تکنولوژی

ماموریت آرتمیس ناسا به ماه هدر دادن عظیم پول بود

ماموریت «آرتمیس» ناسا به ماه سال‌ها از برنامه زمان‌بندی عقب افتاده و میلیاردها دلار بیش از بودجه دارد. در همین حال، شرکت‌های خصوصی بیش از یک دهه است که مرزهای سفر فضایی را جابجا کرده‌اند.

برای دومین بار در یک هفته، ناسا پرتاب سیستم پرتاب فضایی را که برای بازگرداندن آمریکایی ها به ماه طراحی شده بود، لغو کرد. این موشک که در ابتدا در سال 2010 طراحی شد و در ابتدا برای اولین پرواز آزمایشی خود در سال 2017 برنامه ریزی شده بود، اکنون قرار است زودتر از اواخر سپتامبر و احتمالاً خیلی دیرتر از زمین بلند شود. ناسا به نوبه خود امیدوار است آمریکایی ها یک دهه شکست پرهزینه را نادیده بگیرند و برای بهترین ها دعا کنند.

آنها نباید. مسیر SLS به سکوی پرتاب هرگز نباید اتفاق می افتاد. این پروژه که به عنوان ابزاری برای حفظ اشتغال فضایی ایالات متحده و تا حدی بر اساس طرح‌های قدیمی‌تر و قطعات موشکی استوار بود، بودجه و انرژی را تخلیه کرد.

برخی از حامیان استدلال می کنند که پرتاب SLS آغاز یک “رنسانس” برای برنامه فضایی ایالات متحده است. این اولین ماموریت ماموریت ماه آرتمیس ناسا است که برای فرود آمریکایی ها روی ماه در اواسط دهه و در نهایت منجر به یک پایگاه دائمی در ماه طراحی شده است. همه اینها به یک SLS کارآمد و موفق نیاز دارد و این ماموریت – Artemis I – توانایی های آن را آزمایش می کند و Orion را، وسیله نقلیه ای که در نهایت فضانوردان را حمل می کند، به سفری به دور ماه می فرستد. پیشگامانه به نظر می رسد، اما واقعیت این است که شرکت های فضایی خصوصی برای بیش از یک دهه تلاش کرده اند در حالی که SLS به دلیل تأخیرها و بودجه های کلان متوقف شده است.

آخرین انسانی که از سطح ماه بازدید کرد از طریق ماموریت آپولو 17 در سال 1972 وارد شد. کنگره سه ماموریت دیگر را به دلیل هزینه، ایمنی و کاهش منافع عمومی و سیاسی لغو کرد. در عوض، ناسا در حال پیگیری شاتل فضایی، ایستگاه فضایی بین المللی و یک برنامه غنی رباتیک برای کشف زمین و فراتر از آن است.

مطلب پیشنهادی:  مایکروسافت موتور Bing، مرورگر Edge جدید مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی کرد

سپس، در دهه 2000، دولت جورج دبلیو بوش سرمایه گذاری در Constellation را انتخاب کرد، برنامه ای بسیار گران قیمت که برای منجر به حضور دائمی انسان در ماه طراحی شده بود. اما هزینه‌ها به سرعت از کنترل خارج شد و ناسا و حامیان کنگره آن به نظر نمی‌رسیدند و علاقه‌ای به کنترل آن نداشتند.

به عنوان مثال، به عنوان یک اقدام صرفه جویی در هزینه، وسیله نقلیه پرتاب خدمه Constellation – Ares I – به شدت از سیستم ها و اجزای موجود و اثبات شده شاتل فضایی، از جمله تقویت کننده های موشک جامد استفاده می کند. اما صرفه جویی در هزینه هرگز محقق نشد. در سال 2009، ناسا برآورد کرد که Ares I برای توسعه آن 24.5 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. در همین حال، در کالیفرنیا، یک استارت‌آپ ناقص به نام SpaceX در حال تکمیل توسعه موشک فالکون ۹ و فضاپیمای Crew Dragon است. ناسا 396 میلیون دلار در این کشتی‌های جدید سرمایه‌گذاری کرد و هر دو اکنون در حال انجام ماموریت‌ها برای آژانس فضایی هستند.

در سال 2010، پرزیدنت باراک اوباما برنامه ماه صورت فلکی (از جمله Ares I) را با این استدلال که “ما قبلا آنجا بوده ایم” لغو کرد. برنامه بازدید از یک سیارک و سپس رفتن به مریخ بود. کنگره با لغو مشاغل حمایت شده توسط Constellation مخالفت کرد. بنابراین، او ماده‌ای را به مجوز ناسا در سال 2010 اضافه کرد که آژانس را ملزم می‌کرد تا قراردادهای موجود برای Constellation و شاتل فضایی را به قراردادهایی برای ساخت SLS و خودروی خدمه Orion که امروز بر روی آن سوار می‌شود، «بسط و اصلاح کند». هدف حفظ نیروی کار به هزاران نفر همراه با مهارت ها و توانایی های آنها بود.

مطلب پیشنهادی:  برخورد کیهانی! سیارک 2020 FQ، به اندازه یک اتوبوس، امروز به زمین نزدیک خواهد شد

اما در اوایل، ناسا به صراحت اعلام کرد که SLS تنها هر دو تا چهار سال یکبار پرواز می‌کند و این سوال را مطرح کرد که آیا مهندسان واقعاً می‌توانند مراقب باشند و ماموریت‌هایی با چنین فرکانس پرتاب پایینی را ایمن کنند. در دهه 2000، شاتل فضایی سه بار در سال (و هفت بار در دهه 1990) پرتاب شد. در مقابل، SLS – اگر در اولین ماموریت خود موفق شود – تا سال 2024 که Artemis II را به فضا پرتاب کند، دوباره پرواز نخواهد کرد. SpaceX تقریبا هر هفته در سال 2022 کشتی می فرستد. RocketLab USA Inc. امسال شش بار شروع شده است. چه کسی واقعاً مهارت های هوافضای ایالات متحده را در حین پیشرفت مهندسی هوافضا تیز نگه می دارد؟

کارکنان تنها پیوندهای SLS با گذشته ناسا نبودند. مهندسان SLS به جای توسعه یک موتور جدید برای موشک عظیم جدید، موتور RS-25 را که نیروی شاتل فضایی را تامین می‌کرد، به کار گرفتند. چهار پرتاب اول از موتورهای شاتل اصلاح شده و اضافی استفاده کردند که ناسا در انبار قرار داده بود.

پرتاب های آینده از RS-25 های جدید ساخته شده توسط Rocket Aerojet Rocketdyne با هزینه حدود 3.5 میلیارد دلار برای 24 موتور یکبار مصرف یا حدود 145 میلیون دلار به ازای هر موتور در زمانی که موشک ها و موتورهای قابل استفاده مجدد در بخش فضای خصوصی رواج دارند، استفاده خواهند کرد. صرفه جویی در هزینه های وعده داده شده هنوز محقق نشده است: حسابرسان خود ناسا اخیراً تخمین زده اند که پرتاب یک موشک 4.1 میلیارد دلار هزینه دارد – هشت برابر بیشتر از برآورد آژانس در سال 2013.

مطلب پیشنهادی:  اپل قصد دارد از آخرین فناوری تراشه TSMC تایوان در آیفون 15 استفاده کند؟

در همین حال، کل هزینه ها به 23 میلیارد دلار رسید. این با آنچه که ناسا به کنگره وعده داده بود، فاصله زیادی دارد و کنگره در زمان طراحی این برنامه به مردم آمریکا وعده داد. سناتور بیل نلسون از فلوریدا در سال 2010، زمانی که حامی اصلی این برنامه بود، گفت: “اگر نمی توانیم یک موشک 11.5 میلیارد دلاری بسازیم، باید مغازه را ببندیم.” او این روزها به عنوان مدیر ناسا فعالیت می کند.

می توان آن را بهتر انجام داد. به عنوان مثال، موتورهای کاملاً قابل استفاده که فالکون 9 اسپیس ایکس را تامین می کنند حدود 1 میلیون دلار قیمت دارند. در سال 2019، ایلان ماسک، رئیس و مدیر عامل اسپیس ایکس در توییتی نوشت که امیدوار است موتور رپتور این شرکت، که به موشک استارشیپ در حال توسعه نیرو می‌دهد، در نهایت 250 هزار دلار هزینه داشته باشد. حتی اگر این بسیار خوش بینانه باشد (همانطور که ماسک تمایل دارد)، شایان ذکر است که توسعه دهندگان RS-25 هرگز قول کاهش هزینه ها را به این امتیازات ندادند، و کنگره نیز مشوقی برای انجام این کار به آنها نداد.

در واقع، به نظر می رسد که موفقیت های صنعت فضای خصوصی کنگره را بر آن داشته تا در SLS مداخله کند. هر سال بین سال‌های 2012 تا 2022، علی‌رغم زمان‌بندی و بودجه‌های متورم، بیش از آنچه ناسا درخواست می‌کرد، به SLS پول پرداخت می‌کرد.

به نظر می رسد که کنگره از شکست گذشته که SLS است چیزی یاد نگرفته است و تا سال های آینده همچنان به سرمایه گذاری در آن ادامه خواهد داد. راه‌اندازی‌های پاک این هفته جدیدترین یادآوری آن میراث جاری، متأسفیم.

آدام مینتر ستون نویس Bloomberg Opinion است که آسیا، فناوری و محیط زیست را پوشش می دهد. او نویسنده اخیراً کتاب «دست دوم: سفرهایی در فروش گاراژ جهانی جدید» است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا