تکنولوژی

ماموریت به زهره: توقف در بیش از 250000 کیلومتر، آیا برای فضاپیما ایمن خواهد بود؟

قبل از مأموریت‌هایی که شامل مطالعه جو زهره می‌شود، چالش بزرگ کاهش سرعت فضاپیما در ارتفاع 250000 کیلومتری از سطح است.

زهره قرن هاست که یک راز بوده است، و اگرچه روس ها کاوشگر زهره را پرتاب کردند، اطلاعات زیادی در مورد این سیاره در دست نیست. بنابراین، در حالی که تمایل به استقرار در مریخ است، دانشمندان می خواهند زهره و جو آن را مطالعه کنند. آژانس فضایی اروپا (ESA) قصد دارد یک فضاپیما برای کاوش جو زهره بفرستد و بینش ارزشمندی از فاجعه آب و هوایی به ما بدهد.

در حالی که مطالعه اتمسفر زهره آسان به نظر می رسد، مشکل بقای فضاپیما در شرایط سختی که این سیاره ارائه می دهد وجود دارد. ماموریت EnVision ESA با وضعیت دشواری روبرو شده است – کاهش سرعت فقط 2,50,000 کیلومتر از سطح زهره. دانشمندان می گویند که توقف هوا فضاپیما در این فاصله می تواند برای فضاپیما دشوار باشد. به هر حال، جو ناهید در مقایسه با زمین غلیظ، گرم و متراکم است.

ماموریت به زهره دشوار خواهد بود

با توجه به اینکه بیشتر سیارات دارای گازهای گرمی هستند که آنها را پوشانده است، پرتاب یک فضاپیما فرآیند دشواری است. فضاپیماهایی که به دور زمین می چرخند باید برای ورود مجدد قوی شوند، زیرا بدون محافظ مناسب به سادگی در جو می سوزند. جو زهره در مقایسه خشن تر است و برای زنده ماندن یک فضاپیما مستلزم نوآوری های زیادی است. در مورد ماموریت EnVision، فرآیند توقف هوایی شامل تنظیم مدار در چندین گذر از جو سیاره در یک دوره دو ساله خواهد بود.

مطلب پیشنهادی:  پس از اخراج ماسک حدود 500 شغل در تیم سوپرچارجر، سهام تسلا سقوط کرد

این فضاپیما نقشه برداری نوری، طیفی و راداری زهره را انجام خواهد داد. به مدار زهره در ارتفاع بسیار بالای 250000 کیلومتری تزریق خواهد شد. به مرور زمان به مدار قطبی با ارتفاع 500 کیلومتر فرود خواهد آمد.

“EnVision، همانطور که در حال حاضر تصور می شود، بدون این مرحله تعلیق بادی طولانی نمی تواند انجام شود. با پرواز آریان 62، ما نمی توانیم تمام سوخت اضافی مورد نیاز برای پایین آوردن مدار خود را بپردازیم. درعوض، ما با گذرهای مکرر از جو فوقانی زهره، سرعت خود را کاهش خواهیم داد و تا 130 کیلومتر از سطح خواهیم رسید.”

توماس می‌افزاید: «ما همچنین به خورشید بسیار نزدیک‌تر خواهیم بود و تقریباً دو برابر شدت خورشیدی زمین را تجربه خواهیم کرد، با ابرهای سفید متراکم جو که مقدار زیادی نور خورشید را مستقیماً به فضا منعکس می‌کنند، که علاوه بر این باید در نظر گرفته شود. . اکسیژن اتمی بسیار فرسایشی در جو زهره همچنین می تواند به سپرهای حرارتی اطراف فضاپیما آسیب برساند.

بنابراین، فضاپیما باید از مواد بادوام ساخته شود که بتواند در برابر جو خشن زهره مقاومت کند. کاوشگر زهره 7 که بر روی زهره فرود آمد، به سختی چند دقیقه قبل از مرگ دوام آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا