موبایل

مدیرعامل Pegasus Maker NSO Group پیش از سازماندهی مجدد استعفا داد

گروه NSO اسرائیل که نرم افزار جاسوسی جنجالی پگاسوس را تولید می کند، روز یکشنبه گفت که مدیر اجرایی آن به عنوان بخشی از سازماندهی مجدد از سمت خود کناره گیری می کند.

این شرکت خصوصی بدهکار همچنین گفت که فروش خود را بر کشورهای عضو ناتو متمرکز خواهد کرد.

در ژوئیه سال گذشته، یک تحقیق روزنامه نگاری چند ملیتی نشان داد که نرم افزار جاسوسی Pegasus توسط NSO به دولت های سراسر جهان فروخته شده و علیه فعالان حقوق بشر، سیاستمداران، خبرنگاران و دیگران استفاده شده است.

سخنگوی شرکت در بیانیه ای گفت: “گروه NSO امروز اعلام کرد که شرکت سازماندهی مجدد خواهد شد و مدیر عامل Shalev Julio از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.”

سخنگوی شرکت افزود، یارون شوهات، مدیر عامل شرکت، اکنون “پیشگام” و مدیریت فرآیند سازماندهی مجدد خواهد بود.

سازمان‌دهی مجدد «تمام جنبه‌های کسب‌وکارش، از جمله ساده‌سازی عملیات‌هایش را برای اطمینان از اینکه NSO یکی از شرکت‌های اطلاعاتی سایبری پیشرو با فناوری پیشرفته در جهان با تمرکز بر کشورهای عضو ناتو باقی می‌ماند» که اشاره به سازمان 30 عضوی آتلانتیک شمالی است، بررسی می‌کند. پیمان ائتلاف سیاسی و نظامی.

نرم افزار جاسوسی پگاسوس برای نفوذ به تلفن های همراه و استخراج داده یا فعال کردن دوربین ها یا میکروفون ها استفاده می شود.

NSO Group می گوید این نرم افزار فقط به سازمان های دولتی برای هدف قرار دادن جنایتکاران و تروریست ها فروخته می شود و فروش آن نیازمند تایید دولت اسرائیل است.

این شرکت می‌گوید این نرم‌افزار به نیروهای امنیتی در بسیاری از کشورها کمک کرده است تا جنایت را خنثی کنند و حملات را متوقف کنند. همچنین تاکید کرد که فروش خارج از کشور توسط وزارت دفاع اسرائیل مجوز دارد و این کشور نحوه استفاده مشتریانش از پگاسوس را کنترل نمی کند.

مطلب پیشنهادی:  نحوه تماس با شماره بین المللی در آیفون

اسناد دادگاه

قبل از اینکه رسوایی جاسوسی به وجود بیاید و باعث شود ایالات متحده NSO را ممنوع کند، این شرکت قبلاً در بدهی عمیقی بود.

در اوایل سال جاری، AFP صدها صفحه از اسناد دادگاه را از یک اختلاف مربوط به NSO، طلبکاران آن و گروه تحقیقاتی برکلی (BRG)، سهامداران عمده شرکت مادر NSO، بررسی کرد.

این اسناد حاکی از آن است که طلبکاران تلاش کردند تا NSO به فروش پگاسوس به کشورهای “پرخطر” با سوابق حقوق بشری مشکوک ادامه دهد تا درآمد خود را حفظ کند.

اما تحقیقات برکلی با استناد به “نیاز مطلق (NSO) برای رسیدگی به مسائل اساسی” که منجر به ممنوعیت آن در ایالات متحده شد، خواستار توقف فروش مشکوک بدون بررسی های داخلی بیشتر شده است.

جولیو، یکی از بنیانگذاران شرکت، در بیانیه NSO گفت که شرکت در حال سازماندهی مجدد است تا برای مرحله بعدی رشد خود آماده شود.

او شوهات را به عنوان “انتخاب درست” ستود و گفت که فناوری های NSO “به نجات جان انسان ها در سراسر جهان ادامه می دهند.”

شوهات در همین بیانیه گفت: «NSO اطمینان حاصل خواهد کرد که از فناوری‌های نوآورانه این شرکت برای اهداف قانونی و شایسته استفاده می‌شود».

افشای استفاده از نرم افزارهای جاسوسی پگاسوس همچنان در حال آشکار شدن است.

بر اساس نامه ای که خبرگزاری فرانسه مشاهده کرد، در اواخر جولای، کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا در بروکسل، گفت که نشانه هایی پیدا کرده است که تلفن های برخی از مقامات ارشد آن توسط این نرم افزارهای جاسوسی به خطر افتاده است.

مطلب پیشنهادی:  رندر ایسوس Zenfone 10، مشخصات دوباره لو رفت. دوربین دوگانه 200 مگاپیکسلی در پشت

همچنین ماه گذشته، گزارشی از سوی یک گروه حقوق دیجیتال بین‌المللی اعلام کرد که ده‌ها فعال دموکراسی تایلندی در جریان اعتراض‌های گسترده ضد دولتی هدف پگاسوس قرار گرفتند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا