کامپیوتر

مایکروسافت توضیح می دهد که چرا Quick Resume هنوز برای رایانه شخصی نیامده است

هنگامی که مایکروسافت ویندوز 11 را معرفی کرد، این نسخه را به عنوان سیستم عامل نهایی بازی معرفی کرد و دارای برخی ویژگی‌ها برای پشتیبان‌گیری از این ادعا بود. از زمان عرضه، مایکروسافت در تلاش بوده است تا ویژگی‌هایی مانند Auto HDR و DirectStorage را که در کنسول‌های ایکس‌باکس عرضه شد، به اکوسیستم ویندوز بیاورد.

اما یک ویژگی مهم هنوز وجود ندارد: رزومه سریع.

Quick Resume یکی از ویژگی های Xbox است که به شما امکان می دهد همزمان سه بازی (یا در برخی موارد بیشتر) را متوقف کنید و در عرض چند ثانیه بین آنها جابجا شوید. به اندازه کافی ساده به نظر می رسد – فقط یک حالت ذخیره ایجاد کنید، درست است؟ اما رزومه سریع چیزهای بیشتری دارد. با توجه به تلاش مایکروسافت برای آوردن سایر ویژگی های ایکس باکس به جدیدترین سیستم عامل خود، انتظار داشتن ویژگی PC طبیعی است. این امکان وجود دارد، اما مایکروسافت به دور از تغییر سوئیچ برای کارکرد این ویژگی است.

بیشتر از توقف

سیستم XI/O سری Xbox.
مایکروسافت

هنگامی که در ابتدا شروع به تحقیق در مورد این قطعه کردم، یک راه حل آسان برای رزومه سریع در رایانه شخصی پیدا کردم. پس از اتمام کار با یک بازی، Resource Monitor را در ویندوز باز کنید، روند بازی را متوقف کنید و پس از پایان کار آن را از سر بگیرید. تاثیر کمتری بر عملکرد دارد و با اکثر بازی ها کار می کند. اما جیسون رونالد، که توسعه سخت‌افزار Xbox Series X/S را رهبری می‌کند، گفت که Quick Resume به این سادگی نیست.

رونالد به من گفت: «برای ارائه برخی زمینه‌ها، احتمالاً دو تا دو سال و نیم زمان برای توسعه ما طول کشید تا بتوانیم رزومه سریع را به همان اندازه که هست بسازیم،» و همچنین به کاری که تیم در زمینه انتشار ویژگی انجام داد اشاره کرد. دلیل – رزومه سریع اینطور نیست فقط یک فرآیند را متوقف کنید تا بعداً به آن دسترسی پیدا کنید.

رونالد توضیح داد که Xbox Series X/S سه سیستم عامل را به طور همزمان اجرا می کند: بالاترین برای رابط کاربری و منو، وسط برای خود بازی و پایین ترین برای دسترسی مستقیم به سخت افزار. این تعامل بین دو مورد پایین است که رزومه سریع را فعال می کند. رونالد گفت شما می توانید آنها را به عنوان ماشین های مجازی در نظر بگیرید. سطح متوسطی که بازی در آن قرار دارد در حالت خواب زمستانی قرار می گیرد که وضعیت کامل دستگاه را ضبط می کند و این به طور مستقیم از طریق سیستم عامل پایین ترین سطح روی SSD نوشته می شود.

مطلب پیشنهادی:  خریداران والمارت از این لپ تاپ 169 دلاری اچ پی سیر نمی شوند

این سیستم تا توقف یک فرآیند فاصله زیادی دارد و به همین دلیل است که می توانید پس از خاموش کردن Xbox Series X، به روز رسانی آن یا ترک آن برای هفته ها، با رزومه سریع به بازی ها بازگردید. برای دریافت چیزی مانند Quick Resume در رایانه شخصی، باید بازی های خود را از طریق یک ماشین مجازی اجرا کنید، وضعیت آن را در هارد دیسک ذخیره کنید، و امیدوار باشید که پس از بازگشت هیچ مشکلی پیش نیاید.

انجام این کار برای رایانه شخصی بی سابقه نیست. شما می توانید وضعیت یک ماشین مجازی را در هارد دیسک خود ذخیره کنید، درست مانند Quick Resume، و اکثریت قریب به اتفاق شبیه سازهای رایانه شخصی از حالت های ذخیره پشتیبانی می کنند که دقیقاً همین کار را انجام می دهند. متغیرها تفاوت را ایجاد می کنند. حالت ذخیره برای شبیه ساز PS2 با توجه به تعداد محدود متغیرهای بازی نسبتاً آسان است، اما رویکرد هر چیزی در رایانه شخصی همان سیستم را بسیار پیچیده تر می کند.

رایانه شخصی غرب وحشی و وحشی است

خنک کننده آب سفارشی در رایانه بازی.
جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

بزرگترین مانع برای رزومه سریع در رایانه شخصی، طیف گسترده ای از سخت افزارهای موجود است – و من گمان می کنم که بیشتر علاقه مندان از قبل از این موضوع آگاه هستند. با این حال، رونالد همچنین به تنوع نرم افزارهای کامپیوتری که باعث ایجاد برخی موانع بزرگ می شود اشاره کرد.

رونالد گفت: “شما همچنین محیط نرم افزاری پیچیده تری دارید.” «بسیاری از گیمرهای رایانه شخصی ریگ های خود را سفارشی می کنند، شما درایورهای سفارشی منحصر به فرد برای کارت های گرافیک مختلف دارید، علاوه بر همه اینها، مدهایی دارید. کامپیوتر قطعاً بسیار پیچیده‌تر است.»

مطلب پیشنهادی:  iMac 27 inch 2022: چرا ممکن است بالاخره نمرده باشد

سوال من در مورد ویترین بود. Xbox Game Pass برای رایانه شخصی عالی است، اما Steam و فروشگاه Epic Games جایی هستند که اکثر عناوین در آن زندگی می کنند. رونالد به طور خاص نگفت که سایر ویترین ها روی رایانه شخصی کار نمی کنند – با توجه به کار کافی و روابط مایکروسافت با Valve و Epic، هر چیزی ممکن است – اما او گفت که این یک لایه دیگر از پیچیدگی را اضافه می کند.

یک عامل کمک کننده، بسته بندی بازی است، یا اینکه چگونه همه دارایی های پایان بازی با هم برای تحویل فروشگاه دیجیتال گروه بندی می شوند. در حالی که رایانه شخصی شباهت‌های بسته‌بندی مشترک را به نمایش می‌گذارد – برای مثال، برنامه Steam و Xbox به طور خودکار چارچوب‌های وابسته را به عنوان بخشی از فرآیند نصب نصب می‌کنند، تفاوت‌های زیادی نیز وجود دارد.

لوگوی استیم در رایانه شخصی.

کدام قسمت از بازی ابتدا نصب می شود؟ به روز رسانی چگونه ارائه می شود؟ چه مجموعه ای از فایل ها DRM رمزگذاری شده اند و در کجا قرار دارند؟ پاسخ به هیچ یک از این سؤالات برای یک اکوسیستم بسته مانند کنسول Xbox دشوار نیست، اما آنها در بالای موانع موجود در ده ها ویترین فروشگاه و لانچرهای موجود در رایانه شخصی قرار دارند.

و در نهایت، اگر به درستی فکر نشده باشد، نقطه رزومه سریع روی رایانه شخصی را از بین می‌برد: «ما نمی‌خواهیم در موقعیتی قرار بگیریم که در این بازی کار کند اما در آن بازی نه، یا در این ویترین در مقابل آن کار کند. ویترین . آنچه ما می‌خواهیم ارائه کنیم، ثابت‌ترین تجربه ممکن است.»

DirectStorage آغاز است، نه پایان

SSD گیمینگ WD Black SN770 در رایانه نصب شده است.

بیشتر بحث‌ها در مورد رزومه‌های سریع رایانه‌های شخصی از جانب مایکروسافت بود که DirectStorage را به رایانه شخصی آورد، API ذخیره‌سازی پشت زمان‌های راه‌اندازی سریع Xbox. DirectStorage و Quick Resume ارتباط نزدیکی با هم دارند. در واقع آنقدر نزدیک است که مقداری DirectStorage یکپارچه روی رایانه شخصی با رزومه سریع نیز وارد می شود.

مطلب پیشنهادی:  چرا Vision Pro در جایی موفق شد که Apple Car شکست خورد؟

رونالد به سرعت این فرض را رد کرد: “سرعت رزومه خود قطعاً بسیار پیچیده تر از DirectStorage API است.”

DirectStorage پایه ای است که می تواند راه را برای بازیابی سریع رایانه شخصی هموار کند، اما ذاتاً این ویژگی را فعال نمی کند. برای فعال کردن حتی Quick Resume، اساساً به یک آینه معماری Velocity Xbox نیاز دارید که ترکیبی از یک SSD سریع PCIe، DirectStorage API، بلوک‌های فشرده‌سازی سخت‌افزار و جریان بازخورد نمونه‌گیر است. و این خط شروع توسعه ویژگی مانند DirectStorage است.

پیچیدگی ها در کنسول وجود دارد و محیط PC فقط آنها را چند برابر می کند.

رونالد گفت که رزومه سریع ممکن نبود «مگر اینکه DirectStorage باشد [on PC] و در اکوسیستم پایدار است، اما توجه به این نکته مهم است که تیم Xbox بیش از دو سال طول کشید تا آن را در اکوسیستم کنسول بسته پایدار کند. حتی پس از آن، رونالد می‌گوید که تعداد کمی از بازی‌ها ممکن است مشکل داشته باشند – شاید با صدای خراب یا از دست رفته از سر گرفته شوند، یا در مورد یک بازی فقط آنلاین، شما را به منوی اصلی بازگردانند.

این پیچیدگی ها در کنسول وجود دارد و محیط PC فقط آنها را چند برابر می کند. پس از بررسی رزومه سریع و صحبت با رونالد، متوجه شدم که یک ویژگی به ظاهر ساده چقدر می تواند تلاش کند. و اگر مایکروسافت بتواند چیزی مانند Quick Resume را روی رایانه شخصی کار کند، ممکن است پیامدهایی فراتر از از سرگیری چند بازی داشته باشد.

با این حال، در حال حاضر، رزومه سریع در هاله ای از ابهام قرار دارد. این امکان وجود دارد که در آینده آن را روی رایانه شخصی ببینیم، اما راه زیادی در پیش است. رونالد گفت: «نمی‌خواهم بگویم هرگز. اما در حال حاضر تمرکز ما روی آوردن چیزهایی مانند DirectStorage به رایانه شخصی است و این می تواند فرصتی را در آینده باز کند.

این مقاله بخشی از ReSpec است، یک ستون دوهفته‌ای در حال انجام که شامل بحث‌ها، نکات و گزارش‌های عمیق درباره فناوری پشت بازی رایانه‌های شخصی است.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا