تکنولوژی

مراقب باش! یک شعله عظیم خورشیدی در خورشید می تواند به GPS شما روی زمین آسیب برساند

تشعشعات یک شعله ی قدرتمند خورشیدی که در خورشید فوران می کند به سمت زمین هدایت می شود و می تواند GPS تلفن یا سایر ابزارها را مختل کند. جزئیات را اینجا ببینید.

فعالیت خورشیدی در مقیاس بزرگ در 15 جولای باعث ایجاد یک شعله خورشیدی قدرتمند شد. و تشعشعات الکترومغناطیسی قوی را به سمت زمین منتشر کرد که می تواند سیستم های GPS را مختل کند. طی چند روز گذشته، زمین به کانون تابش خورشیدی ورودی و طوفان های مغناطیسی (همچنین به عنوان شراره های خورشیدی شناخته می شود) تبدیل شده است. در حالی که بیشتر این طوفان‌های خورشیدی G1 بوده‌اند و شعله‌های خورشیدی زیر M باقی مانده‌اند، انتظار می‌رود این طوفان به‌طور خاص به اندازه‌ای قوی باشد که سیستم‌های GPS زمین را مختل کند. بنابراین، چه قصد سفر با کشتی یا هواپیما را دارید، یا از تلفن یا ساعت هوشمند با GPS در آن استفاده می‌کنید، اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که تحت تأثیر این شعله خورشیدی قرار گرفته است، ممکن است با ناراحتی مواجه شوید. انتظار می‌رود این تشعشعات امروز، ۱۹ جولای، به زمین برخورد کند.

دکتر تامیتا اسکوف، متخصص آب و هوای فضا، همانطور که پروفایل توییتر او نشان می‌دهد، در توییتر می‌گوید: «رشته‌های بلند مارپیچ که از #خورشید در یک باله خیره‌کننده می‌چرخند. پیش بینی جهت مغناطیسی این #طوفان خورشیدی محدود به زمین دشوار خواهد بود. اگر میدان مغناطیسی این طوفان به سمت جنوب باشد، شرایط G2 (احتمالاً G3) ممکن است!

تابش یک شراره خورشیدی قرار است به زمین برخورد کند و GPS را تحت تأثیر قرار دهد

شعله های خورشیدی، اگرچه از دماهای بسیار بالا و سوختگی های هسته ای در خورشید به وجود می آیند، اما به دلیل جو ما که بیشتر تشعشعات مضر را جذب می کند، قادر به سوزاندن تمام حیات روی زمین نیستند. روشی که شراره های خورشیدی باعث تخریب می شوند، با تداخل با دستگاه های الکترونیکی، سیگنال های بی سیم (به ویژه موج کوتاه) و آسیب رساندن به ماهواره ها است. بیایید دریابیم که ناسا در مورد آن چه می گوید. به گفته ناسا، “شعله خورشیدی انفجار شدید تشعشعات ناشی از آزاد شدن انرژی مغناطیسی مرتبط با لکه های خورشیدی است. شعله ها بزرگترین رویدادهای انفجاری در منظومه شمسی ما هستند. آنها به صورت مناطق روشن روی خورشید قابل مشاهده هستند و می توانند چند دقیقه طول بکشند. تا ساعت”

مطلب پیشنهادی:  معاملات امروزی مگا آمازون: معاملاتی که نمی توانید نادیده بگیرید! تخفیف های بزرگ را بررسی کنید

شراره های خورشیدی را می توان به دسته های A، B، C، M و X تقسیم کرد. A، B و C شعله های خورشیدی بسیار ملایمی هستند که اثرات آن را نمی توان روی زمین احساس کرد. M و X و شعله های خورشیدی متوسط ​​تا قوی که می تواند باعث خاموشی رادیو، آسیب به ماهواره های زمین و تجهیزات الکترونیکی حساس، تداخل و آسیب GPS شود و همچنین با انفجار مواد خورشیدی به نام پرتاب جرم تاجی (CME) در فضای مرکزی زمین باعث طوفان های خورشیدی قدرتمند شود. .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا