کنند. چگونه همه گیری ماهیت کار را تغییر داده است؟

پاسخ: همه ما از فناوری برای یافتن آزادی بیشتر در زندگی خود استفاده می کنیم. اوضاع به حالت عادی بازگشته است، اما مردم کمتر و کمتر به مطب می روند. و این تغییر نخواهد کرد. ما هرگز به حالت قبل بر نمی گردیم.

س: صنعت فناوری در طول همه‌گیری به سرعت رشد کرد و سپس ناگهان با موجی از اخراج‌ها، از جمله Salesforce، مسیر خود را تغییر داد. چی شد؟

پاسخ: شرکت ها از جمله شرکت ما بیش از حد خوش بین بودند. و متأسفانه مجبور شدیم تنظیماتی را انجام دهیم که برخی از آنها را نمی خواستیم انجام دهیم. من فکر می کنم همه در طول همه گیری مسحور شده بودند که آینده اینگونه خواهد بود. و وقتی همه‌گیری به پایان رسید، یک بازگشت فوری رخ داد.

س: آیا به این فکر کرده اید که چه مدت دیگر می خواهید مدیر عامل Salesforce بمانید؟

پاسخ: من هر روز به حرفه خود فکر می کنم، اما هرگز در مورد آینده صنعت و پتانسیل کمک به همه مشتریانمان هیجان زده نشده ام. این انقلاب فناوری که در زمینه هوش مصنوعی اتفاق می افتد و اهمیت اعتماد به هوش مصنوعی یک فراخوان واقعی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا