تکنولوژی

مشکلات پینترست و پی پال یک شبه توسط الیوت برطرف نخواهد شد

سرمایه‌گذار فعال سابقه‌ای متفاوت از اهداف خود دارد و باید برای اینکه سود سهام موقتی نباشد، همچنان ادامه دهد.

با قضاوت بر اساس رشد تقریباً 10 درصدی سهام Pinterest Inc. و PayPal Holdings Inc. این هفته پس از افشای سهام الیوت در هر شرکت، سرمایه گذاران مطمئن هستند که سرمایه گذار فعال می تواند به سرعت مشکلات هر دو شرکت را برطرف کند. آنها ممکن است بیش از حد انتظار داشته باشند.

اشتباه نکنید، الیوت در متقاعد کردن شرکت‌ها برای بازنگری در کسب‌وکارشان موفق بوده است، که eBay یکی از نمونه‌های اخیر در بخش فناوری است. به دنبال توصیه الیوت برای فروش StubHub و کسب و کارهای طبقه بندی شده، eBay قیمت سهام خود را بیش از 150 درصد بین اوایل سال 2019، زمانی که الیوت وارد بازار شد، و پاییز گذشته، قبل از شروع کاهش بازار، افزایش داد. اما نتیجه تلاش های الیوت در موقعیت های دیگری مانند AT&T Inc., Twitter Inc. و SoftBank Group Corp. در مقایسه، چیزی برای مقایسه نبود.

و الیوت یکی از فعالان مؤثرتر است. در نظر بگیرید که پس از انتقال Starboard Value در اوایل سال گذشته به eHealth Inc.، یک بازار بیمه درمانی که متخصص در ثبت نام افراد در Medicare است، چه اتفاقی افتاد، زمانی که سهام شرکت طی 12 ماه به نصف کاهش یافت. پس از راه‌اندازی یک مسابقه پروکسی برای برنده شدن کرسی‌های هیئت مدیره سلامت الکترونیک، این فعال به سرعت با eHealth قراردادی برای اضافه کردن یک مدیر بهداشت و درمان به هیئت مدیره این شرکت منعقد کرد. چند ماه بعد، مدیر عامل eHealth، اسکات فلندرز، به نفع شخصی با تجربه مراقبت های بهداشتی مستقیم تر را ترک کرد.

سهام سلامت الکترونیک چگونه است؟ آنها حدود 8 دلار معامله می شوند، 87 درصد کمتر از زمانی که Starboard برای اولین بار سهام خود را فاش کرد. قیمت سهام رقبای سلامت الکترونیک GoHealth Inc. و SelectQuote Inc. نیز در مدت مشابه کاهش یافته است. هر یک از شرکت ها به دلیل افزایش رقابت، تحت تأثیر افزایش هزینه های بازاریابی قرار گرفته اند، که مدل کسب و کار را زیر سوال می برد. مشخص نیست که این شرکت ها بتوانند هزینه های بالای بازاریابی را با پولی که از فروش کمیسیون به Medicare به دست می آورند، جبران کنند. استاربرد ضرر بزرگی را متحمل شده است، زیرا حدود 100 میلیون دلار برای سهامی که اکنون 14 میلیون دلار ارزش دارد، پرداخت کرده است.

مطلب پیشنهادی:  برای مبارزه با تهدیدات ایمیل مبتنی بر هوش مصنوعی، آتش را با آتش مبارزه کنید

بسیاری از رسانه ها و بسیاری از سرمایه گذاران ظاهر یک سرمایه گذار فعال در یک شرکت را به گونه ای جشن می گیرند که گویی یک شوالیه سفید برای نجات سرمایه گذاران کوچک از مدیریت نالایق است. اما نسخه‌های فعالان – که معمولاً بر فروش دارایی‌ها، بازپرداخت سهام یا تغییر مدیر عامل متمرکز می‌شوند – فقط در برخی موارد مؤثر است. و اگر یک شرکت با یک تغییر ساختاری در صنعتی مواجه باشد که چندین سال طول می کشد تا از بین برود، آنها می توانند به طور کامل علامت خود را از دست بدهند. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران باید نسبت به راه‌حل‌های پیشنهادی یک سرمایه‌گذار فعال بسیار بدبین باشند.

الیوت، فعال کنونی چطور؟ حداقل صنایعی را که در آن غوطه ور می شود، درک می کند. الیوت به دلیل تحقیقات عمیق خود در مورد اهدافش شناخته شده است. اما در حالی که ممکن است به او کمک کند تا از فاجعه جلوگیری کند، این بدان معنا نیست که الیوت همه پاسخ ها را دارد. اینکه شرط‌بندی‌های او موفقیت‌آمیز باشد به تعریف موفقیت بستگی دارد.

AT&T را در نظر بگیرید: الیوت در سپتامبر 2019 از سهام این غول مخابراتی پرده برداری کرد و گفت اگر شرکت بازنگری در سبد سهام خود داشته باشد و در رهبری خود تجدید نظر کند، سهام می تواند تا پایان سال 2021 دو برابر شود و به 60 دلار برسد. در آن زمان، سهام AT&T از رقیب اصلی خود، Verizon Communications Inc عقب افتاد. این شرکت ده‌ها میلیارد دلار برای خرید شرکت تلویزیون ماهواره‌ای DirecTV و غول سرگرمی تایم وارنر خرج کرده بود و به کسب‌وکارهایی با آنچه که به‌عنوان خیرخواهانه می‌توان چشم‌انداز رشد بلندمدت چالش برانگیز نامید. به نظر می رسد ظاهر الیوت تاثیرگذار بوده است. هفت ماه بعد، رندال استفنسون، مدیرعامل، ناگهان اعلام کرد که به نفع جان استانکی، شماره 2 خود، کناره گیری می کند.

این حرکات هوشمندانه بود. اما تا کنون، این کمکی به قیمت سهام AT&T نکرده است. به جای اینکه تا پایان سال 2021 به 60 دلار برسد، حدود 18.56 دلار بود، یعنی 33 درصد کمتر از سطح زمانی که الیوت برای اولین بار علاقه خود را نشان داد. هنوز در این محله است.

مطلب پیشنهادی:  مایکروسافت Pix2Gif، یک تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی به مبدل GIF را معرفی کرد. بررسی کنید که چگونه کار می کند

شکی نیست که بهتر است AT&T بیشتر روی تجارت اصلی خود متمرکز شود، اگر فقط بتواند به درستی در مخابرات سرمایه گذاری کند و بهتر با رقبای بسیار متمرکز خود، Verizon و T-Mobile US Inc رقابت کند. اما تجارت سلولی یک تجارت با رشد آهسته است که نیاز به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در تجدید طیف و شبکه دارد، جایی که رقابت نه تنها از سوی دیگر رقبای سلولی بلکه از سوی اپراتورهای کابلی که اکنون وارد تجارت شده‌اند نیز قوی است. سرمایه گذاری AT&T در رسانه ها آن را به سال ها عقب انداخت، اما حتی ورایزون که تمرکز خود را بر ارتباطات راه دور حفظ کرده است، با رشد دست و پنجه نرم می کند.

به طور مشابه، ظهور این فعال به عنوان سهامدار توییتر در فوریه 2020 منجر به موافقت توییتر با ارزیابی طرح جانشینی مدیرعامل خود و تعقیب برخی تغییرات حاکمیت شرکتی دیگر، مانند حذف هیئت مدیره متزلزل شد که خارج از کشور را برای به چالش کشیدن کنترل شرکت دشوار می کرد. بیست ماه بعد، پس از اینکه یکی از نمایندگان الیوت یک صندلی هیئت مدیره را که به عنوان بخشی از این توافقنامه به دست آورده بود، خالی کرد، جک دورسی، مدیرعامل، از سمت خود کنار رفت. اما چالش‌های تجاری اساسی توییتر، که شامل کمبود مقیاس و رشد ناموزون تبلیغاتی است، حل نشده است. ایلان ماسک برای لحظه ای به عنوان یک ناجی بالقوه ظاهر شد، اما به یک سیرک تبدیل شد.

تلاش الیوت در سال 2020 برای SoftBank برای بهبود حاکمیت شرکتی و بازخرید سهام در هر دو جنبه نتیجه داده است. قیمت سهام سافت بانک در سال 2020 افزایش یافت – و سپس در سال 2021 به سرعت سقوط کرد، زیرا یک سرکوب دولتی در صنعت فناوری چین، سهام فناوری چین را تحت فشار قرار داد، که سافت بانک در معرض شدیدی قرار داشت.

به طور خلاصه: یک سرمایه‌گذار فعال، حتی یک سرمایه‌گذار به اندازه الیوت، ممکن است بتواند به‌سرعتی دست یابد که به طور موقت قیمت سهام شرکت را افزایش دهد. اما این دستاوردها اغلب زودگذر هستند. فعالان دیگری که وارد صنایعی می شوند که آنها را درک نمی کنند، ممکن است حتی به دستاوردهای موقتی دست پیدا نکنند.

مطلب پیشنهادی:  چگونه بخش 230 به شکل گیری گفتار اینترنتی کمک کرد؟

و در حالی که فعالان تهاجمی تر، مانند Starboard، اغلب به نظر می رسد که تغییر مدیریت را راه حل می دانند، در بسیاری از موارد ممکن است شرکت با مشکلات ساختاری در صنعت مواجه باشد که یک تیم مدیریتی جدید به راحتی نمی تواند آنها را حل کند.

پینترست یا پی پال ممکن است داستان متفاوتی باشد. ابتدا Pinterest را در نظر بگیرید. سرمایه گذاری الیوت در پینترست – که اولین بار توسط وال استریت ژورنال در اواسط ژوئیه گزارش شد – تنها چند هفته پس از کناره گیری بن سیلبرمن، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت در واکنش به هجوم مداوم اخبار نامطلوب در مورد رهبری او، انجام شد. به نظر می رسد جانشین او، بیل ریدی، مدیر سابق گوگل، موقعیت ایده آلی برای بهبود کسب و کار تبلیغاتی متمرکز بر تجارت الکترونیک Pinterest داشته باشد.

این توالی وقایع نشان می دهد که هیئت مدیره Pinterest به هر حال قرار بود جایگزین سیلبرمن شود. با این حال، داشتن الیوت به عنوان سهامدار اصلی که برای تغییرات تهاجمی فشار می آورد، فقط می تواند کمک کند.

همون پی پال اگر به تماس سه ماهه اول شرکت بازگردید، مدیر عامل شرکت دانیل شولمن در آن زمان در مورد موضوعات مشابهی صحبت می کرد که این هفته در جریان تماس سه ماهه دوم، که در روزی که الیوت علاقه خود را تایید کرد، صحبت کرد. شولمن بر تقویت موقعیت پی پال در بازار نرم افزار تجارت الکترونیکی متمرکز است، جایی که رقابت استارتاپ هایی مانند بولت قوی است.

الیوت ممکن است پی پال را تحت فشار قرار داده باشد تا کمی بیشتر بر کاهش هزینه ها و بازخرید سهام تمرکز کند (اگرچه اینکه آیا افزایش بازخرید در منافع تجاری بلندمدت پی پال است یک سوال باز است). و البته، اگر الیوت در مورد شولمن باشد، ضرری ندارد. اما الیوت باید بماند، احتمالا برای چند سال. در غیر این صورت، هر تاثیری که داشته باشد ممکن است کوتاه مدت باشد.

مارتین پیرس ستون نویس Bloomberg Opinion است که فناوری و رسانه را پوشش می دهد. او پیش از این معاون سردبیر وال استریت ژورنال ستون Heard on the Street و سردبیر اطلاعات بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا