موبایل

مشکل نرم افزاری متورم گلکسی اس 23 آنقدرها هم که فکر می کنید بد نیست

در جریان رویداد Galaxy Unpacked خود در فوریه 2023، سامسونگ نسل بعدی گوشی‌های گلکسی را که طیف S23 را تشکیل می‌دهند، معرفی کرد: گلکسی S23، S23 Plus و Galaxy S23 Ultra. این گوشی ها به جدیدترین تراشه گلکسی اسنپدراگون 8 نسل 2 کوالکام مجهز شده اند و تا 12 گیگابایت رم و 1 ترابایت فضای ذخیره سازی، دوربین اصلی عظیم 200 مگاپیکسلی Ultra و بسیاری ویژگی های قدرتمند دیگر دارند.

با این حال، مقاله ای از Ars Technica سوالاتی را در مورد ذخیره سازی سری گلکسی S23 ایجاد می کند. S23 استاندارد با حافظه 128 گیگابایتی شروع می شود و S23 Plus و S23 Ultra با حافظه پایه 256 گیگابایتی شروع می شوند. اما به زودی مشخص شد که بین 50 تا 60 گیگابایت فضای ذخیره سازی توسط حافظه سیستم استفاده می شود. Ars Technica تحت این تصور بود که تمام این ذخیره سازی توسط “bloatware” اشغال شده است، اما دقیقاً اینطور نیست.

در اینجا چیزی است که واقعاً در مورد فضای ذخیره سازی گلکسی S23 می گذرد.

GB در مقابل GiB (و معنی همه آن)

برنامه تنظیمات در Samsung Galaxy S23 Ultra اجرا می شود.
جو مارینگ/روندهای دیجیتال

وقتی یک دستگاه Samsung Galaxy S23 دریافت می‌کنید، می‌توانید به تنظیمات بروید تا بفهمید با چه مقدار فضای ذخیره‌سازی کار می‌کنید. اگر S23 پایه دارید، بسته به نسخه ای که می خرید، 128 یا 256 گیگابایت خواهید داشت. S23 Plus از 256 گیگابایت شروع می شود و تا 512 گیگابایت افزایش می یابد، در حالی که S23 Ultra از 256 گیگابایت شروع می شود و تا 512 گیگابایت یا 1 ترابایت می رسد.

اما مانند هر گوشی هوشمند دیگری، این تبلیغ کرد فضای ذخیره سازی هرگز واقعی نیست قابل استفاده فضا. هر درایو باید فضای ذخیره سازی را برای سیستم عامل و هر فایل سیستمی لازم اختصاص دهد، که باعث کاهش حجم ذخیره سازی واقعی قابل استفاده شما می شود که می توانید هر کاری را که می خواهید انجام دهید.

مطلب پیشنهادی:  Oppo A1 Pro 5G در تصویر زنده ظاهر می شود، ممکن است با نام تجاری Oppo A98 در سطح جهانی عرضه شود.

و باور کنید یا نه، اگرچه همه ما با گیگابایت (GB) آشنا هستیم، شکل دیگری از اندازه گیری داده وجود دارد که مشابه اما متفاوت است: گیگابایت (GiB). در حالی که یک گیگابایت 1000³ (1,000,000,000) بایت است، یک گیگابایت 1024³ (1,073,741,824) بایت است. در اصل، یک گیگابایت 0.93 گیگابایت است.

Samsung Galaxy S23 Ultra بر روی یک صخره بزرگ قرار گرفته است.
جو مارینگ/روندهای دیجیتال

چرا این مهم است؟ به نظر می رسد که سامسونگ در واقع فضای ذخیره سازی سری S23 را که می توانید در برنامه My Files پیدا کنید، در واحدهای باینری گیگابایت محاسبه می کند، بنابراین فضای ذخیره سازی واقعی را که بر حسب گیگابایت است منعکس نمی کند.

ما با سامسونگ در مورد آنچه در اینجا می‌گذرد تماس گرفتیم و این چیزی است که این شرکت به ما گفت:

فضای ذخیره سازی واقعی سیستم داخلی برای سری گلکسی S23 بسته به نوع مدل، شرکت مخابراتی یا منطقه بین 20 تا 25 گیگابایت است. فضای ذخیره سازی داخلی سیستم برای سیستم عامل اندروید، رابط کاربری منحصر به فرد One UI سامسونگ و برنامه های بومی و همچنین فضایی برای ارتقاء سیستم عامل در آینده برای استفاده راحت تر و بدون دردسر اختصاص داده شده است. فضای ذخیره سازی سری S23 که در حال حاضر در برنامه My Files قابل مشاهده است با استفاده از واحدهای باینری GiB محاسبه می شود که فضای ذخیره سازی واقعی را منعکس نمی کند. برای رفع این سردرگمی، سامسونگ در نظر دارد فایل‌های من را به‌روزرسانی کند تا از واحدهای اعشاری گیگابایت استفاده کند، که به برنامه اجازه می‌دهد فضای ذخیره‌سازی داخلی واقعی سیستم بین 20 تا 25 گیگابایت را به دقت نمایش دهد.

بله، کمی گیج کننده است، اما در واقع فایل های سیستم تقریباً نیمی از مدل پایه S23 را اشغال نمی کنند. اعداد نادرست فضای ذخیره سازی سیستم صرفاً یک چیز سامسونگ نیست، زیرا حتی iOS اپل نیز در گذشته دارای اشکالاتی در نشان دادن شماره های ذخیره سازی نادرست بوده است.

مطلب پیشنهادی:  اپل در حال کاهش ارزش معاملاتی آیفون های خود است

امیدواریم که سامسونگ در آینده نزدیک یک به روز رسانی برای رفع این مشکل منتشر کند، زیرا در واقعیت فقط باید 20 و 25 گیگابایت را اشغال کند که عدد بسیار واقعی تری است.

سامسونگ فضا را برای برنامه‌های خود و به‌روزرسانی‌های آینده در نظر می‌گیرد

صفحه نمایش سامسونگ گلکسی اس 23 اولترا، گلکسی اس 23 پلاس و گلکسی اس 23.
Galaxy S23 (از سمت چپ)، Galaxy S23 Plus و Galaxy S23 Ultra اندی باکسال/روندهای دیجیتال

همانطور که در بیانیه سامسونگ به دیجیتال تو ذکر شد، بخشی از این فضای سیستم که اشغال شده است اساساً پارتیشن بندی و رزرو شده است. سامسونگ از رابط کاربری One UI خود در بالای اندروید استفاده می کند که هر دوی آنها برای اجرا به فضای روی دستگاه نیاز دارند.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که سامسونگ علاوه بر برنامه های استاندارد گوگل، بسیاری از برنامه های تکراری را نیز شامل می شود. بنابراین فضای اضافی سیستم برای افزودن نسخه اختصاصی برنامه‌های سامسونگ به اضافه برنامه‌های استاندارد Google و سایر برنامه‌هایی که شرکا ممکن است بخواهند برای برخی از ویژگی‌های شرکت مخابراتی اضافه کنند، باقی می‌ماند. علاوه بر Play Store و Google Photos، به عنوان مثال، برنامه های Galaxy Store و Samsung Gallery را نیز دارید.

لوگوی اندروید 13 در Samsung Galaxy S23 Ultra.
جو مارینگ/روندهای دیجیتال

در نهایت، سامسونگ قول می دهد که از سری گلکسی اس 23 با چهار سال به روز رسانی اندروید به علاوه پنج سال به روز رسانی امنیتی پشتیبانی کند. برای اینکه سامسونگ بتواند این ارتقاها و به روز رسانی ها را روی دستگاه دریافت کند، نیاز به فضای ذخیره سازی دارد که در آینده برای این منظور رزرو می کند.

به جای اینکه شخصی مجبور شود برنامه ها و فایل های دیگر را حذف کند تا جایی برای به روز رسانی نرم افزار در آینده ایجاد کند، صرفه جویی در فضا تضمین می کند که قبلاً فضایی برای آن بدون کار اضافی از جانب کاربر وجود دارد. اساساً فقط پارتیشن بندی شده است، بنابراین می توانید S23 را در صورت نیاز بدون نگرانی در مورد فضای اختصاصی آن به روز کنید، زیرا این کار قبلاً توسط سامسونگ انجام شده است.

مطلب پیشنهادی:  قیمت Lava Agni 2 5G در هند، پیش‌نمایش‌های طراحی، نشت مشخصات کلیدی: گزارش

فضای ذخیره سازی تبلیغ شده ≠ فضای ذخیره سازی قابل استفاده

منوی چند وظیفه ای Samsung Galaxy S23 Ultra.
اندرو مارتونیک/روندهای دیجیتال

بنابراین حتی اگر فضای تبلیغ شده روی جعبه 128 گیگابایت / 256 گیگابایت / 512 گیگابایت / 1 ترابایت است، در واقع این فضای قابل استفاده نیست – این برای همه تلفن های هوشمند موجود در بازار، نه فقط دستگاه های سامسونگ، صدق می کند. و از آنجایی که این فضا برای فایل های سیستمی در نظر گرفته شده است، نباید بیشتر از آن شود.

به عنوان مثال، Google Pixel 7 128 گیگابایتی من حدود 14 گیگابایت فایل سیستمی دارد، یعنی من واقعاً 114 گیگابایت فضا برای عکس‌ها، برنامه‌ها و فایل‌های دیگر دارم. Samsung Galaxy Z Flip 4 من دارای 128 گیگابایت فضای ذخیره سازی تبلیغاتی است، اما تقریباً 24 گیگابایت توسط فایل های سیستم اشغال می شود و 104 گیگابایت برای من باقی می ماند. واقعی ذخیره سازی.

به نظر می رسد مقاله اصلی Ars Technica که از آن زمان به روز شده است باعث سردرگمی و جنجال در مورد سری Galaxy S23 سامسونگ شده است. با این حال، حتی اگر سامسونگ باید از ابتدا مشخص می‌کرد که بر حسب گیگابایت محاسبه می‌شود، نه گیگابایت – یا فقط برای شروع فضای ذخیره‌سازی را در گیگابایت قرار می‌داد – به نظر می‌رسد که این همه چیز کمی نامتناسب است.

در حالی که هنوز کمی بیشتر از مثلاً Google Pixel برای فضای سیستم است، 20 تا 25 گیگابایتی که برای برنامه‌ها و به‌روزرسانی‌های سیستم کنار گذاشته می‌شود چندان بد نیست – به خصوص وقتی فکر می‌کنید که هر نسخه‌ای از S23 باید برای شما دوام بیاورد. کمترین چهار سال.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا