موبایل

محققان امنیت سایبری می گویند پگاسوس قبلاً فعالان دموکراسی تایلندی را هدف قرار می داد

محققان امنیت سایبری می‌گویند تلفن‌های همراه یا سایر دستگاه‌های فعالان تایلندی که در اعتراضات دموکراسی‌خواهانه این کشور شرکت داشتند، با نرم‌افزارهای جاسوسی تحت حمایت دولت آلوده و مورد حمله قرار گرفته‌اند.

محققان گروه‌های تحقیقاتی امنیت سایبری Citizen Lab و iLaw دریافتند که حداقل 30 نفر – از جمله فعالان، دانشگاهیان و افرادی که با گروه‌های جامعه مدنی کار می‌کنند – مورد هدف پگاسوس، نرم‌افزار جاسوسی تولید شده توسط شرکت مستقر در اسرائیل برای گروه امنیت سایبری NSO قرار گرفته‌اند.

کسانی که دستگاه‌هایشان مورد حمله قرار گرفت یا در تظاهرات دموکراسی‌خواهانه که بین سال‌های 2020 و 2021 برگزار شد شرکت کردند یا علناً از سلطنت تایلند انتقاد کردند. این دو گروه گفتند وکلایی که از این فعالان دفاع کردند نیز تحت نظارت دیجیتالی قرار داشتند.

نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس به‌خاطر «سوء استفاده‌های صفر کلیک» معروف است، به این معنی که می‌توان آن را از راه دور بر روی تلفن هدف نصب کرد، بدون اینکه هدف مورد نظر نیازی به کلیک بر روی پیوندها یا دانلود نرم‌افزار داشته باشد.

طبق وب سایت این شرکت، محصولات گروه NSO، از جمله نرم افزار Pegasus، عموماً فقط به سازمان های اطلاعاتی دولتی و مجری قانون برای تحقیق در مورد تروریسم و ​​جرایم جدی مجوز دارند.

این شرکت در مواجهه با چالش‌های حقوقی متعدد از کسب‌وکار خود دفاع کرده و گفته است که تصمیمات فروش آن از طریق یک فرآیند بازبینی اخلاقی دقیق انجام می‌شود.

گزارش های Citizen Lab و iLaw هیچ یک از بازیگران دولتی خاص را متهم نمی کنند، اما می گویند استفاده از Pegasus نشان دهنده حضور یک اپراتور دولتی است.

مطلب پیشنهادی:  فید STEM TikTok به بزرگترین مشکلات برنامه رسیدگی نمی کند

حملات به دستگاه های افراد از اکتبر 2020 تا نوامبر 2021 را در بر می گیرد، زمانی که “برای رویدادهای سیاسی خاص تایلند بسیار مناسب است” زیرا در دوره ای رخ داد که اعتراضات طرفدار دموکراسی در سراسر کشور شروع شد.

جنبش دموکراسی خواهانه تایلند به رهبری دانشجویان فعالیت خود را در سال 2020 افزایش داده است که عمدتاً در واکنش به تداوم نفوذ ارتش در دولت و احساسات بیش از حد سلطنت طلب است.

این جنبش در سال 2020 توانست جمعیت 20000 تا 30000 نفری را در بانکوک جذب کند و در شهرهای بزرگ و دانشگاه ها طرفدارانی داشت.

در سال 2014، ارتش یک دولت منتخب را سرنگون کرد و پرایوت چان اوچا، رهبر کودتا، پس از انتخابات عمومی سال 2019 که یک حزب سیاسی مورد حمایت ارتش را به قدرت رساند، به نخست وزیری منصوب شد.

محققان در این گزارش می‌گویند: «شواهد طولانی‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد پگاسوس در تایلند وجود دارد، که نشان می‌دهد دولت احتمالاً در دوره مورد بحث به پگاسوس دسترسی داشته است».

بیش از 30 نفری که مورد هدف قرار گرفتند نیز “مورد علاقه دولت تایلند” بودند.

به گفته محققان، قربانیان هدف و زمان حملات منعکس کننده اطلاعاتی است که دستیابی به آنها برای مقامات تایلندی آسان بود.

Citizen Lab نتیجه گرفت: «یافته‌های موجود در این گزارش نشان می‌دهد که از نرم‌افزار جاسوسی Pegasus گروه NSO به عنوان بخشی از این تلاش‌ها برای سرکوب درخواست‌های تایلند برای اصلاحات دموکراتیک استفاده شده است».

معترضان برای کناره گیری پرایوت و دولت او کمپین می کنند و خواهان اصلاحاتی برای پاسخگویی بیشتر سلطنت و تغییر قانون اساسی برای دموکراتیک تر کردن آن هستند.

مطلب پیشنهادی:  Tecno Pova Neo 5G با MediaTek Dimensity 810 SoC، باتری 6000 میلی آمپر ساعتی در هند راه اندازی شد: قیمت، مشخصات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا