گجت

مطالعه نشان می دهد که درمان با یک اپلیکیشن واقعیت مجازی موفقیت در کاهش فوبیای رایج را نشان می دهد

آزمایش یک اپلیکیشن واقعیت مجازی که توسط دانشگاه اوتاگو، نیوزلند انجام شد، نتایج امیدوارکننده‌ای را در کاهش فوبیای رایج در شرکت‌کنندگان نشان داد. به عنوان بخشی از این کارآزمایی، بیماران مبتلا به فوبیا با استفاده از هدفون و برنامه درمانی کاربردی گوشی هوشمند مورد بررسی قرار گرفتند. این شامل ترکیبی از درمان مواجهه با واقعیت مجازی 360 درجه (VR) و درمان شناختی رفتاری (CBT) است. کارآزمایی تصادفی‌سازی شده شش هفته‌ای کنترل‌شده بر روی 129 نفر از ماه مه 2021 تا دسامبر 2021 انجام شد.

همه شرکت کنندگان بین 18 تا 64 سال سن داشتند و از ارتفاع، پرواز، سوزن، عنکبوت یا سگ ترس داشتند. آنها مجبور شدند به عنوان بخشی از آزمایش، یک برنامه گوشی هوشمند کاملاً خود هدایت شونده به نام oVRcome را دانلود کنند. این اپلیکیشن با جفت شدن با هدفون، تجربه ای همهجانبه را به بیماران ارائه می دهد.

کامرون لیسی، دانشیار در این پژوهش گفت: «برنامه oVRcome شامل چیزی است که «مقابله درمانی» نامیده می‌شود، نوعی از CBT که شرکت‌کنندگان را در فوبی‌های خاص خود در فوبیاهای کوتاه در معرض قرار می‌دهد تا به روشی بالینی تایید شده و کنترل‌شده، تحمل آن‌ها را نسبت به فوبی افزایش دهد. دپارتمان پزشکی روان‌شناختی که این فرآیند را رهبری می‌کند.

نتایج این مطالعه که در مجله روانپزشکی استرالیا و نیوزلند منتشر شد، نشان داد که علائم فوبیا بیماران پس از برنامه 75 درصد کاهش یافت. به گفته لیسی، شرکت‌کنندگانی که هر پنج نوع فوبیا داشتند، در طول دوره کارآزمایی، بهبودهایی را در شدت فوبیای خود مشاهده کردند. میانگین نمره شدت در بیماران از 28/40 به 7/40 کاهش یافت.

مطلب پیشنهادی:  Apple Vision Pro به دلیل پنج نقطه درد اصلی، نرخ بازگشت بالایی را کسب می کند: گزارش

“برخی از شرکت کنندگان پیشرفت قابل توجهی در غلبه بر فوبیاهای خود پس از دوره آزمایشی گزارش کردند، یکی از آنها به اندازه کافی اعتماد به نفس داشت که تعطیلات خانوادگی خود را در خارج از کشور رزرو کند، دیگری برای واکسن کووید در صف ایستاده بود و سومی گزارش داد که اکنون احساس اعتماد به نفس می کنند، نه تنها می دانند که وجود دارد. یک عنکبوت در خانه، اما آنها به طور بالقوه می توانند آن را خودشان حذف کنند.» لیسی به اشتراک گذاشت.

برنامه کاربردی شامل اجزای استاندارد CBT، از جمله آرامش، آموزش روانی، تکنیک های شناختی، یک مدل پیشگیری از عود، و قرار گرفتن در معرض واقعیت مجازی بود. به بیماران اجازه داده شد تا سطوح نوردهی خود را از طریق یک کتابخانه بزرگ از ویدئوهای VR در طول برنامه انتخاب کنند.

محققان بر این باورند که این آزمایش اولین آزمایش در نوع خود است زیرا برنامه و هدفون مورد استفاده مقرون به صرفه بوده و فوبیاهای متعدد به طور همزمان آزمایش شده است. این برنامه به امکان ایجاد خانه و راه حل های مناسب برای درمان فوبیا امیدوار است.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا